Fotó: román mezőgazdasági minisztérium
A tordai sóbányában érlelt hústermékek (Salinate de Turda) elnevezését is bejegyezték az oltalom alatt álló földrajzi jelzések uniós nyilvántartásába. Ez a tizenharmadik uniós szinten levédett romániai élelmiszertermék.
2023. november 03., 10:352023. november 03., 10:35
A Salinate de Turda védett földrajzi jelzésű termékként való elismeréséről október 26-án döntött az Európai Bizottság, az erről szóló végrehajtási rendelet pénteken jelent meg az Európai Unió Hivatalos Lapjában - számolt be a mezőgazdasági minisztérium.
A közlemény szerint a döntés nyomán jelenleg 13 romániai élelmiszer részesül uniós védelemben, a Salinate de Turda mellett többek között
Az oltalom alatt álló földrajzi jelzést azok a termékek viselhetik, amelyek előállításának, feldolgozásának vagy elkészítésének legalább egyik részfolyamata az adott régióban történik.
A mezőgazdasági minisztérium emlékeztetett arra, hogy a Salinate de Turda termékeket
Az elkészítésükhöz felhasznált sertéshús típusától függően különböző elnevezésekkel kerülnek forgalomba: sertéstarja, sertéskaraj, sertéslapocka és sertéscomb. A terméket csomagolva, egészben vagy szeletelve kínálják.
„Ezt a terméket ízvilágában az különbözteti meg más hasonló termékektől, hogy a természetes módszerekkel történő sózásának, fűszerezésének, illetve az ellenőrzött körülmények (páratartalom, hőmérséklet) között történő érlelésének köszönhetően a hús megőrzi a zsengeségét és szaftosságát” – olvasható a minisztérium közleményében.
Donald Trump elnök „gazdasági forradalomnak” nevezte a héten bejelentett új amerikai vámrendszert szombaton.
Idén márciusban 907 612 nyugdíjas részesült szociális juttatásban, 8681-gyel kevesebben, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból.
Megnyílt Brassó megyében Románia első, napelemeket újrahasznosító üzeme – jelentette be Adrian Veștea, a Brassó megyei közgyűlés elnöke pénteken.
Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
szóljon hozzá!