Fotó: Pro Infrastruktúra Egyesület
Bár az észak-erdélyi autópálya kapcsán már az is jó hírnek számít, hogy az év elején – immár sokadszorra – ismét kiírták a közbeszerzési eljárást a Bihar megyei Berettyószéplak–Bisztraterebes-szakasz kivitelezésére, sok örömünk idén sem lesz az autópályából – derül ki egy elemzésből.
2023. január 10., 10:232023. január 10., 10:23
2023. január 10., 10:432023. január 10., 10:43
Ennek a szakasznak az elkészültére ugyanis még évekig kell várni, az egyetlen olyan szakasz pedig, amely idén elkészül, nem sokat könnyít a térség forgalmán.
Ez a Szilágynagyfalu és Berettyószéplak közötti, 13 és fél kilométeres szakasz, amely Bihar és Szilágy megyét köti össze.
A kivitelező, a török Nurol már a munkálatok 70 százalékával elkészült, és tartja a határidőket, így várhatóan idén át is adhatják az általa épített szakaszt.
A közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) ismét versenytárgyalást hirdetett az észak-erdélyi autópálya Berettyószéplak és Bisztraterebes közötti 26,36 kilométeres szakaszának a megépítésére, március 15-ig várják az ajánlatokat.
Nagyvárad felé a már említett Berettyószéplak–Bisztraterebes-szakasz következik, amely esetében idén március 15-ig nyújthatják be a jelentkezésüket az érdekelt cégek. A pályázatok elbírálása után a győztesnek 24 hónapja lesz arra, hogy befejezze az amerikai Bechtel által elkezdett, majd félbehagyott szakaszt.
Vagyis legfeljebb 2025 végére válik járhatóvá a sztráda ezen szakasza, és a remények szerint folytatása, a Bisztraterebes és Bihar község közötti rész is elkészülhet akkorra.
Ez a rész negatív rekordot dönthet – a pályázati eljárás ugyanis hosszabb ideig húzódhat, mint maguk a tervezett kivitelezési munkálatok.
A közbeszerzési eljárást már három éve kiírta az országos közútkezelő, ám a mai napig sem hirdetett győztest.
Ha pedig ez megtörténik, még mindig rengeteget kell várni az elkészültére: a kivitelezésre ugyanis négy évet irányoztak elő, amiből egy év a tervezés, három pedig a konkrét építés.
Ha ezeket tényleg sikerül befejezni, az nagyot lendít az észak-erdélyi és -partiumi régió forgalmán, ugyanis akkor megszakítás nélkül lehet majd autópályán haladni Marosvásárhelytől Kolozsváron át Zilahig.
Mint ismert, a Borstól Brassóig futó észak-erdélyi autópálya kivitelezési munkálatait pályáztatás nélkül ítélték oda az amerikai Bechtel cégnek a 2000-es évek elején, amit sokan a román NATO-csatlakozás „árának” minősítenek.
A Bechtel azonban a Gyalu és Aranyosgyéres közötti, Kolozsvárt elkerülő szakasz megépítése után távozott, azóta pedig szakaszokra bontva próbálja Románia megépíttetni a sztrádát, ám számos szakasz esetében már többször is fel kellett bontani a szerződést a kijelölt győztessel, és új pályázatot kellett kiírni.
Az eredeti tervek szerint a teljes sztrádának már 2012-re el kellett volna készülnie.
Immár hagyománynak számít, hogy az év első napjaiban a romániai közúti és vasúti infrastruktúra fejlesztését árgus szemekkel követő Pro Infrastruktúra Egyesület prognózissal rukkol elő.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
szóljon hozzá!