Fotó: Pro Infrastruktúra Egyesület
Bár az észak-erdélyi autópálya kapcsán már az is jó hírnek számít, hogy az év elején – immár sokadszorra – ismét kiírták a közbeszerzési eljárást a Bihar megyei Berettyószéplak–Bisztraterebes-szakasz kivitelezésére, sok örömünk idén sem lesz az autópályából – derül ki egy elemzésből.
2023. január 10., 10:232023. január 10., 10:23
2023. január 10., 10:432023. január 10., 10:43
Ennek a szakasznak az elkészültére ugyanis még évekig kell várni, az egyetlen olyan szakasz pedig, amely idén elkészül, nem sokat könnyít a térség forgalmán.
Ez a Szilágynagyfalu és Berettyószéplak közötti, 13 és fél kilométeres szakasz, amely Bihar és Szilágy megyét köti össze.
A kivitelező, a török Nurol már a munkálatok 70 százalékával elkészült, és tartja a határidőket, így várhatóan idén át is adhatják az általa épített szakaszt.
A közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) ismét versenytárgyalást hirdetett az észak-erdélyi autópálya Berettyószéplak és Bisztraterebes közötti 26,36 kilométeres szakaszának a megépítésére, március 15-ig várják az ajánlatokat.
Nagyvárad felé a már említett Berettyószéplak–Bisztraterebes-szakasz következik, amely esetében idén március 15-ig nyújthatják be a jelentkezésüket az érdekelt cégek. A pályázatok elbírálása után a győztesnek 24 hónapja lesz arra, hogy befejezze az amerikai Bechtel által elkezdett, majd félbehagyott szakaszt.
Vagyis legfeljebb 2025 végére válik járhatóvá a sztráda ezen szakasza, és a remények szerint folytatása, a Bisztraterebes és Bihar község közötti rész is elkészülhet akkorra.
Ez a rész negatív rekordot dönthet – a pályázati eljárás ugyanis hosszabb ideig húzódhat, mint maguk a tervezett kivitelezési munkálatok.
A közbeszerzési eljárást már három éve kiírta az országos közútkezelő, ám a mai napig sem hirdetett győztest.
Ha pedig ez megtörténik, még mindig rengeteget kell várni az elkészültére: a kivitelezésre ugyanis négy évet irányoztak elő, amiből egy év a tervezés, három pedig a konkrét építés.
Ha ezeket tényleg sikerül befejezni, az nagyot lendít az észak-erdélyi és -partiumi régió forgalmán, ugyanis akkor megszakítás nélkül lehet majd autópályán haladni Marosvásárhelytől Kolozsváron át Zilahig.
Mint ismert, a Borstól Brassóig futó észak-erdélyi autópálya kivitelezési munkálatait pályáztatás nélkül ítélték oda az amerikai Bechtel cégnek a 2000-es évek elején, amit sokan a román NATO-csatlakozás „árának” minősítenek.
A Bechtel azonban a Gyalu és Aranyosgyéres közötti, Kolozsvárt elkerülő szakasz megépítése után távozott, azóta pedig szakaszokra bontva próbálja Románia megépíttetni a sztrádát, ám számos szakasz esetében már többször is fel kellett bontani a szerződést a kijelölt győztessel, és új pályázatot kellett kiírni.
Az eredeti tervek szerint a teljes sztrádának már 2012-re el kellett volna készülnie.
Immár hagyománynak számít, hogy az év első napjaiban a romániai közúti és vasúti infrastruktúra fejlesztését árgus szemekkel követő Pro Infrastruktúra Egyesület prognózissal rukkol elő.
A pénzügyminisztérium vasárnap közzétett adatai szerint tavaly decemberben 964,345 milliárd lejre nőtt az államadósság az előző havi 936,995 milliárd lejről.
A Moody's hitelminősítő ügynökség pénteken stabilról negatívra módosította Románia államadós-osztályzatának kilátását.
Úgy tűnik, komolyan fontolgatja a román állami tulajdonban levő Romgaz a marosvásárhelyi Azomureș vegyipari kombinát megvásárlását: szakértők bevonásával kívánják felmérni a kiszemelt célpont helyzetét.
A hónap végétől árat emel a Román Vasúttársaság (CFR): a legtöbb esetben néhány lejjel drágulnak a különböző díjszabások, de a rövidebb utak esetében jelentős drágítás jöhet.
Ilie Bolojan szerint Romániának nagyon magas a költségvetési deficitje, emiatt az államapparátus reformja, a költségek csökkentése és a bevételek növelése elkerülhetetlen.
Januárban tavaly decemberhez képest 5,6 százalékkal 5328 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS). A bruttó átlagbér 8910 lej volt januárban, 341 lejjel kevesebb, mint az előző hónapban.
A minimálbérnél magasabb, tisztességes megélhetést biztosító új bérfogalom, egyfajta új létminimum hivatalos bevezetését kéri az Országos Szakszervezeti Tömb.
A tavalyi negyedik negyedévben az előzőhöz viszonyítva 12,2 százalékkal 2898 lejre emelkedett az átlagnyugdíj Romániában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közzétett adataiból.
A margarin, a higiéniai és kozmetikai szolgáltatások, valamint a postai szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben februárban a múlt év első második hónapjához képest.
A Donald Trump amerikai elnök által szerdán az amerikai acél- és alumíniumimportra kivetett vámok nem kis mértékben érintik Romániát is.
szóljon hozzá!