Fotó: Kiss Judit
Az állami tulajdonban lévő Román Vasúttársaság személyszállító ágazata (CFR) pénzt fizettetne más vasúttársaságokkal az állomások használatáért, mivel egyre égetőbb szüksége van nagy összegekre az elavult hálózat javításához.
2024. május 24., 19:502024. május 24., 19:50
Mivel a román állam nem ad elég pénzt a vasutak javítására, a vasúti infrastruktúrát kezelő vállalat vezetői olyan vonalak bezárását követelik, ahol a vonatok nem tudnak biztonságosan közlekedni. Rámutatnak, hogy a pályakarbantartásra és -javításra kapott összegek az elmúlt években elenyészőek voltak ahhoz képest, mint amennyire szükség lenne. A digi24.ro hírportál állásfoglalást kért a közlekedési minisztérium vezetőségétől a vasutak aggasztó állapotáról, de egyelőre nem kapott választ. A hírportál beszámolója szerint
Viszont nem ez volt az egyetlen, sokat késő szerelvény, három másik vonat is hosszú késéssel közlekedett. A CFR-nek a digi24 által idézett jelentése rámutatott, hogy nem is kell szélsőséges időjárás ahhoz, hogy a romániai vasútnál problémák üssék fel a fejüket, hiszen tulajdonképpen az 1990-es évek óta nem különítettek el jelentős összegeket a javításokra és karbantartásra. A problémák így sokasodtak, és most már hatalmas összegekre van szükség ahhoz, hogy a vasút újra „sínen legyen”. Idén például a korábbiakhoz képest 4 milliárd lejjel többet kellett volna elkülöníteni javításokra. Ez azért van, mert a vonalak több mint 71%-ánál elmaradt a javítás. Az alagutak közel 54%-a, a töltések és hidak 64%-a, a berendezések és daruk 85%-a van ugyanebben a helyzetben.
Fotó: Kiss Judit
A tragédiák megelőzése érdekében több száz helyen sebességkorlátozás van érvényben, amelyektől úgy tűnik, hogy nem fognak egyhamar megszabadulni az utasok és mozdonyvezetők. Ha nem jut több pénz a vasúthálózat korszerűsítésére, a CFR vezetői ideiglenes lezárásokat javasolnak azokon a vonalakon, ahol a vonatok nem tudnak biztonságosan közlekedni, ezt az ötletet nem utasítják el a vasúti szakszervezet egyes tagjai. Grigore Mare, az egyik vasúti szakszervezet elnöke azt nyilatkozta, el kell dönteniük, hány kilométernyi pályán kell nagymértékű beruházásokat eszközölni. Mások szerint
Rodrigo Maxim, a Romániai Vasúti Fuvarozók Szakszervezetei Szövetségének elnöke úgy nyilatkozott, hogy ő maga Olaszországban 300 km/órás sebességgel utazott Rómából Nápolyba, egy óra és 10 perc alatt 350 kilométert haladt a vonat. „Romániában 350 kilométert minimum 2 óra alatt lehet megtenni vonattal, de az is előfordul, hogy hosszabb idő alatt” – mondta a szövetség elnöke. Az évtizedek alatt leromlott állapotú vasút javításához az európai alapok nem elegendőek – áll a CFR jelentésében. Az állami költségvetésből is nagy összegű juttatásokra van szükség, valamint a saját bevételek növelésére. Az egyik megfontolás tárgyát képező lehetőség, hogy több vonalat adjanak bérbe magánüzemeltetőknek.
Fotó: Kiss Judit
Az állami tulajdonban lévő Román Vasúttársaság személyszállító ágazata (CFR Călători) 2024-re 1,026 milliárd lejes veszteséget becsül, ami 464 százalékkal magasabb a 2023. december 31-i szintnél, elsősorban az állami költségvetésből származó kompenzáció közel 30 százalékos csökkenése és a bérköltségek közel 1,8 milliárd lejre való növekedése miatt.
Az állami tulajdonban lévő Román Vasúttársaság személyszállító ágazata (CFR Călători) 2024-re 1,026 milliárd lejes veszteséget becsül, ami 464 százalékkal magasabb a 2023. december 31-i szintnél.
Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
szóljon hozzá!