Fotó: Haáz Vince
Az elmúlt évek gyenge eredményeit látva a román oktatási rendszert meg kell reformálni, - kongatja meg a vészharangot az Erste csoport elemző részlege az ügyfelek rendelkezésére bocsátott dokumentumában.
2023. november 03., 15:572023. november 03., 15:57
A Profit.ro gazdasági portál által idézett dokumentum ráirányítja a figyelmet a tanárok számának az elmúlt 25 évben bekövetkezett csökkenésére, valamint a motiválatlan személyzetre.
– húzza alá az elemzés. Amely szerint a román gazdaság sokkal nagyobb növekedést érhetne el, ha az oktatási rendszer következetesebben járulna hozzá.
A hitelintézet jelentést állított össze a romániai oktatási rendszer állapotáról, amelyben megemlíti az oktatási évek száma és az egy főre jutó GDP szintje közötti összefüggést. A romániai oktatás egyik fő gyenge pontjaként említi az oktatásra fordított alacsony, a GDP mindössze 3,2 százalékát kitevő kormányzati kiadásokat, valamint a városi és vidéki oktatási szint közötti nagy különbséget.
– vonja le a következtetést az Erste jelentése, amelyet a BCR Research támogatásával készítettek.
„Egy olyan helyi rendszerben, ahol az Európai Bizottság mutatói kevés előrelépést mutatnak, vannak pozitívumok is. A 25–34 évesek felsőfokú oktatáshoz való hozzáférése a 2010-es 9,2 százalékos kiindulási pontról 2022-re 24,7 százalékra javult” – derül ki a dokumentumból.
Még ha a kiindulási helyzet nem is jó, vannak lehetőségek – vallják az Erste elemzői, kiemelve, hogy a romániai oktatási rendszerben nagyon magas szinten tudatosult, hogy reformokra van szükség.
Valamennyi területen – szövegértésben, matematikában és a természettudományokban is – romlott a romániai diákok teljesítménye a legújabb PISA-felmérés szerint. Miközben számos szakértő aggasztónak tartja a hazai oktatás helyzetét, a tanügyminiszter nem ennyire borúlátó.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!