Fotó: Haáz Vince
Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter szerint a következő két esztendőben évente legalább száz kilométer új autópálya- és gyorsforgalmiút-szakaszt adnak át Romániában, tehát 2024 végére legkevesebb 200, az optimista verzió szerint 250 kilométernyi új aszfaltcsíkkal gazdagodik a közúti infrastruktúra.
2023. június 22., 12:532023. június 22., 12:53
2023. június 22., 13:002023. június 22., 13:00
A tárcavezetőt a Digi24 hírtelevízió egyik szerdai műsorában faggatták, megemlítve, hogy az új, Marcel Ciolacu által vezetett kormány miniszterjelölti meghallgatásain évente legalább 100 km-nyi új sztrádát-gyorsforgalmit ígért. Grindeanu megerősítette mindezt. Jelezte: az új kabinetnek 2024 végéig kell ellátnia feladatát, addig pedig valóban évente legalább 100 km-et adnának át a forgalomnak.
– jelentette ki a szakminiszter, hozzátéve, hogy ő általában pesszimista, ezért beszél visszafogottabban a maximális számról. Biztosított arról, hogy 2024 végén meglesz az új közvetlen összeköttetés Craiova és Konstanca között: ehhez be kell fejezni a Craiova–Pitești-gyorsforgalmit, illetve a Bukarestet délről megkerülő A0-ás sztrádát.
Grindeanu szerint az említett határidőig több „jelentős” szakaszt is átadnak az A7-es moldvai autópályából, miközben a Brassó és Bákó között tervezett A13-as esetében néhány héten belül kihirdethetik a kivitelezésre kiírt versenytárgyalás nyertesét. Emlékeztetett, hogy az A7-est az országos helyreállítási terv (PNRR) forrásaiból valósítják meg Ploiești –Buzău–Focșani–Bákó–Pașcani-vonalon. Ugyanakkor meghosszabbítják egészen Siretig, az ukrán határig. A Ploiești és Pașcani közötti 13 szakaszból 12 esetében már aláírták a szerződéseket.
Amint arról beszámoltunk, Marcel Ciolacu miniszterelnök kedden kijelentette, hogy kormányfői mandátuma alatt a közlekedési infrastruktúra terén az EU helyreállítási alapjából és a következő többéves pénzügyi keretből lehívható források felhasználását tekinti prioritásnak. Elmondta, eddig az összes közül a szállításügyi tárca használta fel a legjobban a rendelkezésére álló költségvetési és uniós forrásokat.
Ciolacu gratulált párttársának, Sorin Grindeanunak, és meggyőződését fejezte ki, hogy a következő években sikerül megdönteni az egy év alatt átadott autópálya-kilométerek számának rekordját: tudomása szerint az eddigi csúcs évi 100 kilométer befejezett sztráda.
Marcel Ciolacu miniszterelnök kedden kijelentette, hogy kormányfői mandátuma alatt a közlekedési infrastruktúra terén az EU helyreállítási alapjából és a következő többéves pénzügyi keretből lehívható források felhasználását tekinti prioritásnak.
Bár a közlekedésügyi minisztérium júniusra várta, várhatóan augusztus előtt nem lesz meg az 1000 kilométer autópálya Romániában.
Az A3-as autópálya Maroskece és Aranyosgyéres közötti szakasza több mint 50 százalékban készen van, és valós esély van arra, hogy az év végéig átadják a forgalomnak – jelentette be csütörtökön a brassói regionális útügyi igazgatóság.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!