Fotó: Pixabay.com
Egy európai uniós kötelezettség alapján 2024. február 1-től az EU 27 tagállamában autóbuszokra nem lehet többé autópálya-matricát venni. A személyszállításra is a kilométer alapú útdíjfizetés lesz érvényes.
2023. augusztus 29., 19:432023. augusztus 29., 19:43
2023. augusztus 29., 20:052023. augusztus 29., 20:05
A környezetvédelmi célokat szolgáló, jövőtől érvénybe lépő egységes uniós szabályozás értelmében a tehergépkocsikra vonatkozó, kilométer alapú, használatarányos útdíjfizetés szabályai lesznek érvényesek az autóbuszokra is. Nem csak az autópályák használata lesz drágább, hanem a főútvonalak (autóutak és főutak) használatáért is fizetniük kell, a megtett távolsággal arányosan, tájékoztat a magyar autópályakezelő társaság honlapja, az autopalyamatrica.hu.
A 2024. február 1-től bevezetésre kerülő új szabályozás hatására jelentősen drágulhatnak a buszjegyek, a szervezett utak, és elsősorban a külföldi társas utazás számára bérelt buszok díjai.
A magyar autópályakezelő társaság elképesztő nagyságrendű áremelkedésről számol be Magyarország területén, amit honlapján példákkal szemléltet. Az autóbuszokra jelenleg érvényes 10 napos matrica ára 17 730 forint. A Budapest-Miskolc közötti 187 km-es távra oda-vissza tíz alkalomra jövő februártól használatarányos útdíjfizetés esetén az autóbuszt üzemeltető cég járművenként 292 935 forintot kell kifizessen, ami a jelenlegi autópálya-matrica árához képest 275 ezer forintos drágulás.
A megtett távolsággal arányos új útdíj bevezetését ellenző romániai teherszállítási érdekvédelmi szervezetek már korábban bejelentették, hogy amennyiben a szállítási tárca nem egyeztet velük az új tarifákról, sztrájkot robbantanak ki. A román érdekvédelmi szervezetek vezetői szerint a nagyarányú árnövekedés súlyos anyagi helyzetbe hozhatja a romániai teher- és személyszállítást egyaránt.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!