Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay.com
Románia nem emeli tovább az Európai Unión kívülről újonnan befogadható külföldi vendégmunkások számát, a csütörtökön elfogadott kormányhatározat azt 2023-ra is 100 ezerben szabta meg.
2022. december 09., 07:272022. december 09., 07:27
A román bevándorlási hivatal (IGI) adatai szerint az idei keretből szeptember 14-ig 64 894 harmadik országból származó vendégmunkás szerződtetésére adtak engedélyt, és további 8665 kérelem várt még elbírálásra. Egy évvel korábban a 2021-re megszabott ötvenezres keretből mindössze 38 ezret vettek igénybe a munkáltatók, 2020-ban pedig a harmincezres keretből 22 ezret. 2017-ben ötezer, 2018-ban tízezer, 2019-ben húszezer EU-n kívülről érkezett új vendégmunkás szerződtetésére adott ki engedélyt a bukaresti kormány.
Megnőtt a kereslet a vendégmunkások iránt. Míg tavaly ötvenezer volt az EU-n kívülről alkalmazható munkavállalói kvóta, és azt sem használták ki a munkaadók, idén a kétszeresére növelt létszámra is van igény.
Az idén a legnagyobb munkaerőhiányt az építőiparban, vendéglátásban és fuvarozásban tapasztalták, az év első felében 345 ezer betöltetlen állás szerepelt a munkaerőügynökség nyilvántartásában.
Tavaly 36 265, az idén az első kilenc hónapban 78 402 harmadik országbeli munkavállalóval kötöttek szerződést a romániai cégek.
Ugyanakkor a román határrendészet rendszeresen számol be olyan távol-keleti határsértők elfogásáról a román–magyar határon, akik törvényes úton érkeztek Romániába, és schengeni vízum nélkül próbálnak illegálisan továbbutazni nyugat-európai országokba.
Közel ötszáz munkahelyből lehetett válogatni a Foksány városában (Focşani) pénteken rendezett állásbörzén, de csak alig százan érdeklődtek a felkínált állások iránt.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
szóljon hozzá!