Fotó: Pixabay.com
Egy európai uniós kötelezettség alapján 2024. február 1-től az EU 27 tagállamában autóbuszokra nem lehet többé autópálya-matricát venni. A személyszállításra is a kilométer alapú útdíjfizetés lesz érvényes.
2023. augusztus 29., 19:432023. augusztus 29., 19:43
2023. augusztus 29., 20:052023. augusztus 29., 20:05
A környezetvédelmi célokat szolgáló, jövőtől érvénybe lépő egységes uniós szabályozás értelmében a tehergépkocsikra vonatkozó, kilométer alapú, használatarányos útdíjfizetés szabályai lesznek érvényesek az autóbuszokra is. Nem csak az autópályák használata lesz drágább, hanem a főútvonalak (autóutak és főutak) használatáért is fizetniük kell, a megtett távolsággal arányosan, tájékoztat a magyar autópályakezelő társaság honlapja, az autopalyamatrica.hu.
A 2024. február 1-től bevezetésre kerülő új szabályozás hatására jelentősen drágulhatnak a buszjegyek, a szervezett utak, és elsősorban a külföldi társas utazás számára bérelt buszok díjai.
A magyar autópályakezelő társaság elképesztő nagyságrendű áremelkedésről számol be Magyarország területén, amit honlapján példákkal szemléltet. Az autóbuszokra jelenleg érvényes 10 napos matrica ára 17 730 forint. A Budapest-Miskolc közötti 187 km-es távra oda-vissza tíz alkalomra jövő februártól használatarányos útdíjfizetés esetén az autóbuszt üzemeltető cég járművenként 292 935 forintot kell kifizessen, ami a jelenlegi autópálya-matrica árához képest 275 ezer forintos drágulás.
A megtett távolsággal arányos új útdíj bevezetését ellenző romániai teherszállítási érdekvédelmi szervezetek már korábban bejelentették, hogy amennyiben a szállítási tárca nem egyeztet velük az új tarifákról, sztrájkot robbantanak ki. A román érdekvédelmi szervezetek vezetői szerint a nagyarányú árnövekedés súlyos anyagi helyzetbe hozhatja a romániai teher- és személyszállítást egyaránt.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!