Rosszul működő piac. Sebastian Burduja szerint az európai anomáliák miatt akár meg is maradhat az árkorlátozás az áram és a földgáz esetében
Fotó: Jakab Mónika
Jövő év márciusa után is megmaradhat a villanyáram és a földgáz lakossági árának korlátozása – jelentette ki Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
2024. szeptember 22., 10:032024. szeptember 22., 10:03
2024. szeptember 23., 11:122024. szeptember 23., 11:12
A tárcavezető egy, a Ziarulunirea.ro által szombat este közzétett interjúban elmondta,
„Egy tárcaközi bizottság gyors felállítására készülünk, amelyben jogi és energetikai karokon oktató professzorok is részt vesznek, hogy kialakítsák a 2025. április 1-je utáni mechanizmust a kiszolgáltatott fogyasztók támogatása, valamint az energiaszegénység elleni küzdelem érdekében. A jövőre nézve elemezzük, hogy célszerű-e ezt a kompenzációt közszolgáltatási kötelezettséggé alakítani, ami jobban megfelel a román közigazgatási hagyományoknak” – mondta Sebastian Burduja
„Mint mondtam, előkészítettünk egy szakértőkből, köztük akadémikusokból álló tárcaközi bizottságot, amely 2024. december 31-ig elkészíti az új jogalkotási megoldást. Olyan mechanizmust fontolgatunk, amely védelmet nyújt az alacsony jövedelmű emberek számára. Ebben a mechanizmusban figyelembe fogjuk venni a Románia jóléti állam jellegére vonatkozó alkotmányos garanciákat, az életszínvonal biztosítását és az emberi méltóság tiszteletben tartását.
A prioritás a kiszolgáltatott fogyasztók jogosultsági feltételeinek egyértelmű meghatározása. A forgatókönyvekben figyelembe vesszük a bizonyos küszöbérték alatti jövedelmeket, a nagycsaládosokat, az orvosi eszközöket használókat. Elkezdtük az Országos Statisztikai Intézet adatainak elemzését, és az egyik forgatókönyv szerint figyelembe vesszük a háztartás összjövedelmét, a villany- és gázszámlák összköltségét és a háztartás tagjainak számát” – részletezte Burduja.
Az energiaszolgáltatók november elsejétől kötelesek lesznek tájékoztatni ügyfeleiket arról, hogy 2025. április 1-jétől megszűnik az árplafon – áll az ANRE rendelettervezetében.
A miniszter hangsúlyozta, hogy a hatóságok azt a célt tűzték ki maguk elé, hogy „egyetlen háztartás sem kerülhet a számlák kifizetése után a statisztikai intézet által megszabott minimális jövedelemhatár, a relatív szegénységi küszöb alá”.
– tette hozzá az energiaügyi miniszter.
Burduja azt is elmondta, hogy a mai becslések azt mutatják, hogy „2025. március 31. után sem számíthatnak fel a szolgáltatók a jelenlegi plafonnál (1,3 lej/kWh) magasabb árakat”.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
szóljon hozzá!