Fotó: Pixabay.com
Marcel Boloş kedden kijelentette, hogy a kabinet szeptemberben szándékozik felelősséget vállalni a parlament előtt a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénycsomag-tervezetért, a pontos dátumról azonban a koalícióban egyeztetnek.
2023. szeptember 05., 13:482023. szeptember 05., 13:48
2023. szeptember 05., 15:272023. szeptember 05., 15:27
A kormánykoalíció a lehető leghamarabb közölni fogja a felelősségvállalás pontos dátumát – mondta a pénzügyminiszter.
Rámutatott, az Európai Bizottság képviselőivel folytatott megbeszéléseken a tervezett intézkedések költségvetési hatását vizsgálják, és reményét fejezte ki, hogy ezek a technikai egyeztetések mihamarabb és kedvező eredménnyel lezárulnak, és Románia tartani tudja magát a megszabott deficitszinthez. Szintén a kormánykoalíció dönt arról a deficit alakulásának függvényében, hogy az intézkedések mikor lépnek majd érvénybe – jelentette ki az Agerpres szerint a pénzügyminiszter.
A kormány még ebben a hónapban felelősséget fog vállalni a parlament előtt a közigazgatási reformot, az adócsalás-megelőző intézkedéseket, illetve az adóügyi módosításokat tartalmazó tervezetcsomagért – közölte kedden Marcel Ciolacu is.
A kormányfő tájékoztatása szerint a tervezetcsomagon még dolgoznak, de amint elkészül, közvitára bocsátják, és szeptember végéig lezajlik a teljes eljárás, a parlament előtti felelősségvállalást is beleértve. Azt is leszögezte, hogy
– magyarázta. „Én azt láttam a törvénytervezetben, hogy a fizetések emelkedni fognak, és nincs semmiféle megszorítás. Minden alkalommal elmagyarázom, hogy Románia tanult a korábbi válságból, amikor a bércsökkentésekkel nagy hibát követett el a kormány. Azonban véleményem szerint a nagy magas fizetésű közalkalmazottak nem részesülhetnek üdülési utalványokban, mint az a közel 1,6 millió romániai, aki minimálbérért dolgozik. De megszorításokat nem láttam” – nyilatkozta Ciolacu.
Elmondása szerint először az adócsalás elleni intézkedéscsomagot véglegesítik. Ezt követi majd a közigazgatási reformcsomag, amelyről jelenleg is folynak a tárgyalások a központi és helyi közigazgatás, valamint a szociális partnerek képviselőivel. A harmadik a fiskális csomag, hogy Románia költségvetése idén és az elkövetkező években is fenntartható legyen, amíg meg nem valósítja az országos helyreállítási tervben (PNRR) mérföldkőként szereplő pénzügyi reformot - magyarázta Ciolacu.
A kormányfő arról is biztosította a közvéleményt, hogy a törvénycsomag tervezetét közvitára bocsátják, amint elkészül, és nem fogják 'éjszaka, titokban elfogadni'. Szerinte ez két-három nap múlva megtörténik. A parlamentnek is biztosítani fognak legalább 24 órát a módosító javaslatok benyújtására, és minden a lehető legátláthatóbb módon fog zajlani - szögezte le Ciolacu.
Eközben Paul Stănescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára kedden szintén kijelentette, hogy
Stănescu biztatónak tartja, hogy a koalíción belül „határozott egyetértés” van a tervezet felelősségvállalással történő elfogadtatásáról. „A román állampolgárok azt várják, hogy korrigáljuk az állandósult igazságtalanságok sorozatát. Az állami kiadások csökkentése, az adóelkerülés visszaszorítása és egyes adókedvezmények megszüntetése nem megszorításokat jelent Románia számára, hanem garanciát arra, hogy az állam a gazdasági növekedés útján marad” – nyilatkozta a szociáldemokrata politikus.
Kifejtette, „más időszakoktól eltérő módon” a PSD-kormányok nem csökkentették a fizetéseket és a nyugdíjakat. „Mi csak igazságosabb elvek alapján alakítjuk át a nyugdíjrendszert, az adórendszert és a bérrendszert” – ígérte Stănescu. Hozzátette, a Szociáldemokrata Pártnak és a Nemzeti Liberális Pártnak „egy csapatként” kell tárgyalnia Brüsszelben, ahol csak a költségvetési deficit csökkentését várják el Romániától, „a legkiszolgáltatottabbakat érintő adóemeléseket” nem. „Az európai intézményekkel folytatott tárgyalásokban kell határozottabban fellépnünk, nem a reflektorok előtt” – vélekedett a politikus.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!