Fotó: Pixabay
Nagy erőkkel készül a bukaresti kormány a költségvetésen tátongó lyuk betömésére, és egybehangzó bukaresti sajtóértesülések szerint szó van a közalkalmazotti béreknek a 2023-as évre történő befagyasztásáról is.
2023. április 20., 12:102023. április 20., 12:10
A kiszivárgott információk szerint Nicolae Ciucă kormányfő szakértőkkel egyeztetett, és néhány intézkedésről már döntés is született. Az idézett kormányzati források azt mondják, a miniszterelnök benne lenne abban, hogy május elsejétől befagyasszák az alkalmazásokat a közszférában, és azt is számításban van, hogy a közalkalmazotti fizetéseket a jelenlegi szinten tartsák.
Egyes kormányzati források úgy vélik, hogy a korábbi bejelentések ellenére tulajdonképpen nem is 20 milliárd lejes lyuk tátong a 2023-as évi költségvetésen. Csaknem 10 milliárdot állítólag már sikerült is lefaragni a deficitből bizonyos kiadások csökkentésével, további 3 milliárdot pedig az egyes minisztériumok szintjén tervezett intézkedések révén remélnek megtakarítani.
A költségvetési deficit csökkentését célzó intézkedésekről várhatóan jövő héten születik döntés, ezt megelőzően még egyeztetnek a kormánykoalíciót alkotó alakulatok vezetői.
Mint mondta, a kormány fiskális intézkedések foganatosítására készül annak érdekében, hogy „megfontoltabbá tegye a kiadásokat”, és Románia tartani tudja a költségvetési hiánycélt.
Hangsúlyozta: a deficit főként a nagy adófizetők miatt alakult ki, ezért arra kérte az érintetteket, hogy fizessék be a felhalmozott adólejeket az államkasszába, az illetékes intézményekhez pedig azzal a kéréssel fordult, hogy biztosítsák az adók begyűjtését.
„Szeretném, ha mindenki megértené, hogy nem megszorító intézkedésekről beszélünk. Az elmúlt években láttuk, hogy a gazdaság nem fejlődik és nem működik megfelelőképpen a megszorító és a takarékossági intézkedések mellett” – fogalmazott a miniszterelnök, aki szerint a cél a közpénzekkel való hatékonyabb gazdálkodás. Aláhúzta:
Ciucă elmondása szerint erről döntés született a koalícióban, és Klaus Iohannis államfő is erről beszélt nemrég.
Ha már túlbecsülte az államkassza idei bevételeit, a pénzügyminisztériumnak nem maradt más hátra, mint okos módszerekkel megvalósítható keretek közé szorítani a költségvetést – jelentette ki csütörtökön Klaus Iohannis államfő.
„Senkinek nem kell megijednie, minden döntést a lehető legőszintébben és átláthatóan fogunk bejelenteni. Nem tervezünk olyan intézkedéseket, amelyek kihatnának a polgárok vásárlóerejére” – szögezte le a miniszterelnök.
Adrian Câciu pénzügyminiszter eközben arról beszélt, hogy a koalíció vezetői a héten be fogják jelenteni azokat az intézkedéseket, amelyeket belefoglalnak a költségvetési megtakarításokról szóló rendelet tervezetébe. Jelezte egyúttal: a koalícióban döntés születhet az államtitkárok számáról, mint ahogy a bér és nyugdíj halmozásáról is.
„A koalíció úgy határozott, nem csökkenti a fizetéseket, nem lesznek elbocsátások” – szögezte le ugyanakkor a pénzügyi tárca vezetője.
Még folyamatban van az egyes minisztériumok költséglefaragási terveinek kidolgozása, a kormány csak ezeknek az összesítése után dönt a takarékossági intézkedésekről – jelentette ki szerdán Dan Cărbunaru kormányszóvivő.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!