Egyre több romániai cég alkalmaz Srí Lanka-i vagy indiai munkavállalókat
Fotó: Beliczay László
Közel ötszáz munkahelyből lehetett válogatni a Foksány városában (Focşani) pénteken rendezett állásbörzén, de csak alig százan érdeklődtek a felkínált állások iránt.
2022. október 14., 22:592022. október 14., 22:59
2022. október 14., 23:022022. október 14., 23:02
A Vrancea megyei munkaerő-foglalkoztatási ügynökség által szervezett rendezvényen jelenlévő cégek képviselői az Agerpres hírügynökségnek elmondták, hogy ilyen körülmények között egyre több vállalat kénytelen Európán kívüli, főként Srí Lanka-i, pakisztáni vagy indiai munkaerőt alkalmazni. Florina Alexandroiu, az egyik cég humánerőforrásért felelős munkatársa arról számolt be, hogy vonzó fizetést, étkezési utalványokat, magán egészségbiztosítást, a más településeken élőknek pedig ingyen szállást is felajánlanak, mégis alig akadnak jelentkezők az állásokra.
„Emiatt az Európai Unión kívülről, Indiából vagy Srí Lankáról kellett munkavállalókat alkalmaznunk. Jelenleg 12 EU-n kívüli vendégmunkásunk van, de szándékunkban áll a számukat növelni. Rájuk vagyunk szorulva, mert cégünk körülbelül 200 személyt foglalkoztatna, de eddig csak 70 állásra sikerült jelentkezőt találni” – magyarázta a kereskedelmi társaság illetékese.
A Vrancea megyei munkaerő-foglalkoztatási ügynökségtől az elmúlt egy évben több mint száz vállalat kért igazolást EU-n kívüli munkavállalók alkalmazásához. Daniela Brihoianu, az intézmény szóvivője szerint tavaly főként a Moldovai Köztársaságból érkeztek a megyébe vendégmunkások, idén leginkább Vietnamból, Pakisztánból, Srí Lankából és Indiából.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
szóljon hozzá!