Épülget a romániai CNG-töltőállomások hálózata, csak az a nagy kérdés, hogy minek

A most felavatott hálózat tíz kútból áll, összesen tucatnyi CNG-töltőállomás található Romániában •  Fotó: Facebook/Antares CNG

A most felavatott hálózat tíz kútból áll, összesen tucatnyi CNG-töltőállomás található Romániában

Fotó: Facebook/Antares CNG

Kilenc új töltőállomás felavatásával tették „járhatóvá” az Arad–Konstanca-távot a CNG-vel, azaz sűrített földgázzal üzemelő járművek számára. A nagyrészt európai uniós támogatásból véghez vitt beruházás egy régi környezetvédelmi projektnek köszönhetően valósult meg, amely életképes alternatív üzemanyagként képzelte el a CNG-t a mindennapokban is. Bár számos nagy személygépkocsi-gyártó is tett néhány próbát, Európában csupán elvétve vetette meg a lábát – a nagyobbik „testvérrel”, az autógázzal (LPG) ellentétben –, manapság inkább a tömegközlekedés, a teherszállítás terén hallani sűrített földgáz bevetéséről. Amelybe immár Erdélyt is bevonták.

Páva Adorján

2023. október 27., 10:042023. október 27., 10:04

Az Európai Unió szervei hosszú ideje dolgoznak a környezetszennyezésért nagyban felelős közlekedés „megtisztításán”. Egy 2013-ban előterjesztett stratégia az alternatív üzemanyagokat elosztó töltőállomások hálózatának EU-szintű fejlesztését is előírta, a villamos energia, a hidrogén és a bioüzemanyagok mellett a földgáz használatára is kitérve.

Míg az immár Romániában is jóval elterjedtebb LPG (cseppfolyósított propán-bután gáz vagy autógáz, mely az olajfinomítás melléktermékeként keletkezik) vonatkozásában az Európai Bizottság nem tervezett intézkedéseket, mivel az alap-infrastruktúra már akkor is létezett, a CNG-ről megállapították: az akkori adatok szerint egymillió jármű közlekedett ilyen üzemanyaggal, ami a személygépkocsi-flotta 0,5%-át tette ki.

„Az ágazat azon fáradozik, hogy ez az arány 2020-ra megtízszereződjön. A Bizottság javaslata biztosítani fogja, hogy 2020-ra Európa egész területén kiépüljön a közös szabványokon alapuló, nyilvánosan hozzáférhető töltőállomások olyan hálózata, ahol az egyes állomások közötti távolság legfeljebb 150 km” – olvasható az akkori stratégiában.

Mi is a CNG?
A CNG (az angol Compressed Natural Gas rövidítése) vagy sűrített földgáz nagy nyomás alatt tárolt szénhidrogéngázok elegye, amelyet gépjárművek üzemanyagaként, valamint fűtésre használnak. Tekintettel a földgáz összetevőinek különböző tömöríthetőségére, a gázállapotú CNG tiszta metán, mivel a többi összetevő – vízpára, etán, propán, bután stb. – 200 bar nyomás alatt már cseppfolyósodik és a nagynyomású tartály alján gyűlik – olvasható a Wikipédián. A CNG a háztartásban is használatos földgáz körülbelül 200 bar nyomásra sűrített, speciális töltőcsatlakozóval a CNG-üzemre átalakított vagy gyárilag felkészített személygépkocsik, teherautók, buszok tartályaiba tölthető formája. A CNG elszámolási mértékegysége a kilogramm; a CNG-üzemű személyautók – melyekben rendre benzinnel is működnek – motorkonstrukciótól és mérettől függően jellemzően 4,5-9 kiló gázt fogyasztanak száz kilométeren – ismerteti a Netriskauto.hu portál.

Az akkori tervekkel ellentétben nem sikerült ilyen töltőállomásokkal is behálózni a kontinenst: jelenleg alig néhány ezer CNG-kút működik, csaknem harmada Olaszországban. Nem vált népszerűvé az Egyesült Államokban sem, többmilliós nagyságrendben Iránban, Pakisztánban, Indiában, Argentínában, Brazíliában járták-járják az utakat földgázzal megtankolt autók.

Ugyanakkor az Európai Unió támogatást nyújt CNG-töltőállomások létrehozására: bizonyíték erre a Romániában a minap felavatott hálózat, amely 6,5 millió eurós beruházásból valósult meg, és ebből 4,4 millió eurót az EU biztosított.

Mégpedig azzal a céllal, hogy fenntarthatóbbá tegyék a közlekedést, és csökkentsék a nagyvárosi agglomerációkban tapasztalt környezetszennyezést. A földgáz ugyanis az uniós döntéshozók tavalyi határozata értelmében – akárcsak a nukleáris energia – ideiglenesen, átmeneti kisegítőként zöld jelzést kapott a klímasemlegesség felé vezető úton.

A mostani romániai beruházás révén Aradon Temesváron, Déván, Nagyszebenben, Piteşti-en, Bukarestben, Konstancán, Drobeta-Turnu Severinben és Craiován épült töltőállomás,

ezeket az első, Râmnicu Vâlceán korábban létesített kút egészíti ki. Ugyanakkor a tervek között szerepel egy kolozsvári, egy brassói és további két fővárosi létesítmény megnyitása is.

A napokban tartott ünnepélyes avató alkalmából szervezett konferencián a hálózat működtetői kiemelték: a beruházás egyrészt szem előtt tartja Románia a klímasemlegesség eléréséért tett törekvéseit, másrészt az sem mellékes, hogy az ország „2027-től Európa legnagyobb földgázkitermelője” lesz a fekete-tengeri lelőhelynek köszönhetően.

Bár a CNG „nem teljesen tiszta”, de károsanyag-kibocsátás tekintetében egy ezzel üzemelő teherautó körülbelül felannyira szennyez, mint dízeles társai. A magasabb, 130 körüli oktánszámának köszönhetően a földgáz szinte teljesen elég, ezzel pedig mintegy 30 százalékkal meghosszabbíthatja a motor élettartamát is. Ugyanakkor a zajszennyezés is alacsonyabb – hangzott el a hálózatavatón, melyen a teherfuvarozás képviselőinek jelenléte is egyértelművé tette: a beruházás leginkább őket célozza.

Sokáig a költséghatékonyság is a CNG előnyei között szerepelt, azonban manapság a tankolás után fizetett árat inkább a hátrányok között említik – főleg a kiszámíthatatlansága miatt.

Bár évekkel ezelőtt valóban jóval olcsóbb volt, mint a benzin vagy a gázolaj, az ukrajnai háború okozta energiaár-robbanás nyomán jelentősen megdrágult ez az üzemanyagfajta is, több helyen a benzin árát is meghaladta. Emiatt szerte a világon sok, már meglévő kutat bezártak. Az áringadozás súlyosságához mérhető hátrány a töltőállomások hiánya, de például egy CNG-s kamion mintegy 10-15 százalékkal többe kerül hagyományos társainál (ugyanakkor a különböző európai útadók terén még jelentős spórolások eszközölhetők). Gépkocsik esetében a gáztartály nagyobb helyigénye is problémás, az LPG-üzemhez képest (amely továbbra is alacsonyabb áron tartható fenn) magasabb az utólagos átalakítási költség is.

Utóbbi romániai népszerűségét jelzi, hogy többek között a Dacia jelenleg is kínál új LPG-s modelleket. A használt autók piacára tekintve az egyik legnagyobb közvetítő portálon meghirdetett több mint 35 ezer gépkocsi közül 351-et találtunk benzin + LPG, és 25-öt benzin + CNG üzemanyaggal.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 03., csütörtök

A romániai autóalkatrész- és bútoripar érezheti meg leginkább Trump vámjait

A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.

A romániai autóalkatrész- és bútoripar érezheti meg leginkább Trump vámjait
2025. április 03., csütörtök

Oszlopadó: megenyhült a kormány, módosított a rendeleten

A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.

Oszlopadó: megenyhült a kormány, módosított a rendeleten
2025. április 03., csütörtök

A romániai vevők imádnak külföldi webáruházakból vásárolni

Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.

A romániai vevők imádnak külföldi webáruházakból vásárolni
2025. április 03., csütörtök

Bizonytalanságot szítanak Trump büntetővámjai, Von der Leyen válaszlépésekkel fenyeget

Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.

Bizonytalanságot szítanak Trump büntetővámjai, Von der Leyen válaszlépésekkel fenyeget
2025. április 02., szerda

Nehezen elkerülhető az adóemelés a Krónikának nyilatkozó elemző szerint

Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.

Nehezen elkerülhető az adóemelés a Krónikának nyilatkozó elemző szerint
2025. április 02., szerda

Különleges nyugdíjak: két forgatókönyv terítéken, százmilliók úszhatnak el

Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.

Különleges nyugdíjak: két forgatókönyv terítéken, százmilliók úszhatnak el
2025. április 02., szerda

„Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” – A lakásbiztosításokat népszerűsítik

Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.

„Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” – A lakásbiztosításokat népszerűsítik
2025. április 01., kedd

Felvásárolta Románia legnagyobb egészségügyi magánszolgáltatóját egy külföldi cég

Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.

Felvásárolta Románia legnagyobb egészségügyi magánszolgáltatóját egy külföldi cég
2025. április 01., kedd

Kevesebb embernek volt munkája februárban, mint januárban

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.

Kevesebb embernek volt munkája februárban, mint januárban
2025. március 30., vasárnap

Budapest és Bukarest is „felszállhat” a Starline szupergyors vonatra

Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.

Budapest és Bukarest is „felszállhat” a Starline szupergyors vonatra