Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay.com
Az Országos Statisztikai Intézet felfelé módosította a tavalyi román gazdasági növekedést, amely 5,9 százalékos volt a februári gyorsjelentésben közölt 5,6 százalékkal szemben.
2022. március 08., 14:092022. március 08., 14:09
A statisztikai intézet keddi közlése szerinti 5,9 százalékos növekedés is elmarad a korábban remélt 7 százalékostól. A tavalyi negyedik negyedévben a román bruttó hazai termék (GDP) 0,1 százalékkal csökkent az előző negyedévhez mérten a február közepén közölt 0,5 százalékos visszaesés helyett.
Február közepén a statisztikai intézet még 2,2, illetve 2,7 százalékos növekedésről számolt be. Módosították az előző negyedévekhez mért, szezonális és naptárhatással kiigazított negyedéves adatokat is, így a második negyedévben 1,5 százalékkal nőtt a román gazdaság a korábban közölt 1,1 százalékhoz képest, a harmadik negyedévben 0,4 százalékkal bővült a korábban közölt 0,1 százalékkal szemben.
A román kormány az első félévi adatok után 7 százalékos gazdasági növekedésre számított, de az év második felében a növekedést lassította a koronavírus-járvány ötödik hulláma, az energiaválság és a növekvő infláció. A román kormány gazdasági előrejelzési bizottsága a februári gyorsjelentés után 0,3 százalékponttal csökkentette az idei GDP alakulására vonatkozó prognózisát, így 4,3 százalékos növekedésre számít a korábbi 4,6 százalék helyett.
Reálértékben 0,1 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2021 negyedik negyedévében az előző negyedévhez képest – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet.
Továbbra is a használt autók a kelendőbbek a romániai lakosság körében, változatlanul a BMW a legnépszerűbb, de a dízelek egyre jobban visszaszorulnak – derül ki az ország legnagyobb autóértékesítő platformjának számító Autovit.ro friss elemzéséből.
Az év első öt hónapjában 3,151 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,7 százalékkal (54 500 toe) kevesebbet, mint 2024 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
A pénzügyminisztérium szombaton közzétett adatai szerint márciusban az előző havi 990,84 milliárd lejről 998,617 milliárd lejre nőtt az államadósság.
Részben újraindította a termelést a marosvásárhelyi Azomureș vegyi üzem: beindította az egyik ammóniaüzemét, amely egy köztes nyersanyag, amely lehetővé teszi az NPK műtrágyák, az ammónium-nitrát és a nitrokalcium előállítását.
Továbbra is a főváros és a nyugati megyék uralják a rangsort a fizetések földrajzi összevetésében egy állásközvetítő platform adatai szerint.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
szóljon hozzá!