Fotó: Haáz Vince
Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter szerint a következő két esztendőben évente legalább száz kilométer új autópálya- és gyorsforgalmiút-szakaszt adnak át Romániában, tehát 2024 végére legkevesebb 200, az optimista verzió szerint 250 kilométernyi új aszfaltcsíkkal gazdagodik a közúti infrastruktúra.
2023. június 22., 12:532023. június 22., 12:53
2023. június 22., 13:002023. június 22., 13:00
A tárcavezetőt a Digi24 hírtelevízió egyik szerdai műsorában faggatták, megemlítve, hogy az új, Marcel Ciolacu által vezetett kormány miniszterjelölti meghallgatásain évente legalább 100 km-nyi új sztrádát-gyorsforgalmit ígért. Grindeanu megerősítette mindezt. Jelezte: az új kabinetnek 2024 végéig kell ellátnia feladatát, addig pedig valóban évente legalább 100 km-et adnának át a forgalomnak.
– jelentette ki a szakminiszter, hozzátéve, hogy ő általában pesszimista, ezért beszél visszafogottabban a maximális számról. Biztosított arról, hogy 2024 végén meglesz az új közvetlen összeköttetés Craiova és Konstanca között: ehhez be kell fejezni a Craiova–Pitești-gyorsforgalmit, illetve a Bukarestet délről megkerülő A0-ás sztrádát.
Grindeanu szerint az említett határidőig több „jelentős” szakaszt is átadnak az A7-es moldvai autópályából, miközben a Brassó és Bákó között tervezett A13-as esetében néhány héten belül kihirdethetik a kivitelezésre kiírt versenytárgyalás nyertesét. Emlékeztetett, hogy az A7-est az országos helyreállítási terv (PNRR) forrásaiból valósítják meg Ploiești –Buzău–Focșani–Bákó–Pașcani-vonalon. Ugyanakkor meghosszabbítják egészen Siretig, az ukrán határig. A Ploiești és Pașcani közötti 13 szakaszból 12 esetében már aláírták a szerződéseket.
Amint arról beszámoltunk, Marcel Ciolacu miniszterelnök kedden kijelentette, hogy kormányfői mandátuma alatt a közlekedési infrastruktúra terén az EU helyreállítási alapjából és a következő többéves pénzügyi keretből lehívható források felhasználását tekinti prioritásnak. Elmondta, eddig az összes közül a szállításügyi tárca használta fel a legjobban a rendelkezésére álló költségvetési és uniós forrásokat.
Ciolacu gratulált párttársának, Sorin Grindeanunak, és meggyőződését fejezte ki, hogy a következő években sikerül megdönteni az egy év alatt átadott autópálya-kilométerek számának rekordját: tudomása szerint az eddigi csúcs évi 100 kilométer befejezett sztráda.
Marcel Ciolacu miniszterelnök kedden kijelentette, hogy kormányfői mandátuma alatt a közlekedési infrastruktúra terén az EU helyreállítási alapjából és a következő többéves pénzügyi keretből lehívható források felhasználását tekinti prioritásnak.
Bár a közlekedésügyi minisztérium júniusra várta, várhatóan augusztus előtt nem lesz meg az 1000 kilométer autópálya Romániában.
Az A3-as autópálya Maroskece és Aranyosgyéres közötti szakasza több mint 50 százalékban készen van, és valós esély van arra, hogy az év végéig átadják a forgalomnak – jelentette be csütörtökön a brassói regionális útügyi igazgatóság.
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
szóljon hozzá!