Marad az ársapka a kötelező biztosításon
Fotó: Jakab Mónika
További három hónappal, 2025. március 31-ig meghosszabbítják a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (kgfb/RCA) díjának korlátozását – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
2024. december 18., 14:432024. december 18., 14:43
A kormányfő az ársapka meghosszabbításáról szóló döntést azzal indokolta, hogy a kormány meg akarja előzni az áremelkedéseket. Emlékeztetett, hogy a múlt év áprilisában bevezetett és többször meghosszabbított díjkorlátozások lecsillapították a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások piacát.
Mint ismeretes, a bukaresti kormány 2023. április elején első körben hat hónapra fagyasztotta be a következő hat hónapra a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások árát, így a kgfb megkötésénél a biztosító társaságoknak a 2023. februári referenciaárat kellett alkalmazniuk.
Szeptember 30-ig érvényben marad a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (kgfb/RCA) díjának korlátozása – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a pénteki kormányülés elején.
Az intézkedéstől a piac megnyugtatását és a kgfb-árak drasztikus növelésének megelőzését remélték, miután 2023. március közepén a Pénzügyi Felügyelet (ASF) fizetésképtelenség miatt bevonta a kgfb terén piacvezető Euroins Romania biztosító működési engedélyét, és csődeljárást kezdeményezett ellene. Az Astra (2015), a Carpatica (2016), és a City Insurance (2021) után az Euroins volt nyolc év alatt már a negyedik nagy biztosító, amely tönkrement Romániában, valamennyiük portfóliójának jelentős részét a – dömpingáron kínált – gépjármű-felelősségbiztosítások tették ki. A bebukott biztosítókkal szembeni kárigények rendezését a biztosítási garanciaalap (FGA) veszi át.
A Romániai Fuvarozók Szövetsége (COTAR) szerint a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb/RCA) árának befagyasztása „senkinek sem segít”, de ami az árstop után következik, az „felér majd egy katasztrófával”.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
szóljon hozzá!