A most felavatott hálózat tíz kútból áll, összesen tucatnyi CNG-töltőállomás található Romániában
Fotó: Facebook/Antares CNG
Kilenc új töltőállomás felavatásával tették „járhatóvá” az Arad–Konstanca-távot a CNG-vel, azaz sűrített földgázzal üzemelő járművek számára. A nagyrészt európai uniós támogatásból véghez vitt beruházás egy régi környezetvédelmi projektnek köszönhetően valósult meg, amely életképes alternatív üzemanyagként képzelte el a CNG-t a mindennapokban is. Bár számos nagy személygépkocsi-gyártó is tett néhány próbát, Európában csupán elvétve vetette meg a lábát – a nagyobbik „testvérrel”, az autógázzal (LPG) ellentétben –, manapság inkább a tömegközlekedés, a teherszállítás terén hallani sűrített földgáz bevetéséről. Amelybe immár Erdélyt is bevonták.
2023. október 27., 10:042023. október 27., 10:04
Az Európai Unió szervei hosszú ideje dolgoznak a környezetszennyezésért nagyban felelős közlekedés „megtisztításán”. Egy 2013-ban előterjesztett stratégia az alternatív üzemanyagokat elosztó töltőállomások hálózatának EU-szintű fejlesztését is előírta, a villamos energia, a hidrogén és a bioüzemanyagok mellett a földgáz használatára is kitérve.
Míg az immár Romániában is jóval elterjedtebb LPG (cseppfolyósított propán-bután gáz vagy autógáz, mely az olajfinomítás melléktermékeként keletkezik) vonatkozásában az Európai Bizottság nem tervezett intézkedéseket, mivel az alap-infrastruktúra már akkor is létezett, a CNG-ről megállapították: az akkori adatok szerint egymillió jármű közlekedett ilyen üzemanyaggal, ami a személygépkocsi-flotta 0,5%-át tette ki.
„Az ágazat azon fáradozik, hogy ez az arány 2020-ra megtízszereződjön. A Bizottság javaslata biztosítani fogja, hogy 2020-ra Európa egész területén kiépüljön a közös szabványokon alapuló, nyilvánosan hozzáférhető töltőállomások olyan hálózata, ahol az egyes állomások közötti távolság legfeljebb 150 km” – olvasható az akkori stratégiában.
Mi is a CNG?
A CNG (az angol Compressed Natural Gas rövidítése) vagy sűrített földgáz nagy nyomás alatt tárolt szénhidrogéngázok elegye, amelyet gépjárművek üzemanyagaként, valamint fűtésre használnak. Tekintettel a földgáz összetevőinek különböző tömöríthetőségére, a gázállapotú CNG tiszta metán, mivel a többi összetevő – vízpára, etán, propán, bután stb. – 200 bar nyomás alatt már cseppfolyósodik és a nagynyomású tartály alján gyűlik – olvasható a Wikipédián. A CNG a háztartásban is használatos földgáz körülbelül 200 bar nyomásra sűrített, speciális töltőcsatlakozóval a CNG-üzemre átalakított vagy gyárilag felkészített személygépkocsik, teherautók, buszok tartályaiba tölthető formája. A CNG elszámolási mértékegysége a kilogramm; a CNG-üzemű személyautók – melyekben rendre benzinnel is működnek – motorkonstrukciótól és mérettől függően jellemzően 4,5-9 kiló gázt fogyasztanak száz kilométeren – ismerteti a Netriskauto.hu portál.
Az akkori tervekkel ellentétben nem sikerült ilyen töltőállomásokkal is behálózni a kontinenst: jelenleg alig néhány ezer CNG-kút működik, csaknem harmada Olaszországban. Nem vált népszerűvé az Egyesült Államokban sem, többmilliós nagyságrendben Iránban, Pakisztánban, Indiában, Argentínában, Brazíliában járták-járják az utakat földgázzal megtankolt autók.
Mégpedig azzal a céllal, hogy fenntarthatóbbá tegyék a közlekedést, és csökkentsék a nagyvárosi agglomerációkban tapasztalt környezetszennyezést. A földgáz ugyanis az uniós döntéshozók tavalyi határozata értelmében – akárcsak a nukleáris energia – ideiglenesen, átmeneti kisegítőként zöld jelzést kapott a klímasemlegesség felé vezető úton.
ezeket az első, Râmnicu Vâlceán korábban létesített kút egészíti ki. Ugyanakkor a tervek között szerepel egy kolozsvári, egy brassói és további két fővárosi létesítmény megnyitása is.
A napokban tartott ünnepélyes avató alkalmából szervezett konferencián a hálózat működtetői kiemelték: a beruházás egyrészt szem előtt tartja Románia a klímasemlegesség eléréséért tett törekvéseit, másrészt az sem mellékes, hogy az ország „2027-től Európa legnagyobb földgázkitermelője” lesz a fekete-tengeri lelőhelynek köszönhetően.
Bár a CNG „nem teljesen tiszta”, de károsanyag-kibocsátás tekintetében egy ezzel üzemelő teherautó körülbelül felannyira szennyez, mint dízeles társai. A magasabb, 130 körüli oktánszámának köszönhetően a földgáz szinte teljesen elég, ezzel pedig mintegy 30 százalékkal meghosszabbíthatja a motor élettartamát is. Ugyanakkor a zajszennyezés is alacsonyabb – hangzott el a hálózatavatón, melyen a teherfuvarozás képviselőinek jelenléte is egyértelművé tette: a beruházás leginkább őket célozza.
Bár évekkel ezelőtt valóban jóval olcsóbb volt, mint a benzin vagy a gázolaj, az ukrajnai háború okozta energiaár-robbanás nyomán jelentősen megdrágult ez az üzemanyagfajta is, több helyen a benzin árát is meghaladta. Emiatt szerte a világon sok, már meglévő kutat bezártak. Az áringadozás súlyosságához mérhető hátrány a töltőállomások hiánya, de például egy CNG-s kamion mintegy 10-15 százalékkal többe kerül hagyományos társainál (ugyanakkor a különböző európai útadók terén még jelentős spórolások eszközölhetők). Gépkocsik esetében a gáztartály nagyobb helyigénye is problémás, az LPG-üzemhez képest (amely továbbra is alacsonyabb áron tartható fenn) magasabb az utólagos átalakítási költség is.
Utóbbi romániai népszerűségét jelzi, hogy többek között a Dacia jelenleg is kínál új LPG-s modelleket. A használt autók piacára tekintve az egyik legnagyobb közvetítő portálon meghirdetett több mint 35 ezer gépkocsi közül 351-et találtunk benzin + LPG, és 25-öt benzin + CNG üzemanyaggal.
Radu Oprea gazdasági miniszter szerint az energiaárak korlátozásának 2025 márciusa után is érvényben kell maradnia, mindaddig, amíg megtalálják a megfelelő megoldásokat az árak alacsony szinten tartására.
Óriási a különbség az átlagbérek között, ha megyei lebontásban vizsgáljuk a számokat – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által közzétett friss adatsorokból, amelyeket a Digi 24 hírtelevízió vett górcső alá.
Októberben 925 865 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 2322-vel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.
Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!