Fotó: Krónika
2008. február 29., 00:002008. február 29., 00:00
Fotó: Jánossy Alíz
Az 50 ezer lakos alatti települések szeméttelepeinek, valamint szennyvíztisztító hálózatának fejlesztését támogató programban mind a nyolc romániai fejlesztési régió részt vesz. A régiónként megpályázható összeg 4 millió euró. Egy-egy terv vissza nem térítendő támogatása százezer és egymillió euró között mozoghat, a pályázó önkormányzatok a terv összértékének 10 százalékával járulnak hozzá a befektetéshez. Borbély László elmondta: a mostani az uniós pénzek hatékony felhasználásának éve lesz, mert 2006-ban és 2007-ben megfelelően előkészítették az uniós források lehívásának előfeltételeit, a központi költségvetésből 60 millió eurót adtak több mint 290 terv előkészítésére. A Regionális Operatív Program keretén belül az önkormányzatok összesen 91 pályázatot nyújtottak be. Ezek a tervek különböző elbírálási fázisban vannak, összértékük egymilliárd euró. 2011-ig folytatódik a PHARE előcsatlakozási alapok lehívása is – mondta Borbély László, kiemelve: a közeljövőben fontos az önkormányzatok programmenedzselési kapacitásának növelése, a helyi munkaerő képzése.
2018-ig Románia a hulladékmenedzsment, valamint a szennyvízgazdálkodás területeinek fejlesztését tekinti fő feladatnak – mondta Korodi Attila környezetvédelmi miniszter. Emlékeztetett: a jelenleg működő 1300 víztisztító üzem több mint 63 százaléka nem felel meg az európai szabványoknak. Közölte: 47 helység – köztük Bukarest, Craiova és Galac – szennyvize bármilyen előzetes tisztítás nélkül kerül vissza a folyóvizekbe. Elmondta: 2018-ig országosan 9,5 milliárd eurót kell befektetni, ebből 5,7 milliárd eurót a víztisztító, 3,5 milliárd eurót pedig a csatornázási rendszerek felújítására vagy kiépítésére szánnak. A miniszter felhívta a figyelmet arra is, hogy Románia évente mintegy 36,7 millió tonna hulladékot kezel, ez napi 100 000 tonnát tesz ki.
Hírösszefoglaló
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.