Fotó: Gov.ro
Romániában jelenleg mintegy 600 kilométernyi autópálya vagy gyorsforgalmi út építési munkálatai zajlanak – közölte Sorin Grindeanu közlekedési miniszter.
2023. február 21., 10:042023. február 21., 10:04
A miniszterelnök-helyettesi tisztséget is betöltő szociáldemokrata politikus hétfőn este egy, a Gândul portál által sugárzott beszélgetős műsorban beszélt erről.
Hozzátette: miközben az elmúlt 30 évben folyamatosan arról volt szó, hogy meg kell építeni a Kárpátokat átszelő autósztrádát, mostanáig nem fordult elő olyan, hogy a sztráda összes szakaszának megépítésére aláírt szerződés legyen, most viszont ez a helyzet.
Grindeanu azt is elmondta, hogy
Hozzátette, jó dolognak tartja, hogy egy román cég, a Dorinel Umbrărescu üzletember tulajdonában levő UMB mintegy 440 kilométernyi sztrádát épít, és kívánatosnak tartaná, hogy legalább 3-4-5 olyan román cég legyen, amely képes erre.
Mint arról beszámoltunk, Grindeanu még januárban arról beszélt: szerinte
Grindeanu szerint a tavalyi év még nem csupán az építkezésekről szólt, hanem azért is „a gázpedálra léptek”, hogy mind az országos közútkezelő (CNAIR), mind a vasúttársaság minél több kivitelezési szerződést megkössön, idénre minden feltétel adott ahhoz, hogy évi 100 kilométernyi autópályát vagy gyorsforgalmi utat adjanak át.
„Mivel egyszerre annyi építőtelepen zajlanak a munkálatok, és annyi szerződés teljesítése zajlik, minden feltétel adott, hogy az elkövetkező években akár évi 150 kilométert érjünk el, de idén még 100 kilométerről van szó” – mondta a miniszter.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
szóljon hozzá!