Fotó: Haáz Vince
Az elmúlt évek gyenge eredményeit látva a román oktatási rendszert meg kell reformálni, - kongatja meg a vészharangot az Erste csoport elemző részlege az ügyfelek rendelkezésére bocsátott dokumentumában.
2023. november 03., 15:572023. november 03., 15:57
A Profit.ro gazdasági portál által idézett dokumentum ráirányítja a figyelmet a tanárok számának az elmúlt 25 évben bekövetkezett csökkenésére, valamint a motiválatlan személyzetre.
– húzza alá az elemzés. Amely szerint a román gazdaság sokkal nagyobb növekedést érhetne el, ha az oktatási rendszer következetesebben járulna hozzá.
A hitelintézet jelentést állított össze a romániai oktatási rendszer állapotáról, amelyben megemlíti az oktatási évek száma és az egy főre jutó GDP szintje közötti összefüggést. A romániai oktatás egyik fő gyenge pontjaként említi az oktatásra fordított alacsony, a GDP mindössze 3,2 százalékát kitevő kormányzati kiadásokat, valamint a városi és vidéki oktatási szint közötti nagy különbséget.
– vonja le a következtetést az Erste jelentése, amelyet a BCR Research támogatásával készítettek.
„Egy olyan helyi rendszerben, ahol az Európai Bizottság mutatói kevés előrelépést mutatnak, vannak pozitívumok is. A 25–34 évesek felsőfokú oktatáshoz való hozzáférése a 2010-es 9,2 százalékos kiindulási pontról 2022-re 24,7 százalékra javult” – derül ki a dokumentumból.
Még ha a kiindulási helyzet nem is jó, vannak lehetőségek – vallják az Erste elemzői, kiemelve, hogy a romániai oktatási rendszerben nagyon magas szinten tudatosult, hogy reformokra van szükség.
Valamennyi területen – szövegértésben, matematikában és a természettudományokban is – romlott a romániai diákok teljesítménye a legújabb PISA-felmérés szerint. Miközben számos szakértő aggasztónak tartja a hazai oktatás helyzetét, a tanügyminiszter nem ennyire borúlátó.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!