Halkan lopakodik, túlterhelést is okozhat a csendes munkaerő-felvétel

Mint mindent, ezt is jól kell csinálni. Túlterhelést, kiégést is okozhat az állásgazdagítás •  Fotó: Pexels.com

Mint mindent, ezt is jól kell csinálni. Túlterhelést, kiégést is okozhat az állásgazdagítás

Fotó: Pexels.com

Úgy tűnik, egyelőre nem is megy ki a divatból a „quiet hiring”, vagyis a csendes munkaerő-felvétel, amely a 2023-as év egyik legelterjedtebb hívószava volt a munkaerőpiacon, szakértők szerint egyenesen forradalmasíthatja a munkahelyeket. Marschalkó Eszter Enikő munka- és szervezetpszichológussal, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem adjunktusával jártuk körül a tulajdonképpen annyira nem is újkeletű trendet, rávilágítva annak előnyeire, de a túlterheléssel járó veszélyekre is.

Bálint Eszter

2024. június 25., 18:262024. június 25., 18:26

Halkan forradalmasítja a munkahelyeket a quiet hiring, vagyis a csendes munkaerő-felvétel – fogalmazta meg nemrég az Euronews.ro portálon René Janssen, az amszterdami székhelyű Lepaya edtech (oktatástechnológiai) vállalat alapítója és vezérigazgatója, rámutatva, ahelyett, hogy folyamatosan külső felvétellel bővítenék a munkaerőt, a vállalatok egyre inkább a közvetlenül az orruk előtt levő tehetségek továbbképzésére és átképzésére összpontosítanak, hogy megfeleljenek a változó üzleti igényeknek.

Idézet
A „csendes munkaerő-felvétel” az idők jele, amely lehetővé teszi a munkáltatók számára, hogy mindkét cél elérése mellett áthidalják a szakemberhiányt

vélekedett a vállalkozó a quiet hiringről, amelyről a Businessinsider.com azt írta, hogy a 2023 egyik legnagyobb divatszava volt a munkaerőpiacon.

Quiet hiring: eszik-e vagy isszák?

Az átképzés, továbbképzés nem újkeletű a munkaerőpiacon, mitől is más a „csendes munkaerő-felvétel”, melyek az előnyei, illetve nem terhelik-e túl az újabb feladatok a munkavállalókat? – szegeztük neki kérdéseinket dr. Marschalkó Eszter Enikő munka- és szervezetpszichológusnak, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem adjunktusának. Beszélgetésünk a kályhától indult, vagyis a jelenség pontos meghatározásával kezdte szakértőnk.

A quiet hiring, vagyis a csendes munkaerő-felvétel azt jelenti, hogy az alkalmazók nyilvános meghirdetés nélkül töltenek be állásokat, látnak el új vagy nem ellátott feladatokat cégeken belül.

Ilyenkor a lefedést igénylő állásokat belső munkaerőből továbbképzés által vagy a cég kapcsolati hálózatból töltik be (pl. szakmai gyakorlatra jelentkezők, régi alkalmazottak stb.). A jelenség keretében az aktuális alkalmazottak továbbképzését és állásgazdagítását új feladatokkal is számításba veszik – magyarázta Marschalkó Eszter Enikő, aki egyben a munkaerő-közvetítéssel foglalkozó ERGO Human Resources szakértője.

Marschalkó Eszter Enikő •  Fotó: Marschalkó Eszter Enikő személyes archívuma Galéria

Marschalkó Eszter Enikő

Fotó: Marschalkó Eszter Enikő személyes archívuma

Rámutatott: a szervezetek célja több és magasabb szintű felelősségek lefedése a már meglévő humánerőforrás-bázis a felhasználásával. A HR-osztályok ilyenkor az állást személyre szabottan kínáljak fel, és nem ritkán előléptetés keretében. A tartalom általában a külső médiacsatornákra ki sem jut, és belső körökben is csak ritkán hirdetik meg.

A jelenség hátterében szakemberek szerint stratégiai szempontból az ergonómia és a munkaerő hozzáértésének a növelése áll. Egy már bevált alkalmazott kompetenciája és korábbi teljesítménye megbízható ugyanis a jövőbeli sikerének előrejelzése szempontjából.

Idézet
Természetesen rizikó mindig van, de a külső körökből toborzott egyéneknél még nagyobb a kiszámíthatatlanság.

Ugyanakkor a stratégia hatékonyan szabályozza a toborzásra és kiválasztásra szánt befektetéseket is. Vállalatépítési keretekben stratégiailag biztosítja az alkalmazási tervek rejtését is a versenytársak elől, ami versenyszférai előnyt szolgál” – ecsetelte Marschalkó Eszter Enikő.

Nincs új a nap alatt

Kérdésünkre válaszolva ugyanakkor aláhúzta: bár egzotikusabb nevet kapott, a jelenség mindig is létezett. Hiszen az állások jó része – főleg kisebb cégekben – az elmúlt évtizedekben sem volt meghirdetve, inkább szájról szájra terjedt az információ, vagy már ott dolgozó alkalmazottak vállaltak más szerepeket is, esetleg nőttek bele más szerepekbe. „Történelmi áttekintésben az online média megjelenésével és fejlődésével lett egyre elterjedtebb a sok csatornán történő hirdetés, marketingkampány, employer brandig stb. Most pedig kezd megjelenni a visszalépés ebből a nagy hirdetésfókuszból, és jobban koncentrálunk a meglévő alkalmazottak potenciáljára és teljesítményére” – magyarázta a szakember.

Sokszor előnyösebb a már bevált csapatban gondolkozni •  Fotó: Pixabay Galéria

Sokszor előnyösebb a már bevált csapatban gondolkozni

Fotó: Pixabay

Meglátása szerint a csendes munkaerő-felvétel egyik legnagyobb előnye az elő- vagy az új munkakörbe léptetett személy karrierjének gazdagítása, a személyes és szakmai fejlődés biztosítása új képzések által. Marschalkó Eszter Enikő azt vallja, mindez növelheti a munkahelyi elégedettséget, motivációt, az úgynevezett bevonódást, és természetesen jobb fizetést is biztosíthat az egyéneknek.

A munkáltató számára a már említett ergonómia és befektetés-hatékonyság mellett előnyt jelent, hogy az új lehetőségek motivációs befolyása miatt nőhet a termelékenység.

Idézet
A quiet hiring stratégia sokszor gazdasági válságok idején erősödik,

és természetesen optimalizálási célból (pénzügyileg is)” – fogalmazta meg a munka- és szervezetpszichológus.

Mi a kapcsolat a quiet quitting és quiet hiring között?
A kapcsolat főleg névleges, holott vannak olyan vélemények, melyek szerint a quiet quitting, vagyis a csendes kilépés lehet a csendes munkaerő-felvétel eredménye, amennyiben a feladatkör túlzott feltöltése nem méltányos. A quiet hiring azonban szakértőnk szerint nem a quiet quitting megoldására született, hanem nagyjából egymás mellett jelent meg a kettő 2021 után, de a quiet quitting – ami az Y és Z generációkkal asszociálnak – több kutatásban kopott eddig helyet, mint a quiet hiring.

korábban írtuk

Hódít a fiatalok körében a „csendes kilépés”
Hódít a fiatalok körében a „csendes kilépés”

Egyre több szó esik mostanság a „quiet quitting”, azaz a csendes kilépés jelenségéről, amely főként a fiatalok körében hódít. 

Nem csupa móka és kacagás

Ám egyúttal a veszélyekre is ráirányította figyelmünket. Hiszen amennyiben az új felelősségek a régiek mellé kerülnek, az alkalmazottak megterheltsége a magánélet és munka egyensúlyának felbomlásához vezethet. A túlterhelés és a nagyobb elvárásoknak való megfelelés pedig hosszú távon kiégést is eredményezhet.

Idézet
Ha a pluszfeladatokat csak állásgazdagítás céljából róják ki, és az új fizetési csomag nem tűnik igazságosnak a munkavégző számára, hosszú távon elégedetlenséghez is vezethet,

és azt érezheti, hogy a munkába bevitt erőforrásai (INPUT) nincsenek egyensúlyban a nyert erőforrásokkal (OUTPUT), ami hosszútávon kivonuláshoz vezethet” – figyelmeztetett a szakember.

Aki éppen ezért a munkáltatóknak azt ajánlja, hogy az új feladatokkal együtt az alkalmazott szempontjából is alaposan vizsgálják meg a fizetés és juttatások, a méltányosság kérdését. A mérlegelés ilyenkor meglehetősen szubjektív – Mit adunk? Mit kapunk? –, és fontos ismerni az alkalmazott minél őszintébb véleményét ahhoz, hogy motivációját hosszútávon tudjuk megtartani és jó teljesítményét biztosítsuk – fogalmazta meg.

Új feladat vagy plusz feladat? Ha az új felelősségek a régiek mellé kerülnek, az alkalmazottak megterheltsége a magánélet és munka egyensúlyának felbomlásához vezethet •  Fotó: Pixabay Galéria

Új feladat vagy plusz feladat? Ha az új felelősségek a régiek mellé kerülnek, az alkalmazottak megterheltsége a magánélet és munka egyensúlyának felbomlásához vezethet

Fotó: Pixabay

„A munkavolumen figyelembevétele és annak változásai vagy szezonalitása magasabb volumen mellett megkövetelheti az új munkahelyek létrehozását azért, hogy az aktuális csapatot ne fenyegesse a kiégés vagy egészségkárosodás veszélye, ami minden bizonnyal a teljesítményét is befolyásolni fogja. Ha új felelősségek kerülnek a régi alkalmazottak munkakörébe, a szükséges képzés ne maradjon el csak azért, mert azt feltételezzük, hogy mindent tud »látásból és hallásból«. A megfelelő képzések, mentoring, shadowing és hasonló stratégiák szükségesek az új feladatok megfelelő felkarolásához” – tanácsolta a vállalkozóknak Marschalkó Eszter Enikő, aki szerint nem javallott a csendes munkaerő-felvétel „tudattalan” használata.

Mint rámutatott: amennyiben a pénzspórolás motiválja ezt a stratégiát, főleg, általában a méltányosság problémája kerül elő a szervezeti klímában. Ez azt jelenti, hogy a munkáltató többet akar az alkalmazottól anélkül, hogy kellőképpen fejlessze, anélkül, hogy egyszerűbb felelősségeket elvegye tőle vagy jobban megfizesse. Ilyenkor az úgynevezett állásgazdagítás, promoválás inkább a szervezetnek old meg problémákat és az alkalmazott kiszolgáltatottan kész tények elé van állítva, ami

veszélyezteti a teljesítményét és a pszichológiai jóllétét is, kiégés, kimerülés léphet fel.

Ugyanakkor ha az állásgazdagítás nem olyan alkalmazottnál történik, aki képes a feladatok ellátásra, az új szerepben megjelenhet az inkompetencia is, ami sajnos az utólagos kezelésben több kihívást hozhat – figyelmeztet a szakember.

De jól jár, aki jól csinálja

Aki szerint abban az esetben, ha olyan cégben alkalmazzák a technikát, ahol fontos az emberek teljesítményén túl a pszichológiai jóllétük és az egészségük is, akkor csupa jó sülhet ki a dologból. „Szerencsére a fejlődő cégek többsége egyre nagyobb hangsúlyt fektet a jóllétre is a teljesítmény mellett, illetve a tapasztalattal rendelkező vezetők már rég ismerik a jóllét fontosságát a teljesítményben.

Ha olyan cégben alkalmazzák a technikát, ahol fontos az emberek pszichológiai jólléte és az egészsége is, akkor csupa jó sülhet ki a dologból •  Fotó: 123RF Galéria

Ha olyan cégben alkalmazzák a technikát, ahol fontos az emberek pszichológiai jólléte és az egészsége is, akkor csupa jó sülhet ki a dologból

Fotó: 123RF

Idézet
A technika akkor optimális, ha az egyén munkaköre megengedi neki az magánélet-munka egyensúlyt

– amit mostanság életegyensúlynak (life balance) neveznek. Ez azt jelenti, hogy új feladatok mellett, a régiekből át lehet adni, vagyis kerülik a »túlfeltötöttséget«. Emellett figyelnek a méltányosság kérdésre – mit miért?, befektetés/nyereség/méltányosság – és a szükséges betanítási és képzési intézkedésekre is” – emelte ki a pszichológus.

korábban írtuk

Fontosabbá válik munka és magánélet egyensúlya, mint a pénz a fiatal nemzedék számára
Fontosabbá válik munka és magánélet egyensúlya, mint a pénz a fiatal nemzedék számára

„Miért dolgozunk?” – ez volt a címe a felmérésnek, amelyet fiatalok körében készítettek a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) politikai, közigazgatási és kommunikációtudományi karán (FSPAC).

Erdélyben is felütötte már a fejét

Kérdésünkre Marschalkó Eszter Enikő úgy vélekedett, nálunk is erősödőben van a trend, főleg a nagyvárosokra, illetve a nagyobb cégekre, multinacionális vállalatokra jellemző.

Idézet
A globális tendencia hozzánk is elér. Az 2022-től emlegetett válság kapcsán számos cégben – az IT-szektorban is – kevés új munkahelyet hoztak ki, ellenben előreléptettek hatékony alkalmazottakat, és főleg a szenior szintű szakemberek kaptak új lehetőségeket”

– osztotta meg velünk tapasztalatait a szakember.

Rámutatott: a helyi – főként kolozsvári – munkaerőpiac egyik jellemzője, hogy olykor elég nehezen lehet betölteni meghirdetett pozíciókat, a fizetési igények/kérelmek, valamint az ajánlatok között pedig eléggé nagy a távolság. „Nem ritka, hogy egy kívülről érkező új alkalmazott sokkal drágábban jön, mint amennyit egy már betanult kap. Van egy furcsa fordulat a fizetések és az elvárások terén, ami megnehezítik a szelekciós folyamatokat, ha az alkalmazók nem rugalmasak. Emiatt a már meglevő alkalmazottakat előre léptetik vagy új feladatokkal látják el. Mivel a toborzás és kiválasztás piaci specifikuma eléggé szokatlan, az egyének motiválása, fejlesztése, megtartása egyre nagyobb prioritás. Az igény pedig megoldást szül, már létezik is Kolozsváron specifikus szolgáltatás – például STAY IN megközelítés – ami egyebek mellett motivációs pilléreket keres külsős szakemberekkel, karriertervezeteket készít, szervezeti klímát mér fel.

korábban írtuk

Egyelőre olcsóbb emberi erővel, mint mesterséges intelligenciával végeztetni munkahelyi feladatokat
Egyelőre olcsóbb emberi erővel, mint mesterséges intelligenciával végeztetni munkahelyi feladatokat

A mesterséges intelligencia jelenleg nem tudja költséghatékony módon helyettesíteni a munkahelyek többségét – állapította meg a Massachusetts Institute of Technology (MIT) egy tanulmányban a Bloomberg beszámolója szerint.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 16., péntek

Románia exportálni is akarja Erdélyben gyártott katonai drónjait a gazdasági miniszter szerint

Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.

Románia exportálni is akarja Erdélyben gyártott katonai drónjait a gazdasági miniszter szerint
2025. május 15., csütörtök

Befékezett a román gazdaság: elmarad a várttól a GDP növekedésének üteme

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.

Befékezett a román gazdaság: elmarad a várttól a GDP növekedésének üteme
2025. május 15., csütörtök

Több mint 300 lejjel nőtt márciusban a nettó átlagbér

Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Több mint 300 lejjel nőtt márciusban a nettó átlagbér
2025. május 14., szerda

33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben

Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).

33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben
2025. május 14., szerda

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról a lej gyengülése miatt

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról a lej gyengülése miatt
2025. május 14., szerda

Nem akar csökkenni a deficit, gyors cselekvésre kényszerül az új kormány elemzők szerint

Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.

Nem akar csökkenni a deficit, gyors cselekvésre kényszerül az új kormány elemzők szerint
2025. május 14., szerda

Tojásból lesz a csoda – Németh Csaba élelmiszermérnök a magyar élelmiszeripar sikertörténetéről (VIDEÓ)

Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.

Tojásból lesz a csoda – Németh Csaba élelmiszermérnök a magyar élelmiszeripar sikertörténetéről (VIDEÓ)
2025. május 13., kedd

Alapélelmiszerek: jót tett az árréskorlátozás a miniszter szerint

Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.

Alapélelmiszerek: jót tett az árréskorlátozás a miniszter szerint
2025. május 13., kedd

A múlt heti sokkhatás után tovább erősödött a lej az euróhoz mérten, csökkent a ROBOR is

Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.

A múlt heti sokkhatás után tovább erősödött a lej az euróhoz mérten, csökkent a ROBOR is
2025. május 13., kedd

Tánczos: június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból

Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.

Tánczos: június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból