Gyászhuszárok ideje: történelmi csúcson a temetkezési vállalatok nyeresége, és a java csak ezután jön

Fényes jövő. Egyre bővül a temetkezési iparág •  Fotó: Beliczay László

Fényes jövő. Egyre bővül a temetkezési iparág

Fotó: Beliczay László

Ilyen az élet: a halál is jövedelmező foglalatosság, a jövőre nézve kiváló befektetési lehetőség egyesek számára. A romániai temetkezési vállalatok üzleti forgalma idén történelmi csúcsokat dönt, és ez várhatóan évről évre így lesz: nem véletlen, hogy a romániai piac a nagy nemzetközi hivatásos funerátorok érdeklődését is felkeltette. Ugyanis miközben az ország számos halálozási lista élén áll, a lakosság egyre öregszik a fiatalok hiánya, a demográfiai válság miatt, ez pedig arányaiban egyre több halálesetet garantál. Főleg annak tudatában, hogy hamarosan milliókkal nő a nyugdíjasok száma: az úgynevezett dekrétumgeneráció is az élet azon szakaszába lép, amikor gyorsabban romlik az emberek egészségi állapota.

Páva Adorján

2023. november 02., 17:582023. november 02., 17:58

2023. november 02., 18:052023. november 02., 18:05

A temetkezési vállalatok üzleti forgalma idén meghaladja a félmilliárd lejt, ami rekordnak számít Romániában – derül ki a Frames üzleti tanácsadó cég jelentéséből. Az Economedia.ro portál által idézett elemzés szerint a növekedés egyrészt az elhalálozási arányszám növekedésével, másrészt a végső búcsút övező kellékek és szolgáltatások drágulásával magyarázható.

Idén egy temetés legkevesebb 2700 lejbe kerül Romániában, a határ pedig a csillagos ég, akár több tízezer eurót is elvihet. Közben sok temetkezési vállalat megpróbál beleférni 6789 lejbe a teljeskörű alapszolgáltatás nyújtásakor, amely az állami segély összege.

Ez pedig egyre nehezebb, hiszen az infláció ezen a területen is jelentősen éreztette hatását: egy év leforgása alatt megdrágultak a koporsók, a keresztek-sírkövek, a koszorúk, a balzsamozás, a ravatalozóbérlés.

•  Fotó: Gecse Noémi Galéria

Fotó: Gecse Noémi

Ugyanakkor a hivatásos funerátoroknak nem lehet okuk panaszra, hiszen a több mint 1200 romániai temetkezési vállalat a tavaly produkált 427 millió lejes üzleti forgalom után idén 500 millió lej fölé juthat. Amely rekordot jelent, és jelentős ugrást például a 2012-ben jegyzett 70 millió lejhez képest. A tiszta nyereség idei alakulása még kérdéses; a tavalyi 96,3 millió lej visszaesést jelentett a 2021-es összeghez képest, amely a számítások szerint 105,6 millió lejt tett ki. Tizenegy évvel ezelőtt az ágazat még csupán 4,2 millió lejes profitot termelt.

A Frames elemzésében megjegyzik, hogy az elmúlt években folyamatosan nőtt a szakvállalkozások száma: a 2012-ben nyilvántartott 443-ról tíz év alatt 1239-re ugrott. Akárcsak az alkalmazottak száma: tavaly 2754 „gyászhuszár” dolgozott, másfél ezerrel többen, mint 2012-ben. A legtöbb temetkezési vállalat Bukarestben (150), Ilfov (67), Temes (60), Kolozs (60) és Konstanca megyében (55) működik. A legtöbb cég (601) 100–500 ezer lej közötti üzleti forgalmat mutat fel, csupán 150 rendelkezik ennél nagyobbal.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

„Nagyrészt kis, gyengébb pénzügyi háttérrel rendelkező játékosok uralják a piacot, amelyek számára a nyereségesség az elsődleges. Ugyanakkor a temetkezési vállalkozás vonzó, széleskörű lehetőségekkel kecsegtető befektetés, nagy nyugati szakcégek figyelik a romániai piacot, hogy országos szintű, teljeskörű szolgáltatásokat nyújtó hálózatot építsenek ki” – olvasható a tanácsadó cég elemzésében.

Amelyben azt is felvázolják, miért éri meg befektetni. Az érvek között egyrészt a lakosság folyamatos elöregedése szerepel: a fiatalok hiánya, az elvándorlás, a kevés gyermek születése miatt magas a lakosságarányos halálozási ráta.

És a java csak ezután jön, hiszen hamarosan elérik a nyugdíjkorhatárt az úgynevezett dekrétumgeneráció tagjai (románul decrețeii). Azokról van szó, akik Nicolae Ceaușescu diktátor hírhedt 770-es számú rendelete nyomán születtek, tehát miután 1966-ban betiltották a mesterséges terhesség-megszakítást. Ennek eredményeként 1967-ben kétszer annyi gyermek született Romániában, mint egy évvel korábban – csak 1967 és 1972 között több mint kétmillióan jöttek világra.

Így az első „évfolyam” 2030-ban tölti be 63. életévét, ami jelenleg a nők nyugdíjazási korhatára (és amelyet egyébként – uniós nyomásra – idővel, fokozatosan 65 évre emelnének, hogy ne különbözzön a férfiakétól). Tehát a jövő évtized elejétől robbanásszerűen megnő az időskori juttatásra jogosultak száma – akik soraiból ugye jóval többen hunynak el, mint a fiatalabb korosztályból.

•  Fotó: 123RF Galéria

Fotó: 123RF

„Bár van családügyi minisztériumunk is, késlekednek a válaszlépések a jelenlegi, Románia történelmében példátlan demográfiai válságra. A kilátások pedig egyáltalán nem jók. A következő 10-15 évben több mint 1,7 millió ember vonul nyugdíjba – a dekrétumgeneráció –,

Idézet
a statisztikák pedig azt bizonyítják, hogy a munkahelynek köszönhető mindennapi rutin felbomlása súlyosbítja az idősek egészségügyi problémáit, tehát közvetlen a kapcsolat a nyugdíjba vonulás okozta megvonások és a halálozási ráta növekedése között”

– jelentette ki Adrian Negrescu, a Frames menedzsere. A lakosság elöregedése egyébként annak is betudható, hogy az ezer lakosra jutó 8,76 babaszületéssel Románia a világ végén kullog: 228 vizsgált országból a 207. helyen áll.

•  Fotó: Gecse Noémi Galéria

Fotó: Gecse Noémi

Szintén a temetkezési vállalkozások munkáját növelik a fekete statisztikák, amelyek terén sajnos élen jár Románia. Az amerikai hírszerzés (CIA) korábbi jelentése szerint a koronavírus idején, 2021-ben Románia világszerte a második helyen állt az ezer lakosra jutó 15,26 elhalálozással, csak Szerbia előzte meg (16,39). Tavaly 12,4-re csökkent a romániai arányszám, amely így is rendkívül magas.

Ugyanakkor Románia uniós éllovas a közúti balesetekben életüket vesztő személyek tekintetében (2022-ben 86 haláleset jutott egymillió lakosra, miközben az EU-átlag 46), illetve második helyen áll a csecsemőhalandóság terén (5,2 tragédia ezer születésből, 3,2 az EU átlag). A lesújtó adatok elszomorítók, viszont ilyen az élet: a halál is jó üzlet lehet egyesek számára, temetkezési vállalkozás beindítása, működtetése a jövő egyik biztos befektetése.

korábban írtuk

Mindenszentek Erdélyben Nagyszalontától Csíkszeredáig
Mindenszentek Erdélyben Nagyszalontától Csíkszeredáig

Virágok kerültek a sírokra, gyertyák, mécsesek gyúltak az elhunyt szerettek emlékére november 1-jén, mindenszentek ünnepén, halottak napja előestéjén.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 02., szerda

Nehezen elkerülhető az adóemelés a Krónikának nyilatkozó elemző szerint

Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.

Nehezen elkerülhető az adóemelés a Krónikának nyilatkozó elemző szerint
2025. április 02., szerda

Különleges nyugdíjak: két forgatókönyv terítéken, százmilliók úszhatnak el

Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.

Különleges nyugdíjak: két forgatókönyv terítéken, százmilliók úszhatnak el
2025. április 02., szerda

„Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” – A lakásbiztosításokat népszerűsítik

Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.

„Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” – A lakásbiztosításokat népszerűsítik
2025. április 01., kedd

Felvásárolta Románia legnagyobb egészségügyi magánszolgáltatóját egy külföldi cég

Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.

Felvásárolta Románia legnagyobb egészségügyi magánszolgáltatóját egy külföldi cég
2025. április 01., kedd

Kevesebb embernek volt munkája februárban, mint januárban

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.

Kevesebb embernek volt munkája februárban, mint januárban
2025. március 30., vasárnap

Budapest és Bukarest is „felszállhat” a Starline szupergyors vonatra

Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.

Budapest és Bukarest is „felszállhat” a Starline szupergyors vonatra
2025. március 28., péntek

„Kigurulnak” az első gumiabroncsok a Nokian Tyres Körös-parti üzeméből

A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.

„Kigurulnak” az első gumiabroncsok a Nokian Tyres Körös-parti üzeméből
2025. március 28., péntek

Tisztelettudóan nőtt az átlagnyugdíj, a fiatalok is megirigyelhetik az éllovas erdélyi megyében

Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.

Tisztelettudóan nőtt az átlagnyugdíj, a fiatalok is megirigyelhetik az éllovas erdélyi megyében
2025. március 27., csütörtök

Nekik máshogy süt: meghaladta a 200 ezret a prosumerek száma

Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.

Nekik máshogy süt: meghaladta a 200 ezret a prosumerek száma
2025. március 27., csütörtök

Rákapott az arany „ízére” a romániai lakosság

A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.

Rákapott az arany „ízére” a romániai lakosság