2012. október 25., 08:362012. október 25., 08:36
„Arra kell számítanunk, hogy a rövid távú növekedés nem lesz túl erőteljes, míg középtávon fokozatosan indul be a feléledés, azonban fennáll egy inkább előnytelen perspektíva kockázata. Mivel erőteljes a kapcsolata a kereskedelmi és pénzügyi ágazattal, Románia nagyon kitett az euróövezetnek. A fiskális és külföldi tartalékok jó ütközőt jelentenek, míg a bankok továbbra is jól feltőkésítettek” – mutat rá a jelentés.
Az IMF szakemberei ugyanakkor arra hívták fel a figyelmet, hogy az elmúlt időszakban a politikai színtéren bekövetkezett változások aggodalomra adnak okot, csak 2012-ben három kormánya volt már az országnak, igen nehezen tud megférni egymás mellett az államfő és kormánykoalíció, amely meg is próbálta előbbit eltávolítani tisztségéből, miközben nemsokára parlamenti választások lesznek. A szakemberek szerint pedig a politikai bizonytalanság vezetett a lej gyengüléséhez is.
Az országjelentés készítői szerint Románia jól halad az IMF-program célkitűzéseinek teljesítése terén, s a hatodik vizsgálatig betervezett kritériumok legnagyobb hányadát sikerült is teljesítenie. Egy fontos mutatón nem sikerült viszont javítani, éspedig nem sikerült csökkenteni a nagy állami vállalatok adósságállományát, illetve nemn sikerült megelőzni újabb adósságok felhalmozását. Felróják továbbá a valutaalap illetékesei azt is, hogy a strukturális menetrendben rögzítettek terén igen lassan történnek előrelépések – itt konkrétan az állami vállalatok privatizációjának a késlekedését említik meg.
Pedig – teszik hozzá – a készenléti megállapodásban vállalt fiskális és monetáris politika, illetve a strukturális reformtervek teljesítése elengedhetetlen a makrogazdasági stabilitás, valamint a növekedés felgyorsítása érdekében. Mint az IMF szakértői felhívják a figyelmet, most igen nagy fiskális fegyelemre lesz szükség, főként olyan körülmények között, hogy egyre közelegnek a parlamenti választások. A strukturális reformok terén szerintük főként az energetikai, illetve közlekedési ágazatra, illetve más állami vállalatokra kell összpontosítani. Akárcsak a korábbi országjelentésekben, a nemzetközi hitelezők képviselői most is prioritásként jelölik meg az európai uniós forráslehívás hatékonyságának a növelését.
Visszatérve az állami vállalatok reformjára, az országjelentés rámutat, hogy ezáltal hosszú távon biztosítani lehetne Románia növekedési kilátásait. Az IMF elemzői szerint ugyanis az ország hátrányos helyzetben van más országokkal szemben, mivel itt jellemzően állami kézben vannak az olyan kulcsfontosságú gazdasági ágazatok, mint az energetika, illetve a közlekedés. Ezek reformja, egy inkább korporativista kormányzás, illetve a magánszféra jobb együttműködése révén több beruházás valósulna meg ezekben a fontos ágazatokban – fogalmazták meg a szakemberek, akik szerint az állami vállalatok reformja egyben fiskális teret is biztosítana a szociális és infrastrukturális beruházásokra, ami által az ország valamennyi lakosa haszonélvezője lenne a reformoknak.
Alig jelent meg az országjelentés, az IMF Erik de Vrijer által vezetett küldöttsége november 6-án ismét Bukarestbe érkezik, ahol a bejelentések szerint november 14-éig vizsgálat alá vetik a kormány teljesítéseit.
Mint ismeretes, a jövő év tavaszán jár le az 5,4 milliárd euró értékű, elővigyázatossági hitelszerződés, amelyet Románia az IMF szervezésében kötött meg. Ez a második szerződés volt Románia számára, miután 2009-ben 20 milliárd euró értékű készenléti hitelmegállapodást kötött az IMF irányítása alatt. A bukaresti hatóságok azt követően döntöttek a hitelszerződés megkötése mellett, hogy a román gazdaságot súlyosan érintette a nemzetközi gazdasági-pénzügyi válság.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.