Fotó: Haáz Vince
Péntektől jelentkezhetnek a természetes és a jogi személyek a romániai gépkocsipark felújítását célzó és a környezetkímélő autó vásárlását ösztönző Roncsautó és Roncsautó Plusz program keretében nyújtott támogatásokra – közölte a program lebonyolításáért felelős Környezetvédelmi Alap Igazgatósága (AFM).
2023. március 23., 12:132023. március 23., 12:13
A magánszemélyek pénteken 10 órától jelentkezhetnek az erre kijelölt járműkereskedéseknél, a jogi személyek pedig az AFM által rendelkezésre bocsátott online felületen nyújthatják be a kért dokumentációt.
Az Agerpres beszámolója szerint a klasszikus Roncsautó program 2023-as kiírására 560 millió lejt, a környezetkímélő autók vásárlását támogató Roncsautó Plusz programra pedig 780 millió lejt különítettek el.
Mindkét program két szakaszban zajlik le.
Hibridautó vásárlása esetén az ökobónusz értéke 3 ezer lej. Ugyanakkor minden 15 évesnél régebbi és/vagy legfeljebb Euro 3-as besorolású autó bezúzását 1500 lejes ökobónusszal ösztönzik.
Legfeljebb 120 g/km CO2-kibocsátású motorkerékpár vásárlása esetén szintén 7000 lejes támogatás jár egy leadott gépjármű esetén. Amennyiben az új jármű szén-dioxid-kibocsátása nem haladja meg a 90 g/km értéket, 1500 lejes ökobónuszt kap a vásárló. A 15 évnél régebbi és/vagy legfeljebb Euro 3-as besorolású jármű leadása esetén 1500 lejes ökobónusz jár.
Ezen felül 1500 lejes ökobónusz jár a vásárlónak egy 15 évnél régebbi és/vagy legfeljebb Euro 3-as besorolású jármű leadása esetén.
A Roncsautó Plusz program keretében kiállított regisztrációs bizonylatok is 120 napig érvényesek, ez idő alatt le kell folytatni az új autó vásárlásával járó valamennyi eljárást.
Az adósságot maguk előtt görgető romániai lakosok csaknem fele a kormányt okolja a felhalmozott adósságaiért, legyen szó banki tartozásokról vagy ki nem fizetett számlákról – derül ki a 2024-es adósságbarométerből.
A kontinensen fertőz a madárinfluenza vírusa, Kelet-Európában Magyarország a legfertőzöttebb ország. A Krónika által megkérdezett szakember szerint Romániában egy Brăila és egy Konstanca megyei háztáji gazdaságban észlelték eddig a betegséget.
Úgynevezett köz- és magán-együttműködés révén képzeli el a Budapest és Bukarest között tervezett nagy sebességű vasút megépítését a román közlekedési miniszter.
A milánói Via Montenapoleone lett idén a világ legdrágább bevásárlóutcája, megelőzve a New York-i Fifth Avenue-t – áll a chicagói székhelyű Cushman & Wakefield globális kereskedelmi ingatlanszolgáltató szerdán közzétett éves jelentésében.
A Román Posta fokozatosan megkezdi a hatalmas veszteséget okozó postahivatalok bezárását, csökkentik az ott zajló tevékenységet – jelentette ki a hét elején Valentin Ștefan, a vállalat vezérigazgatója.
Az Európai Unió tagállamai idén július elseje és november 17. között összesen 8,79 millió tonna búzát exportáltak, 31 százalékkal kevesebbet, mint a múlt év azonos időszakában – közölte részleges adatok alapján kedden az Európai Bizottság.
Az energiapiac újbóli liberalizációja után akár 40 százalékkal is csökkenhet a 300 kilowattóránál (kWh) nagyobb energiafogyasztású háztartások számlája – közölte kedden Sebastian Burduja.
A szeptemberi 2,1 százalékról októberben 2,3 százalékra nőtt az éves infláció az Európai Unióban; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat kedden közzétett adataiból.
Magyarország aranykészlete meghaladja a Románia által felhalmozott tartalékokat, miután Budapest szeptember végén 94,5-ről 110 tonnára növelte az aranytartalékot.
A hétfőn jegyzett évi 5,58 százalékról 5,59 százalékra nőtt kedden a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
szóljon hozzá!