Fotó: Haáz Vince
Memorandummal jóváhagyja a kormány csütörtöki ülésén a Törökországba irányuló hús- és élőállat-export és -tranzit újraindításának megszervezését – nyilatkozta a kormányülés elején a román miniszterelnök.
2024. május 23., 17:392024. május 23., 17:39
Marcel Ciolacu hangsúlyozta, ez az egyik legjelentősebb gazdasági döntés, amely az elmúlt napokban Ankarában tett hivatalos látogatása és a Recep Tayyip Erdogan elnökkel folytatott megbeszélések nyomán született. „Az intézkedés jelentős előnyökkel jár az állattartóink számára, akiknek gyakorlatilag ismét hozzáférésük lesz egy hatalmas piachoz” – fogalmazott a kormányfő.
A török állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági hatóságok tavaly végzett ellenőrzései után „pozitív visszajelzések érkeztek”, a romániai delegáció e heti ankarai látogatása során pedig megszületett a döntés az export újraindításáról. A szakember szerint Törökország mintegy egymillió juhot importálna. „Románia juhállománya hozzávetőlegesen 10 millió darabot számlál, minőségi és mennyiségi szempontból is első helyen állunk európai viszonylatban. Versenyképesekké válunk, mert újabb és újabb exportpiacok nyílnak meg előttünk” – fogalmazott Bociu.
Alexandru Bociu beszélt arról is, hogy Romániában is terjed a juhok központi idegrendszerét érintő végzetes degeneratív betegség, a súrlókor, 12 megye azonban fertőzésmentes, így egyelőre csak ezekből fognak élő állatot exportálni Törökországba. Ezekben a megyékben ugyanakkor fokozottabb ellenőrzésekre kell számítani – tette hozzá a hatóság vezetője.
A nyugati kereszténység március végére eső húsvétja miatt az üzletek „aranyárban” kínálják a bárányhúst Erdélyben. A magas ár fő oka a megélénkülő közel-keleti exportpiac, amely immár két éve ,,kiszippantja” az országból a hizlalt bárányokat.
Tavaly 140 kilométerrel bővült a romániai autópálya-hálózat, a közúthálózat hossza pedig 86 847 kilométert tett ki – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az idén a Wizz Air összes romániai útvonalán kínált 15,8 millió ülőhely-kapacitással az ország az ultra fapados magyar légitársaság legnagyobb piacává vált, megelőzve Lengyelországot.
A tavalyinál 50 százalékkal nagyobb, 1,43 milliárd lejes költségvetése lesz idén a hamarosan induló roncsautóprogramnak – tájékoztatott szerdán a környezetvédelmi minisztérium.
A gyermeknevelési pótlékot (gyerekpénzt) május 8-tól folyósítják, a nyugdíjak postai kézbesítése pedig a hónap első négy napjára kiterjedő hosszú hétvége ellenére május 2-án kezdődik – tájékoztatott szerdán a Facebook-oldalán a munkaügyi minisztérium.
A Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetségébe (UNSAR) tömörülő biztosítótársaságok összesen 56 millió lej kártérítést fizettek ki tavaly viharkárok miatt fakultatív lakásbiztosítás alapján.
Az idei év első két hónapjában a nyers adatok szerint 16,7 százalékkal, a szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 19,5 százalékkal nőtt az építőipari termelés volumene Romániában az előző év azonos időszakához képest.
Románia megerősíti elkötelezettségét, hogy 2025-ben 7 százalék alatt tartja a GDP-arányos költségvetési hiányt – közölte kedd este a pénzügyminisztérium.
A Román Posta május 2-án, pénteken kezdi el a májusi nyugdíjak és szociális juttatások kézbesítését – közölte kedden a vállalat.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) a tavaly októberi 3,3 százalékról 1,6 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A 4finance Group eladja a Romániában is jelen lévő bolgár TBI Bankot az Advent International amerikai befektetési alapnak.
szóljon hozzá!