Fotó: Haáz Vince
Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter szerint a következő két esztendőben évente legalább száz kilométer új autópálya- és gyorsforgalmiút-szakaszt adnak át Romániában, tehát 2024 végére legkevesebb 200, az optimista verzió szerint 250 kilométernyi új aszfaltcsíkkal gazdagodik a közúti infrastruktúra.
2023. június 22., 12:532023. június 22., 12:53
2023. június 22., 13:002023. június 22., 13:00
A tárcavezetőt a Digi24 hírtelevízió egyik szerdai műsorában faggatták, megemlítve, hogy az új, Marcel Ciolacu által vezetett kormány miniszterjelölti meghallgatásain évente legalább 100 km-nyi új sztrádát-gyorsforgalmit ígért. Grindeanu megerősítette mindezt. Jelezte: az új kabinetnek 2024 végéig kell ellátnia feladatát, addig pedig valóban évente legalább 100 km-et adnának át a forgalomnak.
– jelentette ki a szakminiszter, hozzátéve, hogy ő általában pesszimista, ezért beszél visszafogottabban a maximális számról. Biztosított arról, hogy 2024 végén meglesz az új közvetlen összeköttetés Craiova és Konstanca között: ehhez be kell fejezni a Craiova–Pitești-gyorsforgalmit, illetve a Bukarestet délről megkerülő A0-ás sztrádát.
Grindeanu szerint az említett határidőig több „jelentős” szakaszt is átadnak az A7-es moldvai autópályából, miközben a Brassó és Bákó között tervezett A13-as esetében néhány héten belül kihirdethetik a kivitelezésre kiírt versenytárgyalás nyertesét. Emlékeztetett, hogy az A7-est az országos helyreállítási terv (PNRR) forrásaiból valósítják meg Ploiești –Buzău–Focșani–Bákó–Pașcani-vonalon. Ugyanakkor meghosszabbítják egészen Siretig, az ukrán határig. A Ploiești és Pașcani közötti 13 szakaszból 12 esetében már aláírták a szerződéseket.
Amint arról beszámoltunk, Marcel Ciolacu miniszterelnök kedden kijelentette, hogy kormányfői mandátuma alatt a közlekedési infrastruktúra terén az EU helyreállítási alapjából és a következő többéves pénzügyi keretből lehívható források felhasználását tekinti prioritásnak. Elmondta, eddig az összes közül a szállításügyi tárca használta fel a legjobban a rendelkezésére álló költségvetési és uniós forrásokat.
Ciolacu gratulált párttársának, Sorin Grindeanunak, és meggyőződését fejezte ki, hogy a következő években sikerül megdönteni az egy év alatt átadott autópálya-kilométerek számának rekordját: tudomása szerint az eddigi csúcs évi 100 kilométer befejezett sztráda.
Marcel Ciolacu miniszterelnök kedden kijelentette, hogy kormányfői mandátuma alatt a közlekedési infrastruktúra terén az EU helyreállítási alapjából és a következő többéves pénzügyi keretből lehívható források felhasználását tekinti prioritásnak.
Bár a közlekedésügyi minisztérium júniusra várta, várhatóan augusztus előtt nem lesz meg az 1000 kilométer autópálya Romániában.
Az A3-as autópálya Maroskece és Aranyosgyéres közötti szakasza több mint 50 százalékban készen van, és valós esély van arra, hogy az év végéig átadják a forgalomnak – jelentette be csütörtökön a brassói regionális útügyi igazgatóság.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!