2009. november 06., 10:032009. november 06., 10:03
A céhes város tanácsosi testülete ezelőtt pár hónappal kisebb vitát követően jóváhagyta azt az elképzelést, hogy Kézdivásárhely önkormányzata 1,8 millió eurós bankkölcsön révén megvásároljon egy 8,5 hektáros területet.
Az egykori fakitermelő, fafeldolgozó és faszállító üzem (közismert nevén: IFET) telephelyéről van szó, ami a brassói székhelyű Brafor Rt. privatizálását követően került egy arab üzletember tulajdonába, így most Wassim K. Y. Aarshat üzletember, a cég tulajdonosa közel kétmillió eurót kaphat Kézdivásárhely városától a terület fejében. Igaz, hogy az üzem területén egykoron épületek és csarnokok is voltak, de ezek mára teljesen használhatatlanná váltak, így a vásárt követően lebontják őket.
Rácz Károly polgármester kezdeményezését követően kölcsönfelvételi versenytárgyalást írtak ki, amit a Román Kereskedelmi Bank nyert meg. A kölcsönt többéves futamidővel veszi fel Kézdivásárhely, s a tervek szerint európai uniós pénzalapokat is megpályáznának az ipari park létrehozása céljából. Mint ismeretes, a nagyrészt készruhagyártásra berendezkedett településen egyre magasabb a munkanélküliség. A város jelenlegi polgármestere, Rácz Károly a 2008-as választási kampányban 800 munkahely teremtését ígérte meg – az ipari park létrehozása ezt segítené.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.