Fotó: Pixabay
Nagy erőkkel készül a bukaresti kormány a költségvetésen tátongó lyuk betömésére, és egybehangzó bukaresti sajtóértesülések szerint szó van a közalkalmazotti béreknek a 2023-as évre történő befagyasztásáról is.
2023. április 20., 12:102023. április 20., 12:10
A kiszivárgott információk szerint Nicolae Ciucă kormányfő szakértőkkel egyeztetett, és néhány intézkedésről már döntés is született. Az idézett kormányzati források azt mondják, a miniszterelnök benne lenne abban, hogy május elsejétől befagyasszák az alkalmazásokat a közszférában, és azt is számításban van, hogy a közalkalmazotti fizetéseket a jelenlegi szinten tartsák.
Egyes kormányzati források úgy vélik, hogy a korábbi bejelentések ellenére tulajdonképpen nem is 20 milliárd lejes lyuk tátong a 2023-as évi költségvetésen. Csaknem 10 milliárdot állítólag már sikerült is lefaragni a deficitből bizonyos kiadások csökkentésével, további 3 milliárdot pedig az egyes minisztériumok szintjén tervezett intézkedések révén remélnek megtakarítani.
A költségvetési deficit csökkentését célzó intézkedésekről várhatóan jövő héten születik döntés, ezt megelőzően még egyeztetnek a kormánykoalíciót alkotó alakulatok vezetői.
Mint mondta, a kormány fiskális intézkedések foganatosítására készül annak érdekében, hogy „megfontoltabbá tegye a kiadásokat”, és Románia tartani tudja a költségvetési hiánycélt.
Hangsúlyozta: a deficit főként a nagy adófizetők miatt alakult ki, ezért arra kérte az érintetteket, hogy fizessék be a felhalmozott adólejeket az államkasszába, az illetékes intézményekhez pedig azzal a kéréssel fordult, hogy biztosítsák az adók begyűjtését.
„Szeretném, ha mindenki megértené, hogy nem megszorító intézkedésekről beszélünk. Az elmúlt években láttuk, hogy a gazdaság nem fejlődik és nem működik megfelelőképpen a megszorító és a takarékossági intézkedések mellett” – fogalmazott a miniszterelnök, aki szerint a cél a közpénzekkel való hatékonyabb gazdálkodás. Aláhúzta:
Ciucă elmondása szerint erről döntés született a koalícióban, és Klaus Iohannis államfő is erről beszélt nemrég.
Ha már túlbecsülte az államkassza idei bevételeit, a pénzügyminisztériumnak nem maradt más hátra, mint okos módszerekkel megvalósítható keretek közé szorítani a költségvetést – jelentette ki csütörtökön Klaus Iohannis államfő.
„Senkinek nem kell megijednie, minden döntést a lehető legőszintébben és átláthatóan fogunk bejelenteni. Nem tervezünk olyan intézkedéseket, amelyek kihatnának a polgárok vásárlóerejére” – szögezte le a miniszterelnök.
Adrian Câciu pénzügyminiszter eközben arról beszélt, hogy a koalíció vezetői a héten be fogják jelenteni azokat az intézkedéseket, amelyeket belefoglalnak a költségvetési megtakarításokról szóló rendelet tervezetébe. Jelezte egyúttal: a koalícióban döntés születhet az államtitkárok számáról, mint ahogy a bér és nyugdíj halmozásáról is.
„A koalíció úgy határozott, nem csökkenti a fizetéseket, nem lesznek elbocsátások” – szögezte le ugyanakkor a pénzügyi tárca vezetője.
Még folyamatban van az egyes minisztériumok költséglefaragási terveinek kidolgozása, a kormány csak ezeknek az összesítése után dönt a takarékossági intézkedésekről – jelentette ki szerdán Dan Cărbunaru kormányszóvivő.
Közel 25 millió lejes veszteséget könyvelt el 2024 első hat hónapjában a Romaero, a polgári és katonai utasszállító és teherszállító repülőgépek gyártására, szolgáltatásaira, valamint kutatás-fejlesztésére szakosodott román állami tulajdonú vállalat.
Bár 2010. július 15-e óta valamennyi romániai lakásnak kötelező biztosítással kellene rendelkeznie, még mindig nem érte el a 25 százalékot a bebiztosított otthonok aránya. Úgy tűnik viszont, hogy tavaly megnőtt és rekordot döntött a lakásbiztosítási kedv.
A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.
Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.
Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.
Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.
Az energiaügyi minisztérium még egy évvel, 2025. december 31-ig meghosszabbítja az egyéni radiátoros hőmennyiségmérő órák felszerelésének betartására vonatkozó határidőt.
Görcsös erőlködésnek tartja a Krónikának nyilatkozó energetikai szakértő a magyarországi MVM-nek az E.ON romániai kereskedelmi érdekeltsége felvásárlásával kapcsolatos bukaresti kormányzati megnyilatkozásokat és sajtóanyagokat.
szóljon hozzá!