Fotó: Pixabay
Újabb programmal próbál segíteni a bukaresti kormány a koronavírus-járvány miatt bajba jutott cégeknek: az Orban-kabinet hétfő esti ülésén elfogadta az IMM Factor programról szóló sürgősségi kormányrendeletet.
2020. augusztus 25., 11:372020. augusztus 25., 11:37
Az IMM Factor elkerülhetővé teszi, hogy a koronavírus-járvány miatt likviditás nélkül maradt cégek körbetartozása miatt pénzügyi patthelyzet alakuljon ki – idézi az Agerpres hírügynökség Ionel Dancának, a miniszterelnöki kabinet vezetőjének a kormányülés után elhangzott sajtónyilatkozatát.
A program lényege: a faktoring (követelések adásvétele) típusú eljárásban, amennyiben egy kereskedő egy terméket vagy szolgáltatást szállított egy cégnek, és nem fizetik ki határidőre a kiállított számlát (vagy akár határidő előtt), egy bankhoz (faktorálóhoz) fordulhat, és kéri, hogy azonnal fizesse ki a számla legtöbb 80 százalékát.
„Ha egy cég pénzt kíván kapni lezsállított termékei vagy szolgáltatásai ellenértékeképpen, a számla alapján, kéri egy finanszírozó banktól a számla kifizetését, rögtön hozzáférése van a likviditáshoz, a bank pedig megkapja a pénzt, amikor a cég az összeg birtokába jut.
– magyarázta Ionel Dancă.
Hozzátette: több európai országban is működik hasonló rendszer.
Az IMM Factor program kerete egymilliárd lej tizenkét hónapra. Egy kedvezményezett legfentebb 5 millió lejre kérhet garanciát.
Módosult az IMM Invest
A kormány módosította, majd elfogadta hétfői ülésén az IMM Invest program végleges formáját – jelentette be hétfő késő este Ionel Dancă, a miniszterelnöki kabinet vezetője. Mint részletezte, az Orban-kormány sürgősségi rendelettel 15-ről 20 milliárd lejre emelte a program keretösszegét. Egy másik módosítás értelmében a kis- és közepes vállalkozások a korábbi egymillió helyett ötmillió lejes felső határig igényelhetnek államilag garantált, kedvezményes kamatú hitelt a forgótőke finanszírozására.
Csütörtökön nyílik meg a forgalom előtt a moldvai (A7-es) autópálya első, 11 kilométer hosszú szakasza – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Különleges reklámhadjárat keretében Nagy-Britanniában népszerűsíti turisztikai célpontként Románát a bukaresti gazdasági minisztérium.
A romániai hiteligénylők 500–800 lejjel, vagyis 100–150 euróval magasabb banki törlesztőrészletet fizetnek, mint a szomszédos európai uniós országokban élők – derül ki a román hitelpiacon működő AVBS Broker de Credite cég elemzéséből.
Elutasította szerdán az Európai Unió Bírósága (EUB) a Wizz Air keresetét, amelyet a Tarom állami légitársaságnak megítélt román állami támogatásról szóló határozat ellen nyújtott be.
A romániai lakosság egyharmada tervezi, hogy legalább 1000 lejt költ a 2024-es fekete pénteken, de több mint 43 százalékuk azt állítja, hogy nincs félretett pénze, hanem a fizetésére vagy a hitelekre támaszkodik – derül ki egy felmérésből.
Az eMAG csoporthoz tartozó futárcég, a Sameday, becslései szerint regionális szinten – Románia, Bulgária, Magyarország – több mint 40 százalékkal nő idén a fekete pénteken kézbesített csomagok száma a tavalyi évhez képest.
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
November 4-étől, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
A japán Itochu Corporation építené meg a tárnicai vízerőművet az Erdélyi-Szigethegységben – írja az Economedia.ro a bukaresti energiaügyi minisztérium közleménye alapján.
Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!