Fotó: Haáz Vince
Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter szerint a következő két esztendőben évente legalább száz kilométer új autópálya- és gyorsforgalmiút-szakaszt adnak át Romániában, tehát 2024 végére legkevesebb 200, az optimista verzió szerint 250 kilométernyi új aszfaltcsíkkal gazdagodik a közúti infrastruktúra.
2023. június 22., 12:532023. június 22., 12:53
2023. június 22., 13:002023. június 22., 13:00
A tárcavezetőt a Digi24 hírtelevízió egyik szerdai műsorában faggatták, megemlítve, hogy az új, Marcel Ciolacu által vezetett kormány miniszterjelölti meghallgatásain évente legalább 100 km-nyi új sztrádát-gyorsforgalmit ígért. Grindeanu megerősítette mindezt. Jelezte: az új kabinetnek 2024 végéig kell ellátnia feladatát, addig pedig valóban évente legalább 100 km-et adnának át a forgalomnak.
– jelentette ki a szakminiszter, hozzátéve, hogy ő általában pesszimista, ezért beszél visszafogottabban a maximális számról. Biztosított arról, hogy 2024 végén meglesz az új közvetlen összeköttetés Craiova és Konstanca között: ehhez be kell fejezni a Craiova–Pitești-gyorsforgalmit, illetve a Bukarestet délről megkerülő A0-ás sztrádát.
Grindeanu szerint az említett határidőig több „jelentős” szakaszt is átadnak az A7-es moldvai autópályából, miközben a Brassó és Bákó között tervezett A13-as esetében néhány héten belül kihirdethetik a kivitelezésre kiírt versenytárgyalás nyertesét. Emlékeztetett, hogy az A7-est az országos helyreállítási terv (PNRR) forrásaiból valósítják meg Ploiești –Buzău–Focșani–Bákó–Pașcani-vonalon. Ugyanakkor meghosszabbítják egészen Siretig, az ukrán határig. A Ploiești és Pașcani közötti 13 szakaszból 12 esetében már aláírták a szerződéseket.
Amint arról beszámoltunk, Marcel Ciolacu miniszterelnök kedden kijelentette, hogy kormányfői mandátuma alatt a közlekedési infrastruktúra terén az EU helyreállítási alapjából és a következő többéves pénzügyi keretből lehívható források felhasználását tekinti prioritásnak. Elmondta, eddig az összes közül a szállításügyi tárca használta fel a legjobban a rendelkezésére álló költségvetési és uniós forrásokat.
Ciolacu gratulált párttársának, Sorin Grindeanunak, és meggyőződését fejezte ki, hogy a következő években sikerül megdönteni az egy év alatt átadott autópálya-kilométerek számának rekordját: tudomása szerint az eddigi csúcs évi 100 kilométer befejezett sztráda.
Marcel Ciolacu miniszterelnök kedden kijelentette, hogy kormányfői mandátuma alatt a közlekedési infrastruktúra terén az EU helyreállítási alapjából és a következő többéves pénzügyi keretből lehívható források felhasználását tekinti prioritásnak.
Bár a közlekedésügyi minisztérium júniusra várta, várhatóan augusztus előtt nem lesz meg az 1000 kilométer autópálya Romániában.
Az A3-as autópálya Maroskece és Aranyosgyéres közötti szakasza több mint 50 százalékban készen van, és valós esély van arra, hogy az év végéig átadják a forgalomnak – jelentette be csütörtökön a brassói regionális útügyi igazgatóság.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!