Fotó: Facebook/Asociația Pro Infrastructură
Marcel Ciolacu miniszterelnök kedden kijelentette, hogy kormányfői mandátuma alatt a közlekedési infrastruktúra terén az EU helyreállítási alapjából és a következő többéves pénzügyi keretből lehívható források felhasználását tekinti prioritásnak.
2023. június 20., 12:502023. június 20., 12:50
A kormányfő a párttársát, Sorin Grindeanu szállításügyi minisztert kereste fel a hivatalában. Találkozójuk után a sajtónak elmondta, eddig az összes közül a szállításügyi tárca használta fel a legjobban a rendelkezésére álló költségvetési és uniós forrásokat.
Az Agerpres szerint megjegyezte, hogy tudomása szerint az eddigi rekord évi 100 kilométer befejezett sztráda. Kérdésre válaszolva elmondta, hogy az ukrajnai háború következtében a konstancai jelenleg a Fekete-tenger legjelentősebb kikötője, és a miniszterrel tárgyalt a találkozón az ukrán gabonaimport helyzetéről is.
Beszélt arról is, hogy volt alkalma tárgyalni Dorinel Umbrărescuval, az UMB építkezési vállalat tulajdonosával a cég munkálatainak jelenlegi állásáról, és bizakodását fejezte ki, hogy több mint 30 évvel az 1989-es forradalom után a moldvai autópálya valóban el fog készülni.
A találkozó után Sorin Grindeanu az újságíróknak elmondta, hogy
Közlése szerint egyeztetni fog a többi minisztériummal arról, hogy az év végéig felhasználatlan uniós forrásaikat utalják át a szállításügyi tárcának. „Mintsem visszaküldjük ezt a pénzt Brüsszelbe, inkább kapja meg a szállításügy, mert mi el tudjuk költeni” – jelentette ki.
Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter egyébként a Marcel Ciolacu kormányfővel folytatott keddi megbeszélése után kijelentette, hogy
A tárcavezető a sajtónak elmondta, hogy Buzăutól északi irányba, Paşcani felé 'figyelemre méltóan' és 'dicséretesen' haladnak a munkálatok, és ha ez a ritmus nem lassul, jövő évben átadják az A7-es sztráda első kilométereit. Az autópálya Paşcani-Suceava szakaszának kivitelezésére idén írják ki a versenytárgyalást, és „meglehet”, hogy a Suceava-Siret szakaszra is. A moldvai autópálya Románia területén Siretnél ér véget – emlékeztetett a miniszter. Hozzátette, hogy mindezek mellett a konstancai kikötő körül a 2021-2027-es uniós pénzügyi keretből körülbelül egymilliárd eurós beruházással növelik a vasúti infrastruktúra kapacitását.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!