Adócélkeresztben az influenszerek, bloggerek, vloggerek: sokan nem tudják, számos internetes bevétel is adóköteles

Újszerű pénzkereset. Főként a fiatalok próbálnak a közösségi média segítségével bevételhez, pluszpénzhez jutni •  Fotó: Pixabay.com

Újszerű pénzkereset. Főként a fiatalok próbálnak a közösségi média segítségével bevételhez, pluszpénzhez jutni

Fotó: Pixabay.com

Egyre gyakrabban találkozunk apróhirdetésekkel a közösségi médiában, mások termékek online reklámozásával próbálnak pénzt keresni, vagy digitális tartalmat gyártanak. Máthis Istvánnak, az adóhatóság Kovászna megyei helyettes igazgatójának segítségével igyekeztük tisztázni, hogy Romániában mely, közösségi médiával kapcsolatos tevékenységek adókötelesek.

Tóth Gödri Iringó

2022. február 02., 19:182022. február 02., 19:18

Az okostelefonok és más digitális eszközök robbanásszerű elterjedésével életünk egyre nagyobb részben zajlik online, a koronavírus-világjárvány pedig még inkább felgyorsította ezt a folyamatot. Sokan bevételeiket is igyekeznek online, a közösségi médiának köszönhetően kiegészíteni. Van, aki árul, más reklámoz, és szép számban akadnak olyanok, akik online tartalmat gyártanak.

A közösségi média kapcsán több olyan tevékenységről is beszélhetünk, melyek anyagi bevételhez juttathatják az azokat végző egyént, egyéneket.

Említhetjük elsősorban az Instagram, de a Facebook és TikTok kapcsán is, a már említett reklámozást, azaz szponzorált tartalmak megosztását. Bár főleg az influenszerek tesznek közzé olyan tartalmakat, amelyekben termékeket reklámoznak, de néha a cégek „ismeretlen” embereket is felkérnek akár egy-egy alkalmi együttműködésre.

A másik fontos kategóriát a YouTube-videók jelentik, melyek skálája nagyon széles az úgynevezett tutoriáloktól a vlogokig; ebben az esetben a megtekintés szám után kapnak fizetséget, illetve a reklám után. Továbbá fontos megemlíteni, hogy az emberek egyre többet adnak-vesznek az interneten, saját dolgaikat, alkotásaikat, másoktól megvett és tovább adni kívánt tárgyakat.

Egyre többen keresnek pénzt a közösségi médiából

Az Országos Adóhatóság (ANAF) december végén tett közzé a honlapján egy brosúrát a közösségi média révén szerzett bevételek kapcsán. Felhívták a figyelmet, hogy mely tevékenységek és milyen formában adókötelesek. Máthis István, az ANAF Kovászna megyei helyettes igazgatója a Krónika megkeresésére elmondta, bár nálunk, Erdélyben még viszonylag kevesen élnek vlogolásból, blogolásból, influenszerkedésből, azért egyre többen vannak anyagi hasznot szerző bloggerek, vloggerek, akik marketingtevékenységért kapnak pénzt.

A szakember azt is hangsúlyozta, hogy nehéz az ilyen személyeket kiszűrni, egy országos nyilvántartás létezik, országos szinten foglalkoznak velük – de főleg a nagy bevételeket szerző egyénekkel. Hozzátette, ha az illetők hivatalosan bankon keresztül kapják a fizetséget, akkor a folyamat könnyen nyomon követhető – de ezt sokan nem tudják.

Máthis arra is kitért, hogy ilyen szempontból a neobankok (vagy internet-only bankok) és a kriptovaluták viszont problémát jelentenek, mivel ezeket még nem tudják követni.

A szakember kiemelte, hogy az országban viszonylag sok „youTuber” van, akik hivatalosan céget is alapítottak, illetve egyre több Instagram-influenszer is ezt a hivatalos utat választja. „Hogyha valaki folyamatosan reklámoz valakit, az már gazdasági tevékenységnek minősíthető. És ha valaki folyamatosan gazdasági tevékenységet végez, akkor hivatalosan be kell jegyeztetnie magát, céget kell alapítania” – hangsúlyozta a szakértő.

Ha valaki csak alkalomszerűen szerez bevételt reklámból – például posztol egy képet magáról, és megkeresi egy cég, egy közvetítő, hogy betenne-e egy linket a posztjába, hogy azáltal a cég oldalára jussanak az internetezők, de ez csak egyszeri –, akkor ez másfajta jövedelemnek minősül. Ebben az esetben, aki adja a pénzt, az fizet 10 százalék adót, a posztolónak pedig csak akkor kell bármit is fizetnie, ha az éves összjövedelme meghaladja a minimálbér 12-szeresét – ebben az esetben egészségügyi hozzájárulást is fizetnie kell, társadalombiztosítást viszont nem.

Ha a jövedelem külföldről származik, akkor a munkáltató nem vonja le a 10 százalékot, hanem be kell jelenteni külföldi jövedelemként, és az illető itthon adózik az úgynevezett egységes adónyilatkozat alapján.

Máthis István azt is elmondta, hogy Kovászna megyében például főleg fiataloknak vannak ilyen jellegű bevételeik, akár kiskorúaknak is. Esetükben szükség van egy felhatalmazott személyre – például az egyik szülőre –, és általa adóznak.

Nem minden bevétel után kell adózni

Az adóhatósági illetékes elmagyarázta, hogy ha valakinek van egy tárgy a tulajdonában – akár évek óta, akár vette újonnan valahonnan vagy használtan például az OLX-en –, és megunta azt, nem tetszik, vagy egyszerűen csak továbbadná, akkor ebben az esetben az eladás utáni „jövedelmet” nem kell megadózni. De ha ezt a tevékenységet folytonosan végzi, akkor már gazdasági tevékenységnek minősül.

A szakértő kiemelte, hogy nagyon nehéz meghúzni a határt, hiszen megtörténhet, hogy valaki egy éven belül két autót vett és adott tovább, mert épp úgy alakult, nem tetszett, nem vált be, szóval tulajdonképpen nem a haszonszerzés volt a lényeg, így nem beszélhetünk gazdasági tevékenységről. Hozzátette, hogy azért általában két autóeladás ilyen rövid időn belül gyanús, általában jövedelem reményében történik.

Az ANAF figyel, jobb legálisan kereskedni

A Facebook Marketplace-en és az OLX-en sokan adják tovább megunt ruháikat, tárgyaikat, de például ha valaki mindig hasonló termékeket ad el ismétlődően, saját készítésű tárgyakat vagy például ugyanabból a ruhadarabból minden méretben kínál egyet eladásra, az már elég valószínű, hogy gazdasági tevékenység, és be kellene jelenteni.

Azt is megtudtuk, hogy az ilyen jellegű online kereskedést próbálják a hatóságok nyomon követni mind számítógépes programok, mind humán erőforrásaik segítségével,

de egyelőre nincs mindenre kapacitásuk; főleg a „nagyokat” tudják ellenőrizni, és ha szükséges büntetni, a „kicsikhez” lassabban jutnak el.

Máthis István kiemelte, hogy szerencsére nálunk is egyre több a pozitív példa, vannak olyan, az online világból élő youTuberek, bloggerek, stb. akik akár olyan tartalmakat tesznek közzé, amiben konkrétan elmondják, hogy ők a munkájukkal hivatalosan pénzt keresnek, ugyanis törvényesen csinálnak mindent, adóznak, a pénzügyeik átláthatók, illetve az adóhivatal is igyekszik minél több kampányban felhívni az emberek figyelmét a kötelezettségeikre.

Máthis István szerint mindenképp fontos a figyelemfelhívás, hiszen sokan nem akarnak szándékosan csalni, csak egyszerűen nincsenek tisztában a törvényekkel. Az ANAF-illetékes azt tanácsolja, hogy ha valaki legálisan szeretne kereskedni, akkor létrehozhat online kereskedelemmel foglalkozó vállalkozást, és akkor a jövedelem után adózik majd.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 26., szombat

Románia lett az Európai Unió legnagyobb gáztermelője

Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.

Románia lett az Európai Unió legnagyobb gáztermelője
2024. október 24., csütörtök

Még rágódnak a hazai élelmiszerek árréskorlátozásán

Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.

Még rágódnak a hazai élelmiszerek árréskorlátozásán
2024. október 24., csütörtök

A jelzáloghitelek értéke is megmutatja, hol a legmagasabbak a lakásárak

A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.

A jelzáloghitelek értéke is megmutatja, hol a legmagasabbak a lakásárak
2024. október 24., csütörtök

Aszálykárosult romániai gazdák számára hagyott jóvá kárpótlást az Európai Bizottság

Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.

Aszálykárosult romániai gazdák számára hagyott jóvá kárpótlást az Európai Bizottság
2024. október 23., szerda

Mikor a legolcsóbb a repülőjegy? – Tévhit, hogy kedden

A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.

Mikor a legolcsóbb a repülőjegy? – Tévhit, hogy kedden
2024. október 23., szerda

Nem csak a poharukat emelik: fokozatosan drágulhat a sör

A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Nem csak a poharukat emelik: fokozatosan drágulhat a sör
2024. október 23., szerda

Meghaladja a 10 ezer lejt a tisztességes megélhetéshez szükséges minimális kosár értéke egy négyfős család esetében

Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.

Meghaladja a 10 ezer lejt a tisztességes megélhetéshez szükséges minimális kosár értéke egy négyfős család esetében
2024. október 23., szerda

Jövőre nem nő az ingatlanadó, ígéri a miniszterelnök

A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Jövőre nem nő az ingatlanadó, ígéri a miniszterelnök
2024. október 22., kedd

Visszafogott román gazdasági növekedés

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.

Visszafogott román gazdasági növekedés
2024. október 22., kedd

A minimálbér kiszámításának új mechanizmusáról fogadott el törvénytervezetet a parlament

A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.

A minimálbér kiszámításának új mechanizmusáról fogadott el törvénytervezetet a parlament