Fekete-tengeri földgázra várva – Az energiaár-szabályozó hatóság alelnöke szerint az idő szorításába került a fontos projekt

Nagy-Bege: az off shore törvény nem kedvez a nagyszabású befektetésnek •  Fotó: Simion Mechno/Agerpres

Nagy-Bege: az off shore törvény nem kedvez a nagyszabású befektetésnek

Fotó: Simion Mechno/Agerpres

Törvénymódosításra, a befektetők együttműködésére és a mélyfúrásokban jártas további partnerek gyors megkeresésére is szükség van ahhoz, hogy végre elinduljon, illetve hatékony legyen a régóta késlekedő fekete-tengeri gázkitermelés – mondta lapunknak Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke.

Pataky István

2021. május 15., 19:322021. május 15., 19:32

2021. május 15., 20:332021. május 15., 20:33

– Egy minapi konferencián azt mondta, ha két, maximum három éven belül nem kezdődik meg a földgáz kitermelése a tenger kontinentális talapzatából, bukhat a projekt. Mire alapozza ezt a kijelentést?

– Az Európai Unióban átfogó energetikai átszervezési terv megvalósítása van folyamatban, amelynek célkitűzése a karbonsemleges gazdaság elérése 2050-re. Ennek a tervnek vannak különböző átmeneti állomásai. Különböző célkitűzések vannak 2030-ra időzítve. Sok tagállam elkezdte már a fosszilis üzemanyagok kivezetését, és néhányan áttérnek az úgynevezett tiszta energiára. Az átmeneti időszakban a földgáznak nagy szerepe lesz, csakhogy ez a fázis véges.

Idézet
Szakemberek előrejelzései szerint 2030 után drasztikusan csökkenni fog a földgázfogyasztás. Ha 2024–25-ig nem kezdődik el a fekete-tengeri nagy tételű gázkitermelés, már nem lesz értelme milliárdokat fektetni a kitermelésbe.

– Sajtóinformációk szerint a kormány arra számít, hogy az állami Romgaz átveszi a projektből kiszállni kívánó amerikai ExxonMobil ötvenszázalékos érdekeltségeit. Ezt követően a román cég az osztrák OMV–Petrommal közösen kezdheti meg a befektetést, amennyiben teljesülnek a jogi és gazdasági feltételek. Mire számít?

– Az tudjuk a sajtóból, hogy a Romgaz ajánlatot tett az Exxonnak, azt ugyanakkor nem tudom, hogyan haladnak a tárgyalások. A projektben részt vevő cégek, azaz az OMV mellett az Exxon, vagy – ami valószínűbb – a Romgaz szoros együttműködésére van szükség. Jogi és gazdasági feltételeknek kell teljesülniük még ahhoz, hogy a kitermelés elkezdődjön. Az off-
shore törvény jelenlegi formájában a projektben szerepet vállaló cégek nyilatkozatai alapján nem kedvez a befektetésnek.

– Ugyancsak sajtóhírek szerint a kormány az ExxonMobil végleges kiszállására vár az új offshore törvény elfogadásával. Így van?

– Ezt nem szeretném kommentálni, hiszen politikai jellegű döntésekkel kapcsolatos találgatásról van szó.

– Megfelelő a Romgaz felkészültsége erre a feladatra?

– Őszintén szólva, nem hinném. Nincs ilyen jellegű tapasztalata, ahogyan az OMV-nek sincs. A Romgaz, de az OMV esetében is kulcskérdés lesz, hogy milyen partnerekkel fognak együtt dolgozni. Nincsenek meg az eszközeik, a gépészetük a mélytengeri fúrásokhoz. Meg kell tehát találni az erre felkészült partnereket.

•  Fotó: Illusztráció Galéria

Fotó: Illusztráció

– A fekete-tengeri gáz nagy tételű kitermelését külföldön is figyelemmel követik. Mikor számíthatnak ebből a forrásból gázra az esetleges nemzetközi kereskedelmi partnerek, így például Magyarország?

– A midiai kikötő közelében a Black Sea Oil and Gas Romániában bejegyzett amerikai társaság még az idén elkezdi a kitermelést, ez pedig jó jel. Ha minden jól alakul, azaz gyorsan egyezségre jut az ExxonMobil és a Romgaz, az utóbbi vállalat belép az OMV-vel közös befektetésbe, megtalálják a megfelelő partnereket, és megkezdik a kutak építését, az még mindig kevés, hiszen gázvezetékeket is építeni kell.

Óriási sikernek könyvelte el a román energetikai piac a BRUA (Bulgária–Románia–Magyarország–Ausztria) gázvezeték megépítését és üzembe helyezését a tavalyi év végén. A vezeték építésének második részét ugyanakkor folytatni kell. A fekete-tengeri régiót össze kell kötni a BRUA már megépített vezetékével, amely egyelőre Bulgáriából jön Romániába, s onnan halad Magyarország felé. Ezt csatlakoztatni kell a fekete-tengeri lelőhelyekkel, hogy lehetőség legyen a szállításra. Ez utóbbi projekt még nem indult be. Az építtető Transgaz valószínűleg arra vár, hogy kiderüljön, érdemes-e megejteni az újabb befektetést, lesznek-e érdeklődők a projekt iránt. Amíg nincs egy határozott jel, hogy elmozdulás történik a Neptun kontinentális talapzatot érintő fekete-tengeri kitermelés ügyében, addig egyetlen kereskedő sem érdekelt a kapacitásfoglalásban. 

Elhúzódó tárgyalások 

Virgil Popescu energiaügyi miniszter már hónapok óta azt az úgynevezett offshore törvény módosítását ígéri, amely közvetlenül érinti az energetikai erőforrásokkal kapcsolatos befektetéseket. A tárcavezető szerint a fekete-tengeri gáz kitermelése nem kezdődhet meg 2024–2025 előtt akkor sem, ha még az idén döntés születik a befektetésekről. A fekete-tengeri kitermelésben érdekelt vállalatok az offshore törvény módosítását várják olyan formában, hogy a szabályozás ösztönözze a befektetőket. Az OMV Petrom olajvállalat lesz a Neptun Deep tengeri gázmező operátora abban az esetben, ha a projektből kiszálló amerikai ExxonMobil a Romgaz román gázvállalatnak adja el az 50 százalékos részesedését. Az állami cég március végén tett kötelező vételi ajánlatot az amerikai olajvállalatnak, a tárgyalások még folynak. A többi 50 százalék az OMV Petrom tulajdonában van. A földgázmezőben 42-84 milliárd köbméterre becsült gázmennyiség rejlik.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 06., szerda

Tizenegy kilométerrel bővül a romániai autópálya-hálózat

Csütörtökön nyílik meg a forgalom előtt a moldvai (A7-es) autópálya első, 11 kilométer hosszú szakasza – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Tizenegy kilométerrel bővül a romániai autópálya-hálózat
2024. november 06., szerda

Romániát népszerűsítik a híres londoni buszok is

Különleges reklámhadjárat keretében Nagy-Britanniában népszerűsíti turisztikai célpontként Románát a bukaresti gazdasági minisztérium.

Romániát népszerűsítik a híres londoni buszok is
2024. november 06., szerda

Zsebbe vág: Romániában és Magyarországon a legmagasabbak a törlesztőrészletek

A romániai hiteligénylők 500–800 lejjel, vagyis 100–150 euróval magasabb banki törlesztőrészletet fizetnek, mint a szomszédos európai uniós országokban élők – derül ki a román hitelpiacon működő AVBS Broker de Credite cég elemzéséből.

Zsebbe vág: Romániában és Magyarországon a legmagasabbak a törlesztőrészletek
2024. november 06., szerda

Hiába nem tetszett a Wizz Airnek, nincs gond a Tarom állami támogatásával az EU bírósága szerint

Elutasította szerdán az Európai Unió Bírósága (EUB) a Wizz Air keresetét, amelyet a Tarom állami légitársaságnak megítélt román állami támogatásról szóló határozat ellen nyújtott be.

Hiába nem tetszett a Wizz Airnek, nincs gond a Tarom állami támogatásával az EU bírósága szerint
2024. november 06., szerda

Fekete péntek: sokan elcsábulnak, legalább 1000 lejt tervez költeni a romániaiak egyharmada

A romániai lakosság egyharmada tervezi, hogy legalább 1000 lejt költ a 2024-es fekete pénteken, de több mint 43 százalékuk azt állítja, hogy nincs félretett pénze, hanem a fizetésére vagy a hitelekre támaszkodik – derül ki egy felmérésből.

Fekete péntek: sokan elcsábulnak, legalább 1000 lejt tervez költeni a romániaiak egyharmada
2024. november 05., kedd

Fekete péntek: akkora rohamot várnak, hogy fogvatartottakat is bevetnek

Az eMAG csoporthoz tartozó futárcég, a Sameday, becslései szerint regionális szinten – Románia, Bulgária, Magyarország – több mint 40 százalékkal nő idén a fekete pénteken kézbesített csomagok száma a tavalyi évhez képest.

Fekete péntek: akkora rohamot várnak, hogy fogvatartottakat is bevetnek
2024. november 04., hétfő

Bankfelvásárlás: a harmadik legnagyobb szereplővé válik az olasz pénzintézet

Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.

Bankfelvásárlás: a harmadik legnagyobb szereplővé válik az olasz pénzintézet
2024. november 04., hétfő

Nagyon kell a pénz az államnak: most éppen lakossági kötvényeket dobtak piacra

November 4-étől, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.

Nagyon kell a pénz az államnak: most éppen lakossági kötvényeket dobtak piacra
2024. november 04., hétfő

Japán cégre bízhatják az 1 milliárd euróra becsült erdélyi beruházást

A japán Itochu Corporation építené meg a tárnicai vízerőművet az Erdélyi-Szigethegységben – írja az Economedia.ro a bukaresti energiaügyi minisztérium közleménye alapján.

Japán cégre bízhatják az 1 milliárd euróra becsült erdélyi beruházást
2024. november 04., hétfő

Több külföldi turista érkezett Romániába, mint tavaly

Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Több külföldi turista érkezett Romániába, mint tavaly