Fotó: Pixabay
Nagy erőkkel készül a bukaresti kormány a költségvetésen tátongó lyuk betömésére, és egybehangzó bukaresti sajtóértesülések szerint szó van a közalkalmazotti béreknek a 2023-as évre történő befagyasztásáról is.
2023. április 20., 12:102023. április 20., 12:10
A kiszivárgott információk szerint Nicolae Ciucă kormányfő szakértőkkel egyeztetett, és néhány intézkedésről már döntés is született. Az idézett kormányzati források azt mondják, a miniszterelnök benne lenne abban, hogy május elsejétől befagyasszák az alkalmazásokat a közszférában, és azt is számításban van, hogy a közalkalmazotti fizetéseket a jelenlegi szinten tartsák.
Egyes kormányzati források úgy vélik, hogy a korábbi bejelentések ellenére tulajdonképpen nem is 20 milliárd lejes lyuk tátong a 2023-as évi költségvetésen. Csaknem 10 milliárdot állítólag már sikerült is lefaragni a deficitből bizonyos kiadások csökkentésével, további 3 milliárdot pedig az egyes minisztériumok szintjén tervezett intézkedések révén remélnek megtakarítani.
A költségvetési deficit csökkentését célzó intézkedésekről várhatóan jövő héten születik döntés, ezt megelőzően még egyeztetnek a kormánykoalíciót alkotó alakulatok vezetői.
Mint mondta, a kormány fiskális intézkedések foganatosítására készül annak érdekében, hogy „megfontoltabbá tegye a kiadásokat”, és Románia tartani tudja a költségvetési hiánycélt.
Hangsúlyozta: a deficit főként a nagy adófizetők miatt alakult ki, ezért arra kérte az érintetteket, hogy fizessék be a felhalmozott adólejeket az államkasszába, az illetékes intézményekhez pedig azzal a kéréssel fordult, hogy biztosítsák az adók begyűjtését.
„Szeretném, ha mindenki megértené, hogy nem megszorító intézkedésekről beszélünk. Az elmúlt években láttuk, hogy a gazdaság nem fejlődik és nem működik megfelelőképpen a megszorító és a takarékossági intézkedések mellett” – fogalmazott a miniszterelnök, aki szerint a cél a közpénzekkel való hatékonyabb gazdálkodás. Aláhúzta:
Ciucă elmondása szerint erről döntés született a koalícióban, és Klaus Iohannis államfő is erről beszélt nemrég.
Ha már túlbecsülte az államkassza idei bevételeit, a pénzügyminisztériumnak nem maradt más hátra, mint okos módszerekkel megvalósítható keretek közé szorítani a költségvetést – jelentette ki csütörtökön Klaus Iohannis államfő.
„Senkinek nem kell megijednie, minden döntést a lehető legőszintébben és átláthatóan fogunk bejelenteni. Nem tervezünk olyan intézkedéseket, amelyek kihatnának a polgárok vásárlóerejére” – szögezte le a miniszterelnök.
Adrian Câciu pénzügyminiszter eközben arról beszélt, hogy a koalíció vezetői a héten be fogják jelenteni azokat az intézkedéseket, amelyeket belefoglalnak a költségvetési megtakarításokról szóló rendelet tervezetébe. Jelezte egyúttal: a koalícióban döntés születhet az államtitkárok számáról, mint ahogy a bér és nyugdíj halmozásáról is.
„A koalíció úgy határozott, nem csökkenti a fizetéseket, nem lesznek elbocsátások” – szögezte le ugyanakkor a pénzügyi tárca vezetője.
Még folyamatban van az egyes minisztériumok költséglefaragási terveinek kidolgozása, a kormány csak ezeknek az összesítése után dönt a takarékossági intézkedésekről – jelentette ki szerdán Dan Cărbunaru kormányszóvivő.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
szóljon hozzá!