A lakóépületekre kiadott összes építési engedély 70,7 százalékát vidéki településeken igényelték
Fotó: Pixabay
Az év első hat hónapjában 1,3 százalékkal kevesebb építési engedélyt adtak ki lakóépületekre Romániában, mint 2023 első félévében – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2024. július 31., 12:002024. július 31., 12:00
Az Agerpres hírügynökség által idézett adatsorok szerint az év elejétől június végéig 16 925 építési engedélyt adtak ki lakóingatlanokra. Csökkent a lakóingatlanokra kiadott építési engedélyek száma a központi (–281 engedély), az északnyugati (–224) és a délkeleti (–38) régióban, növekedést jegyeztek viszont a bukaresti és az Ilfov megyei (+141), a nyugati (+88), a dél-munténiai (+46), a délnyugat-olténiai (+39) és az északkeleti (+14) régióban.
Idén júniusban 2875 építési engedélyt adtak ki lakóingatlanra (5,7 százalékkal kevesebbet, mint májusban), 625 690 négyzetméter hasznos alapterületre (–10,4 százalék).
A friss statisztikai adatok szerint az idei hatodik hónapban 510 építési engedélyt adtak ki nem lakáscélú épületekre (1,2 százalékkal kevesebbet 2024 májusához képest), összesen 210 132 négyzetméter hasznos alapterületre (–19,2 százalék). Az előző hónaphoz mérten 50 022 négyzetméterrel kisebb hasznos alapterületre adtak ki építési engedélyt.
2023 júniusához viszonyítva idén júniusban a lakóépületekre kiadott engedélyek száma 4,7 százalékkal csökkent, a hasznos alapterületé pedig 21,8 százalékkal. A nem lakáscélú épületekre kiadott engedélyek száma 11,1 százalékkal esett vissza, a hasznos alapterületé pedig 35,8 százalékkal csökkent éves összevetésben.
Az év első öt hónapjában 21,5 százalékkal csökkent Romániában a lakásépítés volumene – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az első két hónapban, a nyers adatok alapján, 41,2 százalékkal csökkent Romániában a lakásépítés volumene éves összevetésben – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2025 januárjában tíz uniós tagországban 1000 euró alatt volt az országos minimálbér – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke csütörtökön kiadott közleményében üdvözölte Donald Trump amerikai elnök bejelentését a kölcsönös vámok felfüggesztéséről, és azt mondta: ez fontos lépés a globális gazdaság stabilizálása felé.
Romániában 250 ezer üresen álló lakást tartanak nyilván a statisztikák. A lakástulajdonosok vagy nem tartózkodnak az országban, vagy hétvégi házakról, nyaralókról van szó, amelyek az év legnagyobb részében lakatlanok.
Új gyárat nyit Romániában egy német vállalat – jelentette be Marcel Ciolacu a kabinet szerdai ülésének elején. A kormányfő szerint az üzemben utasszállító repülőgépekhez fognak alkatrészeket gyártani.
A bukaresti kormány által az idei év első három hónapjában felvett hitelek összege 94 milliárd lej volt, ami 16,2 milliárd lejjel haladja meg a 2024 első három hónapjában regisztrált szintet – számolta ki a Profit.ro gazdasági szakportál.
A tavalyi negyedik negyedévben 2023 utolsó három hónapjához mérten a lakásárak 4,9 százalékkal, a bérleti díjak 3,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban – derül ki az Eurostat szerdán közzétett adataiból.
Az oktatási minisztérium szerdán bejelentette, hogy idén is folytatódik az Euro200 elnevezésű számítógép-vásárlási program.
A politikusoknak a romániai fejlődésüknek kedvező feltételeket kell teremteniük külföldi befektetők számára – jelentette ki szerdán Ilie Bolojan ügyvivő államfő.
Az idei év első két hónapjában 5,62 milliárd euró volt a külkereskedelmi mérleg hiánya, 35,1 százalékkal nagyobb, mint 2024 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból.
Terv szerint halad Románia OECD-csatlakozásának folyamata, mivel a 25-ből már 13 bizottságban lezárta a tárgyalásokat, legutóbb a vállalatirányítási bizottságban – számolt be szerdán a Facebook-oldalán Marcel Ciolacu kormányfő.
szóljon hozzá!