Fotó: Sorin Grindeanu/Facebook
Igencsak merész kijelentést tett Sorin Grindeanu közlekedési miniszter: szerinte lehetséges, hogy akár évi 150 kilométernyi autópálya is épüljön Romániában.
2023. január 26., 10:562023. január 26., 10:56
2023. január 26., 10:572023. január 26., 10:57
A tárcavezető szerda este a Prima TV-nek nyilatkozva beszélt erről.
Grindeanu szerint a tavalyi év még nem csupán az építkezésekről szólt, hanem azért is „a gázpedálra léptek”, hogy mind az országos közútkezelő (CNAIR), mind a vasúttársaság minél több kivitelezési szerződést megkössön, idénre minden feltétel adott ahhoz, hogy évi 100 kilométernyi autópályát vagy gyorsforgalmi utat adjanak át.
– mondta a miniszter.
Bár az észak-erdélyi autópálya kapcsán már az is jó hírnek számít, hogy az év elején ismét kiírták a közbeszerzési eljárást a Bihar megyei Berettyószéplak–Bisztraterebes-szakasz kivitelezésére, sok örömünk idén sem lesz az autópályából.
Szerinte nagyon fontos, hogy ezt az ütemet a kormányoktól és a miniszter személyétől függetlenül tartani lehessen.
„2024-ben választások következnek. És 2024 után is ugyanolyan fontos, hogy ez az ágazat prioritást élvezzen, hogy legyenek olyan erős politikusok, akik képesek megküzdeni a költségvetésért. Két év alatt szinte megkétszereztük a közlekedési minisztérium költségvetését, a 2021-es 14 milliárd lej után most, a költségvetés-kiegészítésig mintegy 23 milliárdról van szó, a költségvetés-kiegészítés után pedig további többletet kell kapnunk, mivel a helyreállítási alap mechanizmusai is működésbe lépnek. Két év alatt közel kétszeres összegről van szó, ezt nem lehet politikai támogatás nélkül elérni” – hangsúlyozta Grindeanu.
Kevés szerencsével és sok munkakedvvel 110,5 kilométer is meglehet, és legalább néhány hónapig egy 126 kilométeres rekordról is álmodhatunk – vázolták a legderűlátóbb kilátásokat is az egyesület szakemberei.
A tavalyi „szűk esztendő” után 2023 lehet a vasúti fejlesztések éve: nagy valószínűséggel 100 kilométernyi új vasútvonalat adnak át idén Romániában. Ez több, mint a szakemberek szerint idén biztosan megépülő 78 kilométernyi autópálya.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!