A legtöbb romániai a szállítás és a logisztika terén vállalt tavaly külföldi munkát
Fotó: Korpos Attila
A romániai lakosság körében a külföldi munkavállalás a 2020-as év, vagyis a koronavírus-világjárvány megjelenése óta veszített népszerűségéből. Bár az egészségügyi válság elmúlt, a romániaiak hajlandósága a külföldi munkára való jelentkezésre nem haladta meg, sőt, nem is érte el a járvány előtti szintet. Ugyanakkor – bár a 2023-as jelentkezések 36 százalékkal elmaradtak a 2019-es szinthez képest – a külföldi munkavállalás iránti érdeklődése az elmúlt két évben enyhe emelkedő dinamikát mutatott.
2024. január 26., 21:122024. január 26., 21:12
Az Ejobs.ro állásközvetítő portál által közzétett adatok szerint 2023-ban a munkáltatók 27 400 külföldi állást hirdettek meg az oldalon, 11,5 százalékkal kevesebbet, mint 2022-ben, míg a jelentkezések száma 176 000 volt, 2,3 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A legtöbb jelentkezést 2023 októberében adták be.
őket követi Olaszország és Franciaország. Az 5. helyen Spanyolország áll, ahová az elmúlt két évtizedben tömegesen vándoroltak ki a románok. Viszont 2022-hez képest Nagy-Britannia (7.) négy helyet rontott, Dánia és Írország pedig kiesett a top 10-ből.
A hatodik Belgium, a nyolcadik Görögország, a kilencedik érdekes módon a Moldovai Köztársaság, a tizedik pedig Norvégia.
Idén június végén 11 149 olyan gyermeket tartottak nyilván Romániában, akinek mindkét szülője külföldön dolgozott. Számuk 820-szal csökkent a múlt év végéhez képest – derül ki az országos gyermekjogvédelmi és örökbefogadási hatóság adataiból.
A negyedik eközben a népszerűségi listán a Moldovai Köztársaság, az ötödik Franciaország, a hatodik Írország, a hetedik itt is Nagy-Britannia, a nyolcadik Görögország, a 10-es topba pedig még Ausztria és Olaszország fért be. Az Ejobs.ro ugyanakkor azt is górcső alá vette, hogy melyek a legnépszerűbb külföldi állások a romániai munkavállalók körében. És mint kiderült, nemcsak az eper- és a spárgaszedés kora csengett le, hanem az építőipar is épp csak befért a top 10-be.
A turizmus/HoReCa a negyedik, a gyártás az ötödik, az élelmiszeripar a hatodik, az autóipar a hetedik, míg a sport/szépségipar a nyolcadik. A kilencedik és a tizedik helyen is az építőipari tevékenységet találjuk, a Wall-street.ro gazdasági portál által ismertetett táblázat nem részletezi, hogy mi a különbség a két kategória között.
A romániai lakosság közel 70 százalékának van külföldön élő rokona, közülük viszont kevesebben küldenek haza pénzt – derül ki egy friss felmérésből.
Az elemzés arra is ráirányítja a figyelmet, hogy a tavalyi év a munkaerő-piaci kereslet és kínálat mérséklődésének éve volt. Az ejobs.ro-n 2023-ban összesen 370 ezer új álláshelyet hirdettek meg, 12 százalékkal kevesebbet, mint 2022-ben. Ezek 7,4 százalékát külföldi munkáltatók hirdették meg, 87,1 százalékát Romániában jelenlévő cégek, az állások 5,4 százaléka pedig távmunka, amit gyakorlatilag bárhonnan lehet végezni. A munkáltatók kitartóan keresték a megfelelő embereket a csapataikba, és jelentős erőfeszítéseket tettek a jelölthiány kezelésére összegezte tapasztalatait az Ejobs.ro.
Új támogatási programot indított nemrég a bukaresti kormány a külföldről hazatérni kívánók számára: a legalább három éve más európai uniós tagországban tartózkodási engedéllyel élők 12 500 lejes támogatást kapnak, ha itthon munkát vállalnak.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!