Hogyan alakulnak az energiaárak? Egyelőre csak kevés szolgáltató adott meg április elseje után érvényes árszinteket
Fotó: Jakab Mónika
Könnyen pórul járhatnak azok a romániai áramfogyasztók, akik az Országos Energetikai Szabályzó Hatóság (ANRE) biztatására az intézmény ár-összehasonlító platformján elérhető ajánlatok alapján váltanak szolgáltatót – figyelmeztetett kedden egy közleményben az Intelligens Energia Egyesület (AEI) elnöke.
2025. január 14., 17:152025. január 14., 17:15
Dumitru Chisăliţă szerint ha egy havi 99,99 kilowattóra áramot elhasználó fogyasztó szerződést köt egy szolgáltatóval, amelyik a platformon kilowattóránként 0,87 lejért kínálja az áramot, április elseje után arra ébredhet, hogy az eddigi 67,99 lej helyett 882,91 lejt, azaz 13-szor többet kell fizetnie havonta az elektromos energiáért.
Így aki nem olvassa el figyelmesen a szerződést, nincs tisztában azzal, hogy április elsejétől a szolgáltató egyoldalúan új árat állapíthat meg – magyarázta Chisăliţă.
A 14 közül csak három szolgáltató feltüntetett árai lesznek érvényesek április elseje után is: a PPC 1,38 lejért, az EON 1,79 lejért és a GETICA 8,38 lejért kínálja áfával együtt az áramot kilowattóránként – írja az Agerpres.
A nyugdíjendszer második pilléréhez tartozó hét romániai magánnyugdíjalap 2024 végén összesen 150,85 milliárd lejt (30,3 milliárd eurót) kezelt, 19 százalékkal nagyobb összeget, mint egy évvel korábban.
Bár sok volt a bizonytalansági tényező, és az ingatlanárak is – sokak várakozásával ellentétben – tovább emelkedtek, nőtt tavaly a Romániában értékesített ingatlanok száma.
Hatvan százalék alá csökkent a hideg időjárás miatt a romániai gáztározók feltöltöttsége, ezért Sebastian Burduja energiaügyi miniszter válságstábot hívott össze a minisztériumba kedd délutánra.
A postai szolgáltatások, a friss gyümölcs és a margarin drágult a legnagyobb mértékben 2024 decemberében 2023 decemberéhez képest – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett adataiból.
A novemberi 5,11 százalékról decemberben 5,14 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az idei évre tervezett 7 százalékos költségvetési hiány finanszírozásához Romániának mintegy 231 milliárd lejes hitelre van szüksége, amit külföldi és hazai pénzpiacokról készül biztosítani a kormány – jelentette ki hétfőn Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Sokakat meglepett a bejelentés, hogy Románia máris szerződést kötött a fekete-tengeri Neptun Deep gázlelőhelyen kitermelésre váró földgáz külföldi értékesítéséről.
Marcel Ciolacu miniszterelnök arra engedett következtetni hétfőn, hogy a kormány nem tervezi az általános forgalmi adó (áfa) emelését, illetve arra is, hogy „megdorgálta” Tánczos Barna pénzügyminisztert, aki az áfaemelés lehetőségéről beszélt.
Már idén bevezetheti a kormány a progresszív adózást a jelenlegi egykulcsos rendszer helyett a Digi 24 hírtelevíziónak nyilatkozó politikai források szerint.
A bukaresti hatóságok megkésve készítették elő annak az uniós irányelvnek a részleges átültetését a román jogrendszerbe, amely előírja, hogy legkésőbb 2025. január 1-jétől az EU tagállamai nem nyújtanak többé állami támogatást gázkazánok beszerelésére.
szóljon hozzá!