Fotó: Haáz Vince
Rugalmasabbá, könnyebben alkalmazhatóbbá akarja tenni a közbeszerzésekre vonatkozó törvényt a bukaresti kormánykoalíció. A módosításokról várhatóan a közeljövőben kormányhatározattal rendelkeznek, hogy mielőbb sikerüljön felpörgetni az állami és önkormányzati beruházásokat.
2022. március 05., 11:492022. március 05., 11:49
Felgyorsítanák az állami és az önkormányzati beruházások lebonyolítását, így gyorsabban épülhetnének például a jelenleg problémásnak minősülő autópálya-szakaszok is, amennyiben a bukaresti kormánykoalíciónak sikerül rábólintania egy új szabályzatra. Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter, kormányfőhelyettes ismertette a koalíciós partnerekkel az általa tett javaslatokat, amelyek között szerepel egyebek mellett az is, hogy
Az állandó óvásoktól pedig azzal próbálná elvenni a kedvet a tárcavezető, hogy kötelező módon visszatartsák a kauciót azoktól a cégektől, amelyek fellebbezése megalapozatlannak bizonyul.
A módosítások amúgy a beruházás három szakaszát célozzák meg, szigorúbbá válnának a versenytárgyalások, a kivitelezés és az engedélyeztetés szabályai egyaránt.
hiszen ezekben az esetekben rendszerint késik a beruházás, mivel menet közben elfogy a pénz.
Meghatároznak ezért egy 80 százalékos küszöböt, és minden olyan iratcsomót visszadobnak, amelyben ennél alacsonyabb ár fejében vállalnák a munkálatok elvégzését. Kizárnák tovább azt is, hogy a kivitelezés során áremelések miatt akadjon el egy munkálat, ezért a hat hónaposnál nagyobb futamidejű projektek esetében kötelezővé teszik az árak kiigazítását. A késésektől és a nem megfelelő hozzáállástól
a negatív minősítésű vállalkozások pedig nem nyerhetnének újabb liciteket, amennyiben benne vannak egy késében levő projektben. A módosítások harmadik pillérének célja az engedélyeztetés idejének lerövidítése.
„Romániában az elmúlt években a közbeszerzési eljárások felét megfellebbezték, és a hosszas elbírálási folyamat miatt a közberuházásokat nem tudják időben leszerződni” – mutatott rá a Krónika megkeresésére Miklós Zoltán, az RMDSZ parlamenti képviselője. Elmondta: a kormánykoalíción belül néhány héttel ezelőtt született meg a döntés, hogy
Ez a közlekedési és a fejlesztési minisztérium szempontjából is fontos, és az önkormányzatokat is segíti.
Mindhárom kormánypárt vállalta, hogy kidolgozza a javaslatait egy új közbeszerzési rendszer kialakítására. Az RMDSZ munkacsoportjának Miklós Zoltán is tagja volt, a módosító indítványaik a koalíció elé kerültek. Az a koalíciós döntés született, hogy nem a parlamenti törvényalkotás folyamatát választják, mert ha a törvénymódosítást iktatják a szenátusban, átmegy a bizottságokon, szavaznak róla a két ház plénumában, az a legjobb esetben is három hónap, de fél évig is elhúzódhat. Ezért összeállítanak egy sürgősségi kormányhatározat-tervezetet, amely gyakorlatilag megváltoztatja a közbeszerzési törvényt, és amely már az elfogadása napján életbe léphet, mondta Miklós Zoltán.
Hangsúlyozta, ez esetben fontos, hogy minél hamarabb egyszerűsítsék és felgyorsítsák a folyamatot, csökkentsék a bürokráciát, tegyék lehetővé a kivitelező gyors cseréjét, ha a munkálat elakad, mint ahogy az árak aktualizálására is biztosítsanak lehetőséget.
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
November 4-étől, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
A japán Itochu Corporation építené meg a tárnicai vízerőművet az Erdélyi-Szigethegységben – írja az Economedia.ro a bukaresti energiaügyi minisztérium közleménye alapján.
Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
szóljon hozzá!