Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay.com
Románia nem emeli tovább az Európai Unión kívülről újonnan befogadható külföldi vendégmunkások számát, a csütörtökön elfogadott kormányhatározat azt 2023-ra is 100 ezerben szabta meg.
2022. december 09., 07:272022. december 09., 07:27
A román bevándorlási hivatal (IGI) adatai szerint az idei keretből szeptember 14-ig 64 894 harmadik országból származó vendégmunkás szerződtetésére adtak engedélyt, és további 8665 kérelem várt még elbírálásra. Egy évvel korábban a 2021-re megszabott ötvenezres keretből mindössze 38 ezret vettek igénybe a munkáltatók, 2020-ban pedig a harmincezres keretből 22 ezret. 2017-ben ötezer, 2018-ban tízezer, 2019-ben húszezer EU-n kívülről érkezett új vendégmunkás szerződtetésére adott ki engedélyt a bukaresti kormány.
Megnőtt a kereslet a vendégmunkások iránt. Míg tavaly ötvenezer volt az EU-n kívülről alkalmazható munkavállalói kvóta, és azt sem használták ki a munkaadók, idén a kétszeresére növelt létszámra is van igény.
Az idén a legnagyobb munkaerőhiányt az építőiparban, vendéglátásban és fuvarozásban tapasztalták, az év első felében 345 ezer betöltetlen állás szerepelt a munkaerőügynökség nyilvántartásában.
Tavaly 36 265, az idén az első kilenc hónapban 78 402 harmadik országbeli munkavállalóval kötöttek szerződést a romániai cégek.
Ugyanakkor a román határrendészet rendszeresen számol be olyan távol-keleti határsértők elfogásáról a román–magyar határon, akik törvényes úton érkeztek Romániába, és schengeni vízum nélkül próbálnak illegálisan továbbutazni nyugat-európai országokba.
Közel ötszáz munkahelyből lehetett válogatni a Foksány városában (Focşani) pénteken rendezett állásbörzén, de csak alig százan érdeklődtek a felkínált állások iránt.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
szóljon hozzá!