Egyre több romániai cég alkalmaz Srí Lanka-i vagy indiai munkavállalókat
Fotó: Beliczay László
Közel ötszáz munkahelyből lehetett válogatni a Foksány városában (Focşani) pénteken rendezett állásbörzén, de csak alig százan érdeklődtek a felkínált állások iránt.
2022. október 14., 22:592022. október 14., 22:59
2022. október 14., 23:022022. október 14., 23:02
A Vrancea megyei munkaerő-foglalkoztatási ügynökség által szervezett rendezvényen jelenlévő cégek képviselői az Agerpres hírügynökségnek elmondták, hogy ilyen körülmények között egyre több vállalat kénytelen Európán kívüli, főként Srí Lanka-i, pakisztáni vagy indiai munkaerőt alkalmazni. Florina Alexandroiu, az egyik cég humánerőforrásért felelős munkatársa arról számolt be, hogy vonzó fizetést, étkezési utalványokat, magán egészségbiztosítást, a más településeken élőknek pedig ingyen szállást is felajánlanak, mégis alig akadnak jelentkezők az állásokra.
„Emiatt az Európai Unión kívülről, Indiából vagy Srí Lankáról kellett munkavállalókat alkalmaznunk. Jelenleg 12 EU-n kívüli vendégmunkásunk van, de szándékunkban áll a számukat növelni. Rájuk vagyunk szorulva, mert cégünk körülbelül 200 személyt foglalkoztatna, de eddig csak 70 állásra sikerült jelentkezőt találni” – magyarázta a kereskedelmi társaság illetékese.
A Vrancea megyei munkaerő-foglalkoztatási ügynökségtől az elmúlt egy évben több mint száz vállalat kért igazolást EU-n kívüli munkavállalók alkalmazásához. Daniela Brihoianu, az intézmény szóvivője szerint tavaly főként a Moldovai Köztársaságból érkeztek a megyébe vendégmunkások, idén leginkább Vietnamból, Pakisztánból, Srí Lankából és Indiából.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
szóljon hozzá!