Képünk illusztr
Fotó: Képviselőház
Csütörtöki ülésén a kormány kiegészítette a tartalékalapjából több minisztérium és közintézmény idei költségvetését.
2023. november 02., 21:082023. november 02., 21:08
Így a kutatásáért, innovációért és digitalizálásért felelős minisztérium 5,987 millió lejt, a mezőgazdasági minisztérium 14,3 millió lejt, a Különleges Távközlési Szolgálat pedig 43,9 millió lejt kapott személyzeti kiadásokra, a Törvényhozási Tanács pedig 197 000 lejt különböző szoftverek beszerzésére.
A kormány az Országos Sportügynökség személyzeti kiadásaihoz 32 millió lejjel járult hozzá, a kormányfőtitkárságnak pedig 10,5 millió lejt utalt át a jogerős bírósági ítéletekben megállapított közalkalmazotti bérkülönbözetek kifizetésére.
Mindezek mellett a Román Televíziótársaság idei költségvetése is kiegészült 42,79 millió lejjel, az összegből a működési költségeit fedezi az intézmény.
Ezek szerint a jövő évi büdzsé a főként uniós forrásokból finanszírozott beruházások, az állam működési költségeinek féken tartása, a közszolgáltatások (mint például az egészségügy és az oktatás) fejlesztése, az adócsalás elleni fellépés és az adóbehajtás hatékonyságának növelése, illetve a jelentős szociális juttatások biztosítása köré épül.
Így a költségvetés középpontjában a beruházások és a fejlesztések állnak majd, különös hangsúlyt fektetve az európai alapokból finanszírozott befektetésekre. Az infrastrukturális projektekre, a gazdaságfejlesztésre és az innovációra szánt összegek jelentős növelése munkahelyeket teremtene, ösztönözné a gazdasági növekedést és javítaná a polgárok életminőségét - magyarázták a kormányzati források.
A harmadik irányelv szerint a költségvetésben prioritásként kell kezelni az olyan kulcsfontosságú ágazatokat, mint az oktatás, az egészségügy és az infrastruktúra. Ennek megfelelően az egészségügy területén jelentős összegeket irányoznak elő az orvosi infrastruktúra korszerűsítésére, a legkorszerűbb orvosi berendezések beszerzésére és az egészségügyi személyzet minőségi szolgáltatások nyújtásához szükséges munkafeltételeinek biztosítására. Az oktatás területén az iskolai infrastruktúrába, a tanárképzésbe és a pedagógusok fizetésébe, valamint a taneszközökbe fektetnek be.
A költségvetés ugyanakkor az adócsalás elleni küzdelemre és az adóbehajtás hatékonyságának javítására is összpontosít, és olyan intézkedéseket és beruházásokat ír majd elő, amelyek megerősítik az adórendszert és növelik az átláthatóságát.
A koalíció vezetői csütörtökön első alkalommal tanácskoztak a jövő évi költségvetés tervezetéről. Marcel Ciolacu miniszterelnök korábban közölte, hogy a kormány memorandumba foglalja a 2024-re tervezett legfontosabb közberuházásokat.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!