Hogyan alakulnak az energiaárak? Egyelőre csak kevés szolgáltató adott meg április elseje után érvényes árszinteket
Fotó: Jakab Mónika
Könnyen pórul járhatnak azok a romániai áramfogyasztók, akik az Országos Energetikai Szabályzó Hatóság (ANRE) biztatására az intézmény ár-összehasonlító platformján elérhető ajánlatok alapján váltanak szolgáltatót – figyelmeztetett kedden egy közleményben az Intelligens Energia Egyesület (AEI) elnöke.
2025. január 14., 17:152025. január 14., 17:15
Dumitru Chisăliţă szerint ha egy havi 99,99 kilowattóra áramot elhasználó fogyasztó szerződést köt egy szolgáltatóval, amelyik a platformon kilowattóránként 0,87 lejért kínálja az áramot, április elseje után arra ébredhet, hogy az eddigi 67,99 lej helyett 882,91 lejt, azaz 13-szor többet kell fizetnie havonta az elektromos energiáért.
Így aki nem olvassa el figyelmesen a szerződést, nincs tisztában azzal, hogy április elsejétől a szolgáltató egyoldalúan új árat állapíthat meg – magyarázta Chisăliţă.
A 14 közül csak három szolgáltató feltüntetett árai lesznek érvényesek április elseje után is: a PPC 1,38 lejért, az EON 1,79 lejért és a GETICA 8,38 lejért kínálja áfával együtt az áramot kilowattóránként – írja az Agerpres.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
szóljon hozzá!