Fotó: Haáz Vince
Péntektől jelentkezhetnek a természetes és a jogi személyek a romániai gépkocsipark felújítását célzó és a környezetkímélő autó vásárlását ösztönző Roncsautó és Roncsautó Plusz program keretében nyújtott támogatásokra – közölte a program lebonyolításáért felelős Környezetvédelmi Alap Igazgatósága (AFM).
2023. március 23., 12:132023. március 23., 12:13
A magánszemélyek pénteken 10 órától jelentkezhetnek az erre kijelölt járműkereskedéseknél, a jogi személyek pedig az AFM által rendelkezésre bocsátott online felületen nyújthatják be a kért dokumentációt.
Az Agerpres beszámolója szerint a klasszikus Roncsautó program 2023-as kiírására 560 millió lejt, a környezetkímélő autók vásárlását támogató Roncsautó Plusz programra pedig 780 millió lejt különítettek el.
Mindkét program két szakaszban zajlik le.
Hibridautó vásárlása esetén az ökobónusz értéke 3 ezer lej. Ugyanakkor minden 15 évesnél régebbi és/vagy legfeljebb Euro 3-as besorolású autó bezúzását 1500 lejes ökobónusszal ösztönzik.
Legfeljebb 120 g/km CO2-kibocsátású motorkerékpár vásárlása esetén szintén 7000 lejes támogatás jár egy leadott gépjármű esetén. Amennyiben az új jármű szén-dioxid-kibocsátása nem haladja meg a 90 g/km értéket, 1500 lejes ökobónuszt kap a vásárló. A 15 évnél régebbi és/vagy legfeljebb Euro 3-as besorolású jármű leadása esetén 1500 lejes ökobónusz jár.
Ezen felül 1500 lejes ökobónusz jár a vásárlónak egy 15 évnél régebbi és/vagy legfeljebb Euro 3-as besorolású jármű leadása esetén.
A Roncsautó Plusz program keretében kiállított regisztrációs bizonylatok is 120 napig érvényesek, ez idő alatt le kell folytatni az új autó vásárlásával járó valamennyi eljárást.
Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
szóljon hozzá!