Belföldről és külföldről is több vendéget csábítanának. Újabb intézkedéssel pörgetné fel a turizmust a román kormány
Fotó: Barabás Ákos
A turizmus minden támogatását jó ötletnek tartják a lapunk által megszólaltatott szakemberek, akik szerint ezek szükséges, de nem elégséges lépések: sokkal erőteljesebb országnépszerűsítés kell, hogy több külföldi vendéget idevonzzanak. A belföldi turizmus idényen kívüli támogatása szintén jó elgondolás meglátásuk szerint, hiszen csúcsszezonban egyre nagyobb a terhelés, másrészt ilyenkor megnövekedett munkaerő-állományra van szükség, amit folyamatos foglalkoztatással lehetne megtartani.
2019. szeptember 14., 11:462019. szeptember 14., 11:46
2019. szeptember 15., 14:102019. szeptember 15., 14:10
A turisztikai minisztérium kész anyagi támogatást nyújtani az utazási irodáknak annak érdekében, hogy minél több külföldi turistát hozzanak az országba, a vendégek pedig minél tovább maradjanak – jelentette be Bogdan Trif idegenforgalmi miniszter. Elképzelése szerint
A szaktárca statisztikái szerint ugyanis jelenleg a külföldi turisták átlagosan két éjszakát töltenek el Romániában – ennek oka főként az, hogy igen kevesen érkeznek üdülni, a legtöbben üzleti célokkal, vagyis konferenciára, expókra, üzleti találkozókra jönnek, illetve sokan érkeznek kulturális, vallási vagy sporteseményekre, amelyek átlagban szintén nem tartanak négy napig.
„Ilyen körülmények között a román állam csak nyerni tud a helyzetből, ezt matematikai számítások is alátámasztják. Hiszen ugyan első körben az állam veszít 50 eurót, ám a külföldi turista minden nap jelentős összeget költ el az országban” – érvelt elképzelése mellett Bogdan Trif. Hozzátette: jól járnak természetesen az utazási irodák is, hiszen „jobban tudják dimenzionálni kínálatukat, kedvezőbb ajánlatokkal tudnak előrukkolni”. „50 euróval egy ügynökség, ha jól tud tárgyalni, kijöhet egy négy éjszakás ajánlattal úgy, hogy a turistának csak három éjszakát kell fizetnie” – példálózott a miniszter.
„Tudom, hogy az utazási irodák képviselői haragszanak, amiért nem siettünk más intézkedésekkel is a támogatásukra, de az én véleményem és a minisztériumi csapat véleménye eltérő, mivel az utazási irodák nagyon sok embert visznek külföldre, ők pedig így kiviszik a pénzt Romániából. Mi pedig nem akarjuk ezt. Szeretnénk, ha a pénz nagy része a román gazdaságot gyarapítaná” – hangsúlyozta egyúttal Bogdan Trif.
Beszélt egyúttal arról a korábbi bejelentéséről, miszerint a jelenlegi egységesen 1450 lejes üdülési csekkek helyett 2080 lejes vakációs utalványt kaphatnának, akik a nyári és téli idényen kívül, vagyis az őszi és a tavaszi hónapokban kívánnak élni ezekkel. Meglátása szerint ez is a román gazdaság javára válna.
– mondta a turisztikai miniszter.
Nem csak szezonban. Számos üdülési lehetőség van ősszel és tavasszal is
Fotó: Rédai Attila
„Az 50 eurós támogatás a beutazó külföldi turisták után szükséges, de nem elégséges lépés” – szögezte le a Krónika érdeklődésére Horváth Alpár turisztikai szakember, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) gyergyószentmiklósi kihelyezett tagozatának oktatója. Hangsúlyozta: ez a támogatás elsősorban az árpolitikai döntéseket tudja befolyásolni, a külföldön kínált turisztikai csomagok így ár-érték arányban versenyképesebbek lehetnek.
Horváth Alpár ugyanakkor úgy véli, ez önmagában nem elég az ország vonzerejének növeléséhez, erőteljesebb promóciós tevékenységekre lenne szükség, továbbá élvezhető termékeket kell kínálni a reménybeli külföldi vendégeknek. Meglátása szerint még sokat kellene fejleszteni a dunai és a tengerparti hajózás terén is, hogy a külföldiek meglássák a lehetőséget az országban.
A támogatás ugyanakkor kifehéríti az ágazatot, hiszen a szomszédos országokból a határátkelők statisztikái szerint elég nagy a beáramlás, ám ezt a vendégforgalmi statisztika már kevésbé tükrözi – mutatott rá Horváth Alpár, aki arra is kitért, hogy a jelenlegi körülmények között is érdemes az üdülési csekkeket inkább a szezonon kívüli időszakban hasznosítani. A szakember amúgy azt sem tartja elvetendőnek, hogy csúcsszezonra egyáltalán ne adjanak üdülési csekkeket, hiszen a tengerparti és a hegyvidéki üdülők telítettsége magas a csúcsszezonban, a hirtelen szezonális terhelés sok esetben a minőség rovására megy.
„A tömegturizmus önmagában még nem eredmény, sok pénzt jelent, de az sem mindegy, hogy miként alakulnak az elégedettségi mutatók” – fogalmazta meg a turisztikai szakember. Hozzátette, egyre nagyobb gond, hogy nincs, akivel dolgozzanak a turisztikai vállalatok.
– szögezte le a szakértő. Felidézte, hogy például Kolozsváron olyan mértékű a szállodaipari bumm, hogy kénytelenek külföldiekkel feltölteni a munkaköröket. Van olyan szálloda, ahol Sri Lankából érkezett vendégmunkások látják el a szobalányi feladatokat, a konyhai kisegítő munkát.
„Ha mérséklődik a szezonalitás, akkor a külföldi munkaerő igénybevételének kényszere is csökken” – vont mérleget Horváth Alpár, aki ugyanakkor fontosnak tartja, hogy ezekre a támogatásokra legyen megfelelő államháztartási fedezet, mert nem mindegy „honnan, kinek a zsebéből veszik el ezt a pénzt”, minek a rovására megy. „Reméljük, hogy a kormányban egyre nagyobb súlya lesz a turizmuspolitikának” – fogalmazta meg az idegenforgalmi szakember.
Üdvözlendőnek tartja a kormány terveit László Endre, a székelyföldi Turisztikai Desztináció Menedzsment (TDM) klaszter elnöke, aki maga is működtet utazási irodát. Mint lapunk megkeresésére kifejtette, a tavalyi statisztikákból kiderül: a 12 millió turista közül 2,8 millió volt külföldi, Kovászna megyében is 11 százalék körül volt a külföldi vendégek aránya. Másrészt
László Endre abban bízik, hogy a feltételként szabott négy vendégéjszakát nem egy szálláshelyen kell eltöltenie a külföldi turistának, hiszen általában körutakra fizetnek be, „még Szebenben is sok négy napot eltölteni, a csillagtúrák szervezése esetén is”.
A turisztikai szakember is úgy látja ugyanakkor, hogy növelni kell az ország, a különböző térségek vonzerejét, erre lehetne fordítani a tervezett turisztikai illetéket. Ez meglátása szerint sokat segítene az ágazatban vállalkozóknak, hiszen nem mindegy, hogyha kimegy egy nemzetközi turisztikai vásárra, a térség már „be van járatva”, ismerik az érdeklődők, vagy nem.
A csúcsszezonon kívüli emelt értékű üdülési csekkek kapcsán pedig kifejtette, a kétkedők szerint ősszel-tavasszal nem lehet szabadságra menni, holott nagyon jó programok, lehetőségek vannak ebben az időszakban. El lehet menni például Szovátára wellnessezni, a hegyekbe túrázni, és még több pénzből is lehet gazdálkodni. László Endre ugyanakkor nem támogatja az ötletet, hogy az üdülésre szánt összeget csak bankkártyán utalják, mert ez hátrányosan érintené a hegyvidéki szállásadókat. Ahol nincs térerő, ott kártyaolvasó sincs – szögezte le.
A világ eddig kitermelt aranykészlete több ezer tonna, de elosztva csupán néhány gramm fejenként.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
szóljon hozzá!