Marad az ársapka a kötelező biztosításon
Fotó: Jakab Mónika
További három hónappal, 2025. március 31-ig meghosszabbítják a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (kgfb/RCA) díjának korlátozását – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
2024. december 18., 14:432024. december 18., 14:43
A kormányfő az ársapka meghosszabbításáról szóló döntést azzal indokolta, hogy a kormány meg akarja előzni az áremelkedéseket. Emlékeztetett, hogy a múlt év áprilisában bevezetett és többször meghosszabbított díjkorlátozások lecsillapították a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások piacát.
Mint ismeretes, a bukaresti kormány 2023. április elején első körben hat hónapra fagyasztotta be a következő hat hónapra a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások árát, így a kgfb megkötésénél a biztosító társaságoknak a 2023. februári referenciaárat kellett alkalmazniuk.
Szeptember 30-ig érvényben marad a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (kgfb/RCA) díjának korlátozása – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a pénteki kormányülés elején.
Az intézkedéstől a piac megnyugtatását és a kgfb-árak drasztikus növelésének megelőzését remélték, miután 2023. március közepén a Pénzügyi Felügyelet (ASF) fizetésképtelenség miatt bevonta a kgfb terén piacvezető Euroins Romania biztosító működési engedélyét, és csődeljárást kezdeményezett ellene. Az Astra (2015), a Carpatica (2016), és a City Insurance (2021) után az Euroins volt nyolc év alatt már a negyedik nagy biztosító, amely tönkrement Romániában, valamennyiük portfóliójának jelentős részét a – dömpingáron kínált – gépjármű-felelősségbiztosítások tették ki. A bebukott biztosítókkal szembeni kárigények rendezését a biztosítási garanciaalap (FGA) veszi át.
A Romániai Fuvarozók Szövetsége (COTAR) szerint a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb/RCA) árának befagyasztása „senkinek sem segít”, de ami az árstop után következik, az „felér majd egy katasztrófával”.
Románia „a politikai instabilitás és az elnökválasztás elmaradása okozta turbulenciákon megy keresztül”, ezeket a bizonytalanságokat pedig egy Európa-barát többség és egy új kormány létrehozásával lehet megállítani.
A Fitch hitelminősítő stabilról negatívra módosította Románia hosszú lejáratú adósságának (IDR) kilátását, miközben megerősítette a „BBB-” minősítést.
Az Eurostat friss felmérése szerint az Európai Unión (EU) belül a harmadik legnagyobb mértékben emelkedtek Magyarországon a bérek 2024 harmadik negyedében az előző év azonos időszakához képest, a legnagyobb bérrobbanás Romániában történt.
Románia jelenleg a forgalomba kerülő sertéshús mintegy 80%-át importálja. A kiskereskedők országos szövetségének alelnöke azt mondja, ők ki vannak szolgáltatva az európai piac szereplőinek.
Késve kaphatják meg a januári juttatásokat azok a nyugdíjasok, akiknek a postás szokta kikézbesíteni a pénzt – nyilatkozta Valentin Ștefan, a Román Posta vezérigazgatója. előfordulhat, hogy a szükséges pén
A készpénzhasználat továbbra is alapvető fontosságú Romániában – mutat rá elemzésében a Román Nemzeti Bank (BNR).
Román-ukrán konzorcium építheti a Nagyvárad és Arad között tervezett gyorsforgalmi út harmadik szakaszát – jelentették be hétfőn a közlekedési illetékesek.
Az MVM Csoport többségi tulajdonrészt vásárol Románia vezető energiaszolgáltatójában, az E.ON Energie Romaniában – közölte az MVM hétfőn az MTI-vel.
Az Európai Bizottság (EB) hétfőn úgy határozott, hogy felszólító levél útján kötelezettségszegési eljárást indít Románia ellen a jelzáloghitel-irányelv (2014/17/EU irányelv) helytelen átültetése miatt.
Jóváhagyta hétfőn a brit kormány az országos postaszolgálat, a Royal Mail eladását Daniel Kretinsky cseh milliárdos nagybefektetőnek.
szóljon hozzá!