A Nagyenyed mellett épülő intermodális terminál látványterve
Fotó: DP World
A kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem kutatócsoportja szerint példamutató a Nagyenyed mellett épülő úgynevezett intermodális terminál, mely – Erdélyben úttörő módon – megkönnyíti a hosszú távú közúti áruszállítás vasútra, majd hajóra „terelését”. A környezetkímélőbb teherforgalmi elvárásoknak megfelelő „száraz kikötő” fontos kereskedelmi összeköttetést biztosít majd Erdély és több tenger térsége, illetve a kontinens jelentős logisztikai központjai között. Az európai zöldmegállapodásban „áhított” kamionmentes közlekedés lehetővé tétele érdekében teljes terminálhálózatot kellene kiépíteni, ám ez egyelőre nehezen megvalósítható uniós szinten.
2023. július 02., 21:102023. július 02., 21:10
A BBTE adattudomány szakterületű interdiszciplináris központjának jelentése szerint Románia-szerte ki kellene építeni az intermodális terminálok hálózatát, hogy az országon belül minél inkább előnyben részesítsék a vasúti áruszállítást.
A román Agerpres hírügynökség által is idézett jelentésben a kolozsvári szakemberek hangsúlyozzák: a projekt az európai zöldmegállapodás (EU Green Deal) egyik fontos kitételének megvalósíthatósága miatt is fontos egész Erdély és Románia számára.
Mint ismeretes, a megállapodás értelmében 2050-re nullára kell csökkennie az üvegházhatású gázok nettó kibocsátásának, ezt pedig többek között a vasúti áruszállítás igénybe vételi arányának megduplázásával szeretnék elérni. Ahhoz pedig, hogy a vasútra „tereljék” a többszörös környezetszennyezési mutatókkal rendelkező közúti teherforgalmat, kiiktatva a kamionokat, az enyedihez hasonló terminálokat kellene megépíteni – ilyen nagy kapacitású központok jelenleg nincsenek Erdélyben a hatástanulmány készítői szerint.
Jelenleg így állnak a munkálatokkal
Fotó: DP World
A beruházást megvalósító DP World több mint 75 országban van jelen, Romániában 2004-ben „horgonyoztak le” a konstancai kikötőben. Egyik romániai képviselőjük, Marian Drăgoi szerint
A beruházást irányító cégvezető szerint 82 ezer négyzetméteres termináljuk eleinte hetente egy, konténereket és kamionos félpótkocsikat szállító vasúti szerelvényt indít majd Konstanca és Enyed között, majd remélik, hogy később már naponta megtehetik ezt.
Grafikon az Európai Számvevőszék jelentéséből
Fotó: Op.europa.eu
A tervek szerint az első három esztendőben évente 50 ezer konténert „mozgatnak meg”, egyszerre legtöbb 3000 tároló állomásozhat raktárukban. A telephely az A10-es autópálya, illetve a villamosított vasúti fővonal közelében található; 100 kilométeres körzetben 11 nagyobb város, megyei jogú város fekszik. Az egyesült arab emírségekbeli székhelyű cég képviselői szerint az enyedi terminál révén gyors, közvetlen vasúti összeköttetést biztosítanak majd az erdélyi vállalatok számára a konstancai kikötővel, ezáltal a Fekete-, az Északi- és az Adriai-tenger térségével. Állításuk szerint az őket választók nemcsak a környezetet kímélik, hanem a közúti fuvarozás vasúti-tengeri szállításra cserélésével olcsóbban is kijönnek.
Fotó: Op.europa.eu
A logisztikai világcég képviselői eleinte az idei év első felére tették az Enyed mellett épülő intermodális terminál elkészültét. A romániai cégük Facebook-oldalán idén júniusban közölt bejegyzés viszont már arról árulkodik, hogy még több hónapot várni kell rá. Cosmin Cârstea romániai vezérigazgató ugyanakkor bizakodva nyilatkozott: „hiszek Erdély jövőjében, és abban az értékes hozzájárulásban, amelyet a DP World tesz hozzá Románia ezen térségéhez”.
Intermodális áruszállítás – de hogyan?
Nem fognak egyhamar eltűnni a kamionok az Unió útjairól – vonta le a következtetést idei különjelentésében az Európai Számvevőszék. Az EU független külső ellenőrző szerve emlékeztetett: az intermodális árufuvarozás lényege, hogy az árukat egy rakodási egységként (pl. konténer), különböző szállítási módok – közút, vasút, vízi vagy légi út – kombinációjával szállítják. Az intermodális fuvarozás optimális módon kombinálhatja a különböző szállítási módok egymáshoz viszonyított előnyeit, például a rugalmasságot, a gyorsaságot, a költségszempontokat és a környezeti teljesítményt. A 2014–2020-as időszakban az intermodalitást támogató projektekre elkülönített teljes uniós finanszírozás mintegy 1,1 milliárd eurót tett ki.
„A Bizottság uniós szintű célokat tűzött ki arra nézve, hogyan kellene nőnie a vasúti és belvízi utak használatának. Ezek a célok nem voltak reálisak, és a tagállamok saját célértékei nem álltak velük összhangban. Összességében arra a következtetésre jutottunk, hogy a szabályozási és infrastrukturális akadályok miatt az intermodális árufuvarozás mindmáig nem élvez egyenlő versenyfeltételeket a közúti fuvarozással” – közölte az Európai Számvevőszék, amely egy sor ajánlást is megfogalmazott a területen nyújtott uniós támogatás eredményességének növelése érdekében.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!