Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
A benzint és a gázolajat egyaránt drágította a piacvezető Petrom – ez volt immár a hatodik áremelés egy hét leforgása alatt.
2022. október 14., 11:482022. október 14., 11:48
Az Economica.net gazdasági portál pénteki elemzése rámutat, az általuk rendszeresen vizsgált bukaresti Petrom töltőállomás totemoszlopán pénteken délelőtt a standard benzin literenkénti ára 7,27 lej, a gázolajé pedig 8,71 lej volt.
Tény, hogy ezekből az összegekből még le kell vonni az 50 banis árkompenzációt, ami azt jelenti, hogy
A pénteken kifüggesztett ár a benzin esetében 3 banival, a gázolajnál 8 banival haladta meg az előző napi szintet. Ezzel
Az elemzés emlékeztet, az üzemanyagárak éppen egy hete, múlt pénteken indultak újfent emelkedésnek, miután egy viszonylag hosszú időszakot az árcsökkenés jellemzett. Egy hét leforgása alatt viszont ez már a hatodik drágítás volt.
Újfent növekedésnek indult az üzemanyagok ára a romániai töltőállomásokon: hiába az év végéig érvényes, literenkénti 50 banis kormányzati ártámogatás, a gázolaj literenkénti ára ismét meghaladta a 8 lejt, és a benzin ára is 7 lejhez közelít.
Amint arról beszámoltunk, Dumitru Chisăliță energiapiaci szakértő azt mondja, a drágulás elsődleges oka, hogy a kőolaj-kitermelő országok kibővített tanácsa, az OPEC+ október 5-én a napi kitermelés 2 millió dolláros csökkentéséről döntött novembertől a piacok által várt napi egymillió hordó helyett. Rámutatott: amíg eleinte jótékony hatással bírt az 50 banis árkompenzáció, és július elején, amikor hatályba lépett a sürgősségi kormányrendelet, meredeken zuhant az üzemanyagok ára, később már a kőolaj világpiaci árának alakulása, majd a Kelet-Európában forgalmazott gázolaj ára alakította az árakat.
Nicolae Ciucă miniszterelnök a csütörtöki kormányülés elején bejelentette: év végéig meghosszabbítják az üzemanyag árának kompenzálását.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A foglalkoztatott személyek aránya az Európai Unió 20 és 64 év közötti népességén belül 2024-ben 75,8 százalék volt, ami 197,6 millió főt jelent. Ez a legmagasabb arány 2009 óta – derül ki az EU statisztikai hivatalának kedden közölt adataiból.
Bogdan Ivan gazdasági miniszter kedden azt nyilatkozta, hogy elküldték jóváhagyásra a közalkalmazottaknak járó üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet, amelyet még e heti ülésén elfogadhat a kormány.
Az elmúlt háromnegyed év lakásdrágulásának ellenére még mindig Budapest számít az egyik legmegfizethetőbbnek a régiós fővárosok közül – derül ki az ingatlan.com legfrissebb elemzéséből.
szóljon hozzá!