Fotó: Sorin Grindeanu/Facebook
Igencsak merész kijelentést tett Sorin Grindeanu közlekedési miniszter: szerinte lehetséges, hogy akár évi 150 kilométernyi autópálya is épüljön Romániában.
2023. január 26., 10:562023. január 26., 10:56
2023. január 26., 10:572023. január 26., 10:57
A tárcavezető szerda este a Prima TV-nek nyilatkozva beszélt erről.
Grindeanu szerint a tavalyi év még nem csupán az építkezésekről szólt, hanem azért is „a gázpedálra léptek”, hogy mind az országos közútkezelő (CNAIR), mind a vasúttársaság minél több kivitelezési szerződést megkössön, idénre minden feltétel adott ahhoz, hogy évi 100 kilométernyi autópályát vagy gyorsforgalmi utat adjanak át.
– mondta a miniszter.
Bár az észak-erdélyi autópálya kapcsán már az is jó hírnek számít, hogy az év elején ismét kiírták a közbeszerzési eljárást a Bihar megyei Berettyószéplak–Bisztraterebes-szakasz kivitelezésére, sok örömünk idén sem lesz az autópályából.
Szerinte nagyon fontos, hogy ezt az ütemet a kormányoktól és a miniszter személyétől függetlenül tartani lehessen.
„2024-ben választások következnek. És 2024 után is ugyanolyan fontos, hogy ez az ágazat prioritást élvezzen, hogy legyenek olyan erős politikusok, akik képesek megküzdeni a költségvetésért. Két év alatt szinte megkétszereztük a közlekedési minisztérium költségvetését, a 2021-es 14 milliárd lej után most, a költségvetés-kiegészítésig mintegy 23 milliárdról van szó, a költségvetés-kiegészítés után pedig további többletet kell kapnunk, mivel a helyreállítási alap mechanizmusai is működésbe lépnek. Két év alatt közel kétszeres összegről van szó, ezt nem lehet politikai támogatás nélkül elérni” – hangsúlyozta Grindeanu.
Kevés szerencsével és sok munkakedvvel 110,5 kilométer is meglehet, és legalább néhány hónapig egy 126 kilométeres rekordról is álmodhatunk – vázolták a legderűlátóbb kilátásokat is az egyesület szakemberei.
A tavalyi „szűk esztendő” után 2023 lehet a vasúti fejlesztések éve: nagy valószínűséggel 100 kilométernyi új vasútvonalat adnak át idén Romániában. Ez több, mint a szakemberek szerint idén biztosan megépülő 78 kilométernyi autópálya.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
szóljon hozzá!