Fotó: Haáz Vince
A tulajdonos svájci Ameropa csoport bármikor újra tudná indítani a termelést az ország egyedüli műtrágyagyártó üzemében, a marosvásárhelyi Azomureșben, de egyelőre még kivár.
2023. február 27., 13:062023. február 27., 13:06
Mint arról beszámoltunk, a marosvásárhelyi gyárban legutóbb tavaly júniusban állították le a termelést a túlságosan magas földgázárak miatt, ez ugyanis nélkülözhetetlen az ammóniagyártáshoz.
A földgáz ára ugyanakkor mostanra jókorát csökkent, az azonnali és a második negyedévre szóló határidős ügyletek esetén is 53 euró megawattóránként.
Eközben a műtrágya ára is csökkent, januárban 443,8 euróba került a karbamid tonnája, miközben decemberben még 519,4, novemberben pedig 588,8 eurót kértek érte.
Az Economica.net gazdasági portálérdeklődésére ugyanakkor a cég közölte,
Hozzátették ugyanakkor, hogy bármilyen döntés születik, az mindenképpen csupán rövid távú lesz majd.
A gázbeszerzések kapcsán jelezték, a termelés beindítása előtt legalább három hónapos időtartamra szeretnék biztosítani a szükséges mennyiséget az üzem számára.
Ugyanakkor ez a mennyiség csupán a töredéke a saját gyártási kapacitásnak.
Az Azomureș évi mintegy 1,6 millió tonna műtrágyát állított elő, ebből 1,1 millió tonna a romániai piacra került.
A cég a legnagyobb romániai földgázfogyasztó.
2021-ben 2,5 milliárd lejes üzleti forgalomról tett jelentést, a nyeresége 86,6 millió lejt tett ki. Akkor több mint 1000 alkalmazottat foglalkoztatott.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
szóljon hozzá!