Fotó: Facebook/Dacia
Románia immár az Európai Unió hatodik legnagyobb személygépkocsi-gyártó országa; tavaly 20,6 százalékkal bővült az autóipar termelése, ami a legnagyobb fejlődés az uniós „top 10-ben”. Az eredmény még inkább kimagasló annak ismeretében, hogy a teljes öreg kontinensre tekintve az újautó-gyártás nemhogy nőtt, hanem visszaesett. Románia az évente legyártott új járművek száma tekintetében már 2020 óta maga mögött tudja az autóiparáról híres Magyarországot, tavaly pedig Olaszországot is megelőzte.
2023. február 21., 12:412023. február 21., 12:41
Az Európai Gépjárműgyártók Szövetsége (ACEA) az S&P Global Mobility nemzetközi adatelemző cég statisztikáira hivatkozva közölte a 2022-es év autóipari termelésére vonatkozó jelentését. Eszerint Európában tavaly 1,6 százalékkal visszaesett a személygépkocsi-gyártás – nagyrészt az ukrajnai és oroszországi piac bedőlése miatt.
Az Európai Unió autóipari érdekeit képviselő egyesület jelentése szerint – melyet az Economica.net portál idézett – 2022-ben javultak az ellátási láncban azt megelőzően tapasztalt problémák, ám a félvezetőhiány továbbra is gondok okoz a gyártóknak. A 7,1 százalékos bővülés ugyanakkor viszonylagos, hiszen ha nem 2021-hez, hanem 2020-hoz viszonyítjuk a tavalyi „termést” (10,76 millió autó), akkor látható, hogy utóbbi nem éri el a 2020-ban jegyzett 10,77 milliós darabszámot. A pandémia előtti 2019-es évhez képest pedig még mindig 24 százalékos a visszaesés (akkor 14,09 millió gépkocsit gyártottak az EU-ban).
Az uniós lista élén hagyományosan Németország áll: tavaly 3,33 millió gépkocsi gördült ki gyáraiból (2019-ben még 4,49 millió). Az éllovast Spanyolország (1,7 millió), Csehország (1,19 millió) és Szlovákia követi – utóbbi az egyetlen uniós tagország, amelyben csökkenést jegyeztek (0,96 millió). Az ötödik helyen Franciaország áll 0,94 millió új autóval.
Egy évvel korábban Romániában – a mioveni-i Dacia- és a craiovai Ford-gyárban – csupán 420 755-öt, Itáliában pedig 447 673-at állítottak össze.
Fotó: ACEA
A nyolcadik helyen Magyarország áll: 441 776 új autó gördült ki a gyárkapukon, ami hatszázalékos növekedést jelent a korábbi évhez képest. 2021-ben ugyanakkor az anyaországi termelés csupán kevesebb mint 4000 darabbal maradt el a romániaitól – szemben a tavalyi több mint 65 ezerrel –, és 2020-ban is hasonló volt a különbség, mintegy 4500 darab.
Az Unió 2022-es top 10-es listáját Svédország (257 446) és Belgium (235 385) zárja. Világviszonylatban továbbra is Kína kimagaslóan vezet (23,17 millió autó), miközben az Egyesült Államokban 2022-ben 7,06 millió, Japánban pedig 6,62 millió új autót gyártottak. Tavaly a világon összesen 68 161 802 új gépkocsi készült el az ACEA adatai szerint, ami 7,9 százalékos növekedést jelent 2021-hez képest.
Az év első hónapjában 9,65 százalékkal nőtt a gépkocsigyártás Romániában a tavalyi hasonló időszakhoz képest – derül ki a Romániai Gépkocsigyártók Egyesületének (ACAROM) adataiból.
2022-ben 4,1 százalékkal csökkent a forgalomba írt új személygépkocsik száma Európában, Románia viszont 6,7 százalékos növekedést regisztrált tavaly – közölte az Európai Autógyártók Szövetsége (ACEA).
Hárommillió lejjel kiegészítette a kormány csütörtöki ülésén a burgonyatermesztőket támogató program költségvetését – közölte a mezőgazdasági minisztérium.
A kormány jóváhagyja Románia 2025–2035-ös energiastratégiáját, és a kiszolgáltatott fogyasztók védelme érdekében meghosszabbítja az energiaár-sapkára vonatkozó intézkedést – jelentette be csütörtökön a miniszterelnök.
Fiaskó árnyékolta be már az üzembe állítása utáni második napján a román állam által vásárolt vadonatúj Alstom vonat útját: nem tudott elindulni.
Az amerikai Lockheed Martin és a nagyváradi Sinteza vállalat szándéknyilatkozatot írt alá egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes GridStar Flow akkumulátorgyár nagyváradi megépítéséről.
Az adósságot maguk előtt görgető romániai lakosok csaknem fele a kormányt okolja a felhalmozott adósságaiért, legyen szó banki tartozásokról vagy ki nem fizetett számlákról – derül ki a 2024-es adósságbarométerből.
A kontinensen fertőz a madárinfluenza vírusa, Kelet-Európában Magyarország a legfertőzöttebb ország. A Krónika által megkérdezett szakember szerint Romániában egy Brăila és egy Konstanca megyei háztáji gazdaságban észlelték eddig a betegséget.
Úgynevezett köz- és magán-együttműködés révén képzeli el a Budapest és Bukarest között tervezett nagy sebességű vasút megépítését a román közlekedési miniszter.
A milánói Via Montenapoleone lett idén a világ legdrágább bevásárlóutcája, megelőzve a New York-i Fifth Avenue-t – áll a chicagói székhelyű Cushman & Wakefield globális kereskedelmi ingatlanszolgáltató szerdán közzétett éves jelentésében.
A Román Posta fokozatosan megkezdi a hatalmas veszteséget okozó postahivatalok bezárását, csökkentik az ott zajló tevékenységet – jelentette ki a hét elején Valentin Ștefan, a vállalat vezérigazgatója.
Az Európai Unió tagállamai idén július elseje és november 17. között összesen 8,79 millió tonna búzát exportáltak, 31 százalékkal kevesebbet, mint a múlt év azonos időszakában – közölte részleges adatok alapján kedden az Európai Bizottság.
szóljon hozzá!