Fotó: gov.ro
Hétfőn Nicolae Ciucă szenátusi elnökkel és Marcel Boloş pénzügyminiszterrel is megvitatja a Marcel Ciolacu kormányfő azokat a tervezett fiskális intézkedéseket, amelyekért felelősséget készül vállalni a kormány a parlament előtt.
2023. szeptember 18., 15:232023. szeptember 18., 15:23
A miniszterelnököt a Szociáldemokrata Párt (PSD) állandó bürójának hétfői ülése után faggatták az újságírók a parlamenti felelősségvállalás menetrendjéről. Elmondta, a hétfői nap folyamán megvitatja a tervezett intézkedéseket a szenátus elnökével és a pénzügyminiszterrel, aztán közvitára bocsátják a tervezetet, amelyet egy rendkívüli ülésen első olvasatban megtárgyal a kormány.
Elmondása szerint a pénzügyminiszter „megállapodásra jutott” a bankokkal a pénzintézetek adózásáról.
Beszélt ugyanakkor arról is, hogy a jövőben nem részesülnek étkezési utalványban azok a közalkalmazottak, akiknek a nettó fizetése meghaladja a 8000 lejt. Ugyanakkor
ráadásul az el nem költött étkezési támogatások a profitjukat gyarapítják.
„Ez nagyon nincs rendben” - jelentette ki a kormányfő, hozzátéve, hogy a kérdésről tágyalni fognak hétfőn a koalícióban.
Multiadó, luxusadó, adókedvezmények megszüntetése – csak néhány azokból az intézkedésekből, amelyektől a román kormány az állami költségvetésben tátongó hiány csökkentését reméli.
Emlékeztetett: az igazságügyi tárcának és az európai beruházások minisztériumának a szakemberei is tárgyaltak erről Brüsszelben. Rámutatott, az Európai Bizottság egyik javaslata a nyugdíjak kiszámítási módjára vonatkozik.
Az eddigi gyakorlat szerint a kiszámításnál az utolsó ledolgozott hónapot vették alapul, az EB az utolsó 48 hónapot javasolja alapul venni – idézte Cioalcut az Agerpres hírügynökség.
A miniszterelnök szerint a különnyugdíjak tervezete még az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó harmadik kifizetési kérelem benyújtása előtt elkészül. Ez utóbbi kapcsán elmondta, az energiaügyi tárcának kell még lezárnia néhány mérföldkövet, de ezek a hitelekkel, nem a támogatásokkal állnak összefüggésben. Az oktatási minisztériumnak egy támogatással kapcsolatos mérföldköve van még hátra, amit a szakminiszter szerint két héten belül lezárnak.
Marcel Boloş kedden kijelentette, hogy a kabinet szeptemberben szándékozik felelősséget vállalni a parlament előtt a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénycsomag-tervezetért, a pontos dátumról azonban a koalícióban egyeztetnek.
Levélben figyelmeztette a Kis- és Közepes Vállalkozások Országos Tanácsa (CNIPMMR) az Európai Bizottságot azokra a „vörös vonalakra”, amelyeket szerintük nem szabad átlépnie a bukaresti kormánynak az adóügyi reformok bevezetésekor.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!