Tegyük áldások forrásává ünneplésünket! – Böcskei László nagyváradi megyés püspök húsvéti üzenete (VIDEÓ)

Böcskei László

Immár hagyomány Nagyváradon, hogy Böcskei László a székesegyház előtt megszenteli a húsvéti falatokat / Archív felvétel

Fotó: Balogh Levente

PÁSZTORLEVELEK – Most, amikor az egész kereszténység együtt ünnepelheti Urunk feltámadását, közös hitvallásunk legyen: Jézus legyőzte a halált és új életre hívott meg minket! Ez a hír hozzon békét, megnyugvást és kiengesztelődést a népek között, az emberek között, az egész világon – üzeni a híveknek Böcskei László nagyváradi római katolikus megyés püspök húsvéti pásztorlevelében, amelyet alább közlünk.

Krónika

2025. április 21., 08:562025. április 21., 08:56

2025. április 21., 08:592025. április 21., 08:59

Pár évvel ezelőtt, miután már több díjban részesült, a Saul fia című magyar filmdráma kapta meg a legjobb idegen nyelvű filmnek járó Oscar-díjat. A történet 1944. októberében az Auschwitz-Birkenaui lágerben játszódik. A film Saul Ausländer, magyar zsidó rab másfél napját mutatja be, akit fogvatartói arra kényszerítenek, hogy társait beterelje a gázkamrákba és az elhunytak testét elégesse. Saul az egyik halott gyermekben felismeri a saját fiát, és vállalva minden kockázatot, meg akarja neki adni a végtisztességet: elmondani az ősök imáját és a Törvény szerint eltemetni. Közben lázadás tör ki a lágerben, de ő nem menekül, mert neki fontosabb feladata van, és csak azzal törődik, hogy tervét végrehajtsa. A díjátadást követően a film fokozott érdeklődést váltott ki, hatalmas tömegek nézték meg ezt a megrázó történetet, amely megtalálásról és átalakulásról szól: a főhős megtalálja azt, amit már elveszettnek hitt, és ez a tapasztalat értelmet és célt ad az életének.

Idézet
A megtalálás ezen élményével köszönt ránk húsvét ünnepének hajnala is, miközben létezésünk új dimenzióját tárja fel előttünk,

ahogyan erről a szentírási beszámolók is értesítenek bennünket (Lk 24,1-12, Jn 20,1-9). Húsvét éjszakájának eseménye nem egy Oscar-díjas esemény, de mégis az egész világon beszélnek róla. Üzenete mélyre ható és sok emberben felkelti az érdeklődést, sokakat megszólít és útra késztet. Az éjszakának egy részét ilyenkor virrasztással szoktuk tölteni, hogy majd az érkező világosság éreztesse velünk Isten csodálatos ajándékát. Bár mindennapinak mondható a felkelő nap világossága, amely legyőzi az éjszaka sötétségét, mégis nem mindennapi történés érinti meg ilyenkor a kereső, az önmagával és a világgal küzdő ember lelkét. A megtalálás csodája érint meg ilyenkor, mert a bennünk lakozó vagy a körülöttünk tomboló sötétségben újra felfedezhetjük az új világosság forrását.

Böcskei László Galéria

Böcskei László szerint a megtalálás, mint húsvéti esemény, nem csak egy ideig-óráig tartó élmény

Fotó: Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye

Idézet
A megtalálás, mint húsvéti esemény, nem csak egy ideig-óráig tartó élmény az ember életében, hisz nem csak egy régmúlt történet felidézéséről van szó.

Húsvéti ünneplésünk középpontjában egy személy áll, maga Jézus Krisztus, a keresztre feszített Isten Fia, aki legyőzte a halált és feltámadásával új kapcsolatra és új életre hívott meg minket. Ez az új élet a húsvéti ember alapvonása, ajándék és egyben kihívás, amely szembe állít bennünket a kétkedő és félelemben vergődő világgal. A húsvétot ünneplő ember az ellentétek feszültségében a megújulás kibontakozó csodájához kell megérkezzen.

Az első ilyen ellentét, amit a húsvéti vigília szertartása is érzékelhető módon elénk állít a sötétsége és a fény küzdelme. Húsvéti virrasztásunk a megszentelt tűz új fényével ajándékoz meg bennünket. Reményt ébresztő pislogás ez, amely biztonságot jelent és irányt mutat. Sőt, abban is segítségünkre van, hogy meglássuk egymás arcát és érezzük egymás gyógyító tekintetét. Húsvéti élmény ez, amely a megújult fényforrásnál arra emlékeztet, hogy sok még a sötétség bennünk és körülöttünk. Csak akkor érinthet meg bennünket a ki nem alvó fény, ha felismerjük ezt a szomorú valóságot is.

Idézet
Húsvéti élményünk akkor lesz igazi és hatékony, ha megtaláljuk és vállaljuk magunkat az új fényforrás közelében.

A másik ellentétet, amivel a húsvéti vigília szertartásában szembesülünk az ige liturgiája tárja elénk. Ezen az éjszakán a megszokottnál több szentírási részt olvasunk fel, amelyekben az embert szerető Isten hűsége és az ember számtalanszor bizonyított hűtlensége, az Istentől való elfordulása rajzolódik ki. Isten közvetlen gondoskodása olyan szintre emelte az ember méltóságát, amelyet senki és semmi nem tud szebben és jobban életre váltani. Mert Isten nem csak szereti az embert, hanem tiszteli annak szabadságát.

Idézet
Húsvéti élményünk akkor lesz igazi és hatékony, ha át tudjuk élni az istengyermekség nagy ajándékát és teljes szabadsággal át merjük engedni magunkat Isten megváltó tervének.

A harmadik ellentétet a keresztségünkre való emlékezésben fedezhetjük fel. A megszentelt víz a megújulás lehetőségét jelenti számunkra, mert lemossa rólunk mindazt, ami eltakarja a teremtés csodáját. A víz az élet, a megtisztulás és a felfrissülés jele, az átalakulás és az újjászületés reményét hordozza. Víz nélkül nincs élet, és kiteljesedett élet csak akkor lehetséges, csak akkor tudunk frissen és üdén haladni a cél felé, ha megtisztítjuk gondolatainkat, szavainkat, cselekedeteinket ennek a világnak a szennyétől. Húsvéti élményünk akkor lesz igazi és hatékony, ha a lelki megtisztulás őszinte vágya a megújulás adta új forráshoz vezet el bennünket.

Idézet
Kedves Ünneplő Testvéreim! A 2025. Jubileumi Évben, Krisztus feltámadásának ünnepe legyen mindenki számára az új reménynek a kezdete.

Merjük felvállalni azt, hogy ennek az új reménynek hordozói akarunk lenni a családban, a közösségben, sokféle feladataink teljesítésében. Ez az új remény, amely Krisztus üres sírjából fakad, tisztítsa meg kapcsolatainkat, nemesítse szándékainkat és vezessen el oda, hogy egymásra találva, felfedezzük az embert szerető Istent is környezetünkben. Most, amikor az egész kereszténység együtt ünnepelheti Urunk feltámadását, közös hitvallásunk legyen: Jézus legyőzte a halált és új életre hívott meg minket! Ez a hír hozzon békét, megnyugvást és kiengesztelődést a népek között, az emberek között, az egész világon. Legyen áldott az ünnepünk, és tegyük áldások forrásává ünneplésünket. Ámen.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 31., csütörtök

Nyomokban sem tartalmaz magyar nyelvet a marosvásárhelyi egyetemi gyógyszertár, tiltakozik az RMDSZ

Nyílt levélben fordult csütörtökön Kovács Mihály Levente, Marosvásárhely alpolgármestere és a városi közgyűlés kilenc RMDSZ-es tagja Leonard Azamfireihez, a marosvásárhelyi orvosi egyetem rektorához.

Nyomokban sem tartalmaz magyar nyelvet a marosvásárhelyi egyetemi gyógyszertár, tiltakozik az RMDSZ
2025. július 30., szerda

Török vállalat építheti meg a partiumi gyorsforgalmi út egyik szakaszát

A román közútkezelő társaság szerdán bejelentette, hogy kijelölték az Arad–Nagyvárad gyorsforgalmi út harmadik szakaszának kivitelezőjét. A 47,07 kilométeres gyorsforgalmi útszakasz megépítése 2,85 milliárd lejbe kerül áfa nélkül.

Török vállalat építheti meg a partiumi gyorsforgalmi út egyik szakaszát
2025. július 30., szerda

Művészettörténész: újra kell értelmezni a kolozsvári Telefonpalotához hasonló „szürke kockák” értékét

Műemléki védettséget kapott Kolozsvár egyik legmegosztóbb, mégis építészetileg kiemelkedő, a szocialista korszakból származó épülete, a Telefonpalota. A szocmodern épített örökség védelmének fontosságáról Pál Emese művészettörténésszel beszélgettünk.

Művészettörténész: újra kell értelmezni a kolozsvári Telefonpalotához hasonló „szürke kockák” értékét
2025. július 30., szerda

Amatőr versennyel és fesztivállal bővül a Székelyföldi Kerékpáros Körverseny

Amatőr versennyel és fesztivállal bővül a Székelyföldi Kerékpáros Körverseny, hivatalos nevén Tour of Szeklerland, melyet augusztus 7. és 9. között rendeznek meg.

Amatőr versennyel és fesztivállal bővül a Székelyföldi Kerékpáros Körverseny
2025. július 30., szerda

Egy híján két tucat migránst találtak egy kamionban

Az Arad megyei határrendészek egy forgalomban megállított nyerges vontató rakterében 23 migránst találtak elrejtőzve – közölte szerdán a hatóság.

Egy híján két tucat migránst találtak egy kamionban
2025. július 30., szerda

Holtan találták az Arad megyei nevelőotthon bántalmazással gyanúsított alkalmazottját

Holtan találták meg a rendőrök kedd este azt az Arad megyei férfit, akinek eltűnését a családja kedden jelentette, és aki ellen büntetőeljárás volt folyamatban a szépfalui gyerekotthonban elkövetett bántalmazás ügyében.

Holtan találták az Arad megyei nevelőotthon bántalmazással gyanúsított alkalmazottját
2025. július 30., szerda

Meghibásodás miatt elhagyta két kocsiját egy vonat, órákig várták az utasok, hogy visszatérjen értük a mozdony

Kellemetlen incidens történt egy, Nagyváradról a román tengerparton található Konstancára tartó vonaton: a szerelvény egyszerűen elhagyta két kocsiját a nyílt pályán.

Meghibásodás miatt elhagyta két kocsiját egy vonat, órákig várták az utasok, hogy visszatérjen értük a mozdony
2025. július 30., szerda

Több erdélyi megyében is károkat okozott a vihar az elmúlt 24 órában

Tizenhat megye összesen 32 településén és a fővárosban okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – vont mérleget szerda reggel a katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU).

Több erdélyi megyében is károkat okozott a vihar az elmúlt 24 órában
2025. július 30., szerda

Funar megint uszított, fel is jelentették

Antiszemita uszítás miatt feljelentést tettek Gehorghe Funar, Kolozsvár egykori, magyargyűlöletéről elhíresült polgármestere ellen.

Funar megint uszított, fel is jelentették
2025. július 29., kedd

Halálra gázolt a vonat egy nőt a Szeben megyei Mikeszászán

Halálra gázolt a vonat kedd este egy 67 éves nőt a Szeben megyei Mikeszászán (Micăsasa) – közölte a megyei rendőrség.

Halálra gázolt a vonat egy nőt a Szeben megyei Mikeszászán