Számottevő gyarapodás. 13,9 százalékkal nőtt 2018 novembere és 2019 tizenegyedik hónapja között az átlagfizetés
Fotó: Haáz Vince
Tovább nőtt az átlagbér tavaly novemberben. A legnagyobb fizetések az elmúlt évek „gyakorlatához” hasonlóan az IT-szektorban voltak novemberben, ahol a nettó átlagbér elérte a 7610 lejt. A legkevesebbet eközben a készruhagyártásban dolgozók vihettek haza, az ágazati átlagfizetés 1803 lej volt.
2020. január 14., 11:282020. január 14., 11:28
2020. január 14., 11:302020. január 14., 11:30
Tavaly novemberben 5196 lej volt a bruttó romániai átlagbér, ami 106 lejjel, vagyis 2,1 százalékkal meghaladja az egy hónappal korábbi szintet – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által hétfőn nyilvánosságra hozott adatsorokból.
A reálbérindex 2019 novemberében az előző év azonos időszakához viszonyítva 109,8 százalékos volt, előző hónaphoz képest 101,8 százalékon, 1990 októberéhez mérten pedig 218,1 százalékon állt.
A legnagyobb fizetések az elmúlt évek „gyakorlatához” hasonlóan az IT-szektorban voltak novemberben, ahol a nettó átlagbér elérte a 7610 lejt. A legkevesebbet eközben a készruhagyártásban dolgozók vihettek haza, az ágazati átlagfizetés 1803 lej volt.
2019 novemberében különben a gazdaság szinte valamennyi ágazatában nőtt az átlagfizetés az előző hónaphoz viszonyítva. A legjelentősebb, 11–13 százalékos növekedést a nyomdaiparban, a film- és műsorgyártásban, autógyártásban regisztrálták. 6,5 és 9 százalék közötti mértékben nőtt eközben az átlagbér a fémkitermelő ágazatban, a gépgyártásban, a pénzügyi közvetítésben, a biztosítótársaságoknál és magán nyugdíjalapoknál, az elektronikai cikkeket gyártó szektorban, az IT-szektorban vagy a dohányiparban.
Voltak olyan ágazatok is, amelyekben az alkalmazottak kevesebb pénzt vittek haza tavaly novemberben, mint egy hónappal korábban. A legnagyobb mértékben, átlagosan 3,5 és 6,5 százalék közötti mértékben csökkent a fémfeldolgozásban, a nyers kőolaj- és földgáz kitermelésében, valamint a vízi szállításban tevékenykedők fizetése.
A közszférában enyhe bérnövekedésről számol be a statisztikai intézet. A közigazgatásban 1 százalékkal, az egészségügyben és szociális ellátásban 0,5 százalékkal nőttek a fizetések. A tanügyben viszont 0,2 százalékkal kevesebbet kerestek, mint októberben.
Két nappal az előző drágítás után, pénteken újra árat emelt töltőállomásain a Romániában legkiterjedtebb hálózattal rendelkező Petrom – ez már a harmadik drágítás volt az Izrael és Irán között dúló háború kitörése óta.
Az európai uniós statisztikákban amúgy is sereghajtó Romániában nemhogy javult volna, hanem romlott a hulladék újrahasznosításának aránya – figyelmeztetett a környezetvédelmi őrség (GNM).
Alin Andrieș pénzügyi államtitkár fogja képviselni Romániát az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsának (ECOFIN) pénteki ülésén.
A román állam 18 új pályázati felhívást közölt bányászati koncessziós jog megszerzésére. A többek között arany-, grafit-, lignit-, feketekőszén-, érc- és sólelőhelyek közül hét helyszín Erdélyben található.
A Román Vasúttársaság utasszállító részlege túlélésre rendezkedett be: nem megy csődbe, nem állítja le a vonatokat, viszont a fizetésképtelenség veszélye fenyegeti – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a vállalat vezérigazgatója.
Az eladó nélküli önkiszolgáló, más néven okosboltok olyan üzletek, amelyekben nincs szükség hagyományos kiskereskedelmi eladókra a vásárlók kiszolgálásához.
Ahhoz képest, hogy milyen villanyárak voltak két-három évvel ezelőtt, a most ajánlott díjszabások nagyon barátságosnak tűnnek, jókor liberalizálják a villamosenergia-piacot – jelentette ki a Krónikának Nagy-Bege Zoltán energetikai szakértő.
Amennyiben Romániát augusztusban leminősítik, és bekerül a befektetésre nem ajánlott, vagy bóvli (angolul junk) minősítésű országok sorába, a 2009-eshez hasonló helyzet alakulna ki – figyelmeztet Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
A Környezetvédelmi Alap (AFM) szerdán bejelentette, hogy az új kormány megalakulásáig felfüggeszti finanszírozási programjainak elindítását.
A Mentsétek meg Románát Szövetség (USR) parlamenti képviselője, Oana Țoiu szerint a jövendőbeli koalíciót alkotó pártok megállapodtak a deficitcsökkentő intézkedéscsomag 80 százalékáról.
szóljon hozzá!