2008. január 30., 00:002008. január 30., 00:00
A bécsi lap szerint a románok és lengyelek vezetik a listát, de a magyarok által hazautalt, vagy zsebben hazavitt pénz is jelentős. A nyugat-európai országokban dolgozó keleti vendégmunkások számáról ugyanakkor nagyon nehéz pontos képet kapni, az általuk hazajuttatott öszszegek nagyságáról pedig még nehezebb. A Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) adatai szerint 2007 végén 324 ezer lengyel, 230 ezer szlovák, 202 ezer román, 82 ezer bolgár és 27 ezer magyar állampolgár dolgozott legalább két hónapja külföldön. Ezeknek a számoknak azonban nem sok közük van a valósághoz: az olasz és spanyol kormány adatainak összegzéséből például kiderül, hogy a két országban másfél-két millió román állampolgár dolgozik, a lengyel kormány pedig közel kétmillióra teszi a külföldön munkát vállaló állampolgárainak számát. Ez utóbbi becslések hitelességét növeli, hogy mindkét térségbeli országban egyre több területen tapasztalható szakemberhiány.
A külföldön dolgozó román állampolgárok tavaly a jegybanki adatok szerint 4,7 milliárd eurót utaltak haza bankokon keresztül; az Adevărul című lap becslése szerint azonban a zsebben hazahozott pénz ennek ötszörösére rúghat. Mugur Isărescu, a Román Nemzeti Bank elnöke nemrég felszólította a vendégmunkások családtagjait, váltsák lejre a rokonaik által hazajuttatott eurót, dollárt és más valutát. Lengyelországban 4,1 milliárd eurónyi átutalásról szólnak a hivatalos adatok, de a valóságos összeg ennek többszöröse lehet.
Hírösszefoglaló
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.