Fotó: Haáz Vince
Az elmúlt évek gyenge eredményeit látva a román oktatási rendszert meg kell reformálni, - kongatja meg a vészharangot az Erste csoport elemző részlege az ügyfelek rendelkezésére bocsátott dokumentumában.
2023. november 03., 15:572023. november 03., 15:57
A Profit.ro gazdasági portál által idézett dokumentum ráirányítja a figyelmet a tanárok számának az elmúlt 25 évben bekövetkezett csökkenésére, valamint a motiválatlan személyzetre.
– húzza alá az elemzés. Amely szerint a román gazdaság sokkal nagyobb növekedést érhetne el, ha az oktatási rendszer következetesebben járulna hozzá.
A hitelintézet jelentést állított össze a romániai oktatási rendszer állapotáról, amelyben megemlíti az oktatási évek száma és az egy főre jutó GDP szintje közötti összefüggést. A romániai oktatás egyik fő gyenge pontjaként említi az oktatásra fordított alacsony, a GDP mindössze 3,2 százalékát kitevő kormányzati kiadásokat, valamint a városi és vidéki oktatási szint közötti nagy különbséget.
– vonja le a következtetést az Erste jelentése, amelyet a BCR Research támogatásával készítettek.
„Egy olyan helyi rendszerben, ahol az Európai Bizottság mutatói kevés előrelépést mutatnak, vannak pozitívumok is. A 25–34 évesek felsőfokú oktatáshoz való hozzáférése a 2010-es 9,2 százalékos kiindulási pontról 2022-re 24,7 százalékra javult” – derül ki a dokumentumból.
Még ha a kiindulási helyzet nem is jó, vannak lehetőségek – vallják az Erste elemzői, kiemelve, hogy a romániai oktatási rendszerben nagyon magas szinten tudatosult, hogy reformokra van szükség.
Valamennyi területen – szövegértésben, matematikában és a természettudományokban is – romlott a romániai diákok teljesítménye a legújabb PISA-felmérés szerint. Miközben számos szakértő aggasztónak tartja a hazai oktatás helyzetét, a tanügyminiszter nem ennyire borúlátó.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
Bár az utóbbi hónapokban nőtt a betétdíjas csomagolások visszaváltási aránya, az éves átlag azt mutatja, hogy az összes csomagolás több mint fele a hulladéklerakóban vagy a természetben végzi.
Az első munkagépek már elkezdték a munkát a Nagyszeben és Fogaras között épülő, A13-as jelzésű leendő autópálya nyomvonalán – jelentette be az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) közút- és hídkarbantartó főosztályának (DRDP) Brassó megyei kirendeltsége.
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn ismételten leszögezte, hogy nem emelik jövőre az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintjét.
A gáz- és villamosenergia-árak idén télen nem lesznek magasabbak a tavalyi év azonos időszakához képest, mivel az energiaár-sapka 2025. április elsejéig érvényes – jelentette ki hétfőn egy konferencián Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
szóljon hozzá!