2007. október 19., 00:002007. október 19., 00:00
A cég saját költségén próbálja ki az országban újnak számító eljárást – mondták el a helyszínen tartott sajtótájékoztatón a Drumserv Kft. képviselői. A perma-zyme 11X biokatalizátor enzim olyan koncentrált enzimkészítmény, mely megváltoztatja a talaj tulajdonságait, elősegíti a talajrészecskék szorosabb kötődését, így a nagyobb tömörség miatt a víz nehezebben tud beszivárogni a rétegekbe. A bioenzim közvetlenül kémiai úton fejti ki hatását a kezelni kívánt talajra, ezáltal szükségtelenné válik a nagy költséggel járó talajeltávolítás és a hagyományos útépítésben használatos anyagok hozzáadása. Így csökken az útépítés költsége is. „Körülbelül 10 centiméternyi anyagot lehet megspórolni ezáltal, ez pedig 15–20 százalékos költségmegtakarítást jelent az útalapréteg lerakásában – mondta el Kosik Attila, a Drumserv képviselője. – Ez egy amerikai technológia, melynek európai terjesztője a Swietelsky cég. Eddig Európa-szinten jók a visszajelzések.” Ez az eljárás a makadámutak karbantartására és a meglévő utak alapjának megerősítésére is alkalmas, melyre beton- vagy aszfaltréteg húzható, rossz minőségű talajok megerősítésére, ideiglenes elkerülő utak, turistautak, valamint mezei és erdei utak építésére. A szakemberek szerint az így készült út tartósabb, 8–10 évig használható aszfaltréteg nélkül. A perma-zyme 11X előnye, hogy környezetkímélő, a kezelt út nem kátyúsodik, nem nyomvályúsodik, és nem alakulnak ki rajta hullámok. Tartósabb út építhető így, mivel nagyobb a teherbírása, nem engedi át a vizet. „Ha beválik, máshol is alkalmazni fogjuk, például a tervezett terelőút építésében” – tette hozzá Ráduly Róbert, Csíkszereda polgármestere.
Székely Zita
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.