„Szédületes” összeg. A havi 78 000 lejt is elérheti a különleges nyugdíj a gazdasági miniszter bejelentése szerint
Fotó: 123RF
A 2016–2020-as időszakban 60 százalékkal nőttek a különleges nyugdíjakra fordított kiadások Romániában olyan körülmények között, hogy a legkisebb fizetések adója az egyik legmagasabb az Európai Unióban – irányította rá a figyelmet Claudiu Năsui gazdasági miniszter.
2021. február 02., 13:452021. február 02., 13:45
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) politikusa kedden Facebook-oldalán értekezett viszonylag hosszan a különleges nyugdíjak eltörlésének fontosságáról, valamint arról, hogy csökkenteni kell a legkisebb fizetések adóját, ugyanis sokan vannak abban a helyzetben, hogy dolgoznak, mégis szegénységben élnek.
A 2016–2020-as időszakban a különleges törvények alapján nyújtott nyugdíjakra fordított összegek 60 százalékkal nőttek. Jelentős növekedés. A nyugdíjak összege szédületes, irigylésre méltó még a világ leggazdagabb országaiban élők számára is: havi 78 000 lej, vagyis havi 16 000 euró” – adott hangot felháborodásának a gazdasági tárca vezetője.
Elbukta az alkotmányossági kontrollt az a nyáron elfogadott törvény, amely 85 százalékig terjedő adóval faragná le a különleges állami nyugdíjakat.
Meg lehet találni a pénzt a munka utáni adó csökkentéséhez a legkisebb fizetések esetében, és ki tudunk hozni milliókat a szegénységből. Ezzel a központi gondolattal kampányoltam, és benne van a parlament által megszavazott kormányprogramban is” – írta Claudiu Năsui. Leszögezte egyúttal:
azok ugyanis „abból a pénzből származnak, amit az állam tőlünk vesz el, vagyis az általunk adókra, illetékekre befizetett összegekből”.
„A romániai politikum nem akarja megnyugtatóan rendezni a különnyugdíjak kérdését, különben alkotmányos megoldást találna” – jelentette ki a Krónika megkeresésére Puskás Bálint volt alkotmánybíró.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!