Késik a sofőrök megsegítése: még mindig nem sikerült megegyezni a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás árplafonjáról

Mélyen a zsebbe kell nyúlni. Még mindig drága a kgfb •  Fotó: Jakab Mónika

Mélyen a zsebbe kell nyúlni. Még mindig drága a kgfb

Fotó: Jakab Mónika

Újra a kormány térfelén pattog a labda a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás árplafonját célzó jogszabályjavaslat kapcsán. A nagy fuvarozócégek elégedetlenek a közvitára bocsátott tervezetben szereplő díjszabásokkal, de ha hosszasan akadályozzák a módosítás elfogadását, azzal inkább ártanak, hiszen a magánszemélyek sem részesülhetnek az árplafon nyújtotta védelemben.

Bíró Blanka

2022. március 08., 08:192022. március 08., 08:19

2022. március 08., 08:202022. március 08., 08:20

Bár a pénzügyminisztérium még február közepén közvitára bocsátotta a jogszabály-tervezetet, amely hat hónapra árplafont szabna meg kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (kgfb/RCA) kötvényeire, a felek nem tudnak dűlőre jutni az értékekről, így késik annak a bevezetése. A legutolsó fejlemény, hogy a Gazdasági és Társadalmi Bizottság (CES) március 1-jén negatívan véleményezte a tervezetet, így az visszakerült a pénzügyminisztérium asztalára.

Birtalan József, a Biztosítási Felügyelet (ASF) igazgatótanácsának tagja lapunknak elmondta, a labda a kormány térfelén pattog,

az árplafon sok magánszemélyen és vállalkozáson segítene, de olyan árakat kell megszabni, amely a biztosítótársaságokat is viszonylag egyensúlyban tartja, különben az egész iparágat veszélybe sodorják.

A fuvarozók szerint becsapták őket

Már február közepén három személy- és árufuvarozókat tömörítő munkáltatói szervezet – a COTAR, az APTE 2002 és az Apulum – is azzal fenyegetőzött, hogy utcai megmozdulásokat szerveznek, amennyiben a kormány nem fagyasztja be ideiglenesen a kgfb árát. Akkor jött a bejelentés a tervezet közvitára bocsátásáról, ezért elálltak a tiltakozástól. Viszont amikor a számokkal szembesültek, úgy érezték, becsapták őket. Az előzetes bejelentések szerint úgy értelmezték, hogy az árakat a Pénzügyi Felügyelet (ASF) referenciaárain fagyasztják be.

korábban írtuk

Lényegesen csökkentheti a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás árát a tervezett árplafon
Lényegesen csökkentheti a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás árát a tervezett árplafon

A Pénzügyi Felügyelet (ASF) nyilvánosságra hozta a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (kgfb/RCA) árának maximálására tett javaslatát.

A magánszemélyek esetében valóban ez szerepel a tervezetben, viszont a cégeknél a referenciaárat megszorozták az úgynevezett N faktorral, vagyis a kockázati tényezővel. A nagy fuvarozó cégek elégedetlenek, hiszen a referenciaárhoz képest 36 százalékkal magasabb esetükben az árplafon, ennyivel növeli meg az értéket a kockázati faktor, mutatott rá megkeresésünkre Birtalan József, az ASF igazgatótanácsának tagja.

A pénzügyminisztérium által közzétett tervezetben a 16 tonnás vagy annál nagyobb teherszállító járművek esetében legtöbb 10 253 lej lenne a kgfb. Az ASF referenciaárai szerint ez 5212 lej a magánszemélyeknek és 7 539 lej a jogi személyeknek.

Birtalan József felidézte, független elemzők szerint is legalább 25 ezer lej kellene hogy legyen egy kamion biztosítása, hogy a biztosítótársaságoknak ne legyen ráfizetéses.

„A vélemények megoszlanak, de a számok makacs dolgok: a biztosításért elkérnek egy összeget, de ha a kárkifizetés ennél többe kerül, nehezen várható el egyetlen biztosítótársaságtól sem, hogy veszteségesen működjön” – mutatott rá a biztosítási felügyelet igazgatótanácsának tagja. Arra is kitért, hogy a fuvarozóknak joguk van külföldön megkötni a kötelező gépjármű-biztosítást a kamionokra, ám ezt mégsem teszik, mert

még mindig Romániában a legalacsonyabbak az árak.

Hangsúlyozta, a feladatukat elvégezték, komoly számítások alapján határozták meg az árplafont, azok a díjszabások egyensúlyt biztosíthatnak a biztosítótársaságoknak is, melyek jelenleg ott tartanak, hogy minden bevett 100 lejre, 103 lejt fizetnek ki a káreseményekre. Általában a kgfb egy biztosító teljes portfóliójának 30–40 százaléka, tehát a más kötvények bevételeiből ki tudják egyenlíteni ezt a veszteséget. Azonban Birtalan József szerint kérdés, hogy ezt miért tennék hosszú távon, miért dolgoznának veszteséggel.

A szakember arra is kitért, hogy egyetért Bogdan Chirițoiu, a Versenytanács elnökének felvetésével, aki szerint a rendszer más elemeit is meg kell vizsgálni, nemcsak a biztosításárakat.

Idézet
Nem normális, hogy egy-egy márkaszervizben több száz eurós órabért számolnak fel a biztosítónak, vagy a piaci ár ötszöröséért adnak bérbe gépkocsit a kárvallott ügyfélnek, amit szintén a biztosítónak kell kifizetnie. Tehát ezen a téren is szabályozni kellene az árakat, készül egy törvénymódosítás, ám ez olyan összetett kérdés, ami csak idővel oldódhat meg”

– mondta Birtalan József.

korábban írtuk

Máris ágálnak a biztosítótársaságok a tervezett árplafon ellen
Máris ágálnak a biztosítótársaságok a tervezett árplafon ellen

Az Országos Biztosítók és Viszontbiztosítók Szövetsége és a Romániai Gépjárműbiztosítók Szövetsége meglepetéssel vette tudomásul a kormányhatározat-tervezetet, amely 6 hónapos időtartamra maximálja a kötelező autóbiztosítás kötvényeinek díját.

A brókerek is elégedetlenek

A brókerek munkáltatói szövetsége közben arra hívja fel a figyelmet, hogy ha befagyasztják az árakat, a viszonteladók közel fele ki fog esni a piacról. Azt mondják, ha a közvetítői díjat legtöbb 5 százalékban határozzák meg, akkor az országban jelenleg tevékenykedő mintegy 400 ezer bróker, a közvetítő cégek és azok alkalmazottai két-három hónap alatt kiesnek a piacról, mert az 5 százalék nem biztosítja a működési költségeiket sem. A biztosítótársaságok ilyen módon arra kényszerülnek, hogy közvetlenül adják el a kgfb-kötvények nagy részét, vagyis hozzávetőleg 700 ezer kötvényt, ám ilyen rövid idő alatt erre nem tudnak kiépíteni megfelelő infrastruktúrát.

korábban írtuk

Pénzügyminiszter: közvitán az autóbiztosítási árplafon tervezete
Pénzügyminiszter: közvitán az autóbiztosítási árplafon tervezete

Pénteken közvitára bocsátják a jogszabály-tervezetet, amely 6 hónapra megszabná a maximális árakat a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (RCA) kötvényeire, jelentette be Adrian Câciu pénzügyminiszter.

Mint ismert, a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások piacán addig vezetőnek számító City Insurance biztosítótársaság működési engedélyének megvonása után drasztikusan megnövekedtek az árak,

a korábbi ár kétszeresét-háromszorosát kell kifizetni a kötelező kötvényért.

Emiatt a magánszemélyek és vállalkozások milliói kerültek nehéz helyzetbe, a pénzügyminiszter a Pénzügyi Felügyelettel közösen, a fuvarozókkal és a Versenytanáccsal folytatott párbeszédet követően döntött úgy, hogy hat hónapos időtartamra maximálja a kötvények díját. Adrian Câciu pénzügyminiszter akkor úgy nyilatkozott, meggyőződése, hogy a kormány sürgősségi eljárással el fogja fogadni a határozattervezetet. Nicu Marcu, az ASF elnöke is úgy vélekedett, hogy a kormány a lehető leghamarabb megfontolja a benyújtott javaslatot, éppen azért, hogy megvédje a lakosságot az inflációs vagy spekulatív tendenciáktól.

korábban írtuk

Tiltakozással fenyegetnek a fuvarozók, ha a bukaresti kormány nem szab árplafont a kötelező felelősségbiztosításnak
Tiltakozással fenyegetnek a fuvarozók, ha a bukaresti kormány nem szab árplafont a kötelező felelősségbiztosításnak

Tiltakozó megmozdulások szervezésére készül a romániai közúti fuvarozók három munkáltatói szervezete, amennyiben a bukaresti kormány nem avatkozik be a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (kgfb/RCA) piac alakulásába, és nem szab árplafont.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 18., hétfő

Sok nyugdíjas anyagi okokból tovább dolgozik

Jövő évtől 2030-ig naponta több mint 600 baby boomer tölti be a 65. életévét, azaz a nyugdíjkorhatárt – derül ki a Hotnews.ro által az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai alapján végzett számításokból.

Sok nyugdíjas anyagi okokból tovább dolgozik
2024. november 18., hétfő

Energiaárak: március után is megtartaná még az ársapkát a gazdasági miniszter

Radu Oprea gazdasági miniszter szerint az energiaárak korlátozásának 2025 márciusa után is érvényben kell maradnia, mindaddig, amíg megtalálják a megfelelő megoldásokat az árak alacsony szinten tartására.

Energiaárak: március után is megtartaná még az ársapkát a gazdasági miniszter
2024. november 18., hétfő

Székelyföldi megye a legkisebb átlagbérrel rendelkezők sorában, több ezer lejes különbségek vannak

Óriási a különbség az átlagbérek között, ha megyei lebontásban vizsgáljuk a számokat – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által közzétett friss adatsorokból, amelyeket a Digi 24 hírtelevízió vett górcső alá.

Székelyföldi megye a legkisebb átlagbérrel rendelkezők sorában, több ezer lejes különbségek vannak
2024. november 17., vasárnap

Közel egymillió nyugdíjas kap szociális pótlékot

Októberben 925 865 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 2322-vel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.

Közel egymillió nyugdíjas kap szociális pótlékot
2024. november 15., péntek

Nullával kezdődhet a román gazdaság idei növekedésének üteme

A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.

Nullával kezdődhet a román gazdaság idei növekedésének üteme
2024. november 14., csütörtök

Aszálykárok: jó hírt kaptak a kártérítésre váró gazdák

Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.

Aszálykárok: jó hírt kaptak a kártérítésre váró gazdák
2024. november 14., csütörtök

A Netflix is drágít a többi streamingszolgáltatóval összhangban

A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.

A Netflix is drágít a többi streamingszolgáltatóval összhangban
2024. november 14., csütörtök

Adóamnesztia: meghosszabbították a tartozás rendezésének határidejét

A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.

Adóamnesztia: meghosszabbították a tartozás rendezésének határidejét
2024. november 14., csütörtök

Minimálbér: továbbra is 4000 lejt meghaladó összegről beszél Ciolacu

A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.

Minimálbér: továbbra is 4000 lejt meghaladó összegről beszél Ciolacu
2024. november 14., csütörtök

Felizzottak a napelemek: közel 60 százalékkal több energiát termeltek, mint egy éve

Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Felizzottak a napelemek: közel 60 százalékkal több energiát termeltek, mint egy éve