Fotó: Haáz Vince
Rugalmasabbá, könnyebben alkalmazhatóbbá akarja tenni a közbeszerzésekre vonatkozó törvényt a bukaresti kormánykoalíció. A módosításokról várhatóan a közeljövőben kormányhatározattal rendelkeznek, hogy mielőbb sikerüljön felpörgetni az állami és önkormányzati beruházásokat.
2022. március 05., 11:492022. március 05., 11:49
Felgyorsítanák az állami és az önkormányzati beruházások lebonyolítását, így gyorsabban épülhetnének például a jelenleg problémásnak minősülő autópálya-szakaszok is, amennyiben a bukaresti kormánykoalíciónak sikerül rábólintania egy új szabályzatra. Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter, kormányfőhelyettes ismertette a koalíciós partnerekkel az általa tett javaslatokat, amelyek között szerepel egyebek mellett az is, hogy
Az állandó óvásoktól pedig azzal próbálná elvenni a kedvet a tárcavezető, hogy kötelező módon visszatartsák a kauciót azoktól a cégektől, amelyek fellebbezése megalapozatlannak bizonyul.
A módosítások amúgy a beruházás három szakaszát célozzák meg, szigorúbbá válnának a versenytárgyalások, a kivitelezés és az engedélyeztetés szabályai egyaránt.
hiszen ezekben az esetekben rendszerint késik a beruházás, mivel menet közben elfogy a pénz.
Meghatároznak ezért egy 80 százalékos küszöböt, és minden olyan iratcsomót visszadobnak, amelyben ennél alacsonyabb ár fejében vállalnák a munkálatok elvégzését. Kizárnák tovább azt is, hogy a kivitelezés során áremelések miatt akadjon el egy munkálat, ezért a hat hónaposnál nagyobb futamidejű projektek esetében kötelezővé teszik az árak kiigazítását. A késésektől és a nem megfelelő hozzáállástól
a negatív minősítésű vállalkozások pedig nem nyerhetnének újabb liciteket, amennyiben benne vannak egy késében levő projektben. A módosítások harmadik pillérének célja az engedélyeztetés idejének lerövidítése.
„Romániában az elmúlt években a közbeszerzési eljárások felét megfellebbezték, és a hosszas elbírálási folyamat miatt a közberuházásokat nem tudják időben leszerződni” – mutatott rá a Krónika megkeresésére Miklós Zoltán, az RMDSZ parlamenti képviselője. Elmondta: a kormánykoalíción belül néhány héttel ezelőtt született meg a döntés, hogy
Ez a közlekedési és a fejlesztési minisztérium szempontjából is fontos, és az önkormányzatokat is segíti.
Mindhárom kormánypárt vállalta, hogy kidolgozza a javaslatait egy új közbeszerzési rendszer kialakítására. Az RMDSZ munkacsoportjának Miklós Zoltán is tagja volt, a módosító indítványaik a koalíció elé kerültek. Az a koalíciós döntés született, hogy nem a parlamenti törvényalkotás folyamatát választják, mert ha a törvénymódosítást iktatják a szenátusban, átmegy a bizottságokon, szavaznak róla a két ház plénumában, az a legjobb esetben is három hónap, de fél évig is elhúzódhat. Ezért összeállítanak egy sürgősségi kormányhatározat-tervezetet, amely gyakorlatilag megváltoztatja a közbeszerzési törvényt, és amely már az elfogadása napján életbe léphet, mondta Miklós Zoltán.
Hangsúlyozta, ez esetben fontos, hogy minél hamarabb egyszerűsítsék és felgyorsítsák a folyamatot, csökkentsék a bürokráciát, tegyék lehetővé a kivitelező gyors cseréjét, ha a munkálat elakad, mint ahogy az árak aktualizálására is biztosítsanak lehetőséget.
Donald Trump elnök „gazdasági forradalomnak” nevezte a héten bejelentett új amerikai vámrendszert szombaton.
Idén márciusban 907 612 nyugdíjas részesült szociális juttatásban, 8681-gyel kevesebben, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból.
Megnyílt Brassó megyében Románia első, napelemeket újrahasznosító üzeme – jelentette be Adrian Veștea, a Brassó megyei közgyűlés elnöke pénteken.
Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
szóljon hozzá!