Fotó: Kiss Judit
Az állami tulajdonban lévő Román Vasúttársaság személyszállító ágazata (CFR) pénzt fizettetne más vasúttársaságokkal az állomások használatáért, mivel egyre égetőbb szüksége van nagy összegekre az elavult hálózat javításához.
2024. május 24., 19:502024. május 24., 19:50
Mivel a román állam nem ad elég pénzt a vasutak javítására, a vasúti infrastruktúrát kezelő vállalat vezetői olyan vonalak bezárását követelik, ahol a vonatok nem tudnak biztonságosan közlekedni. Rámutatnak, hogy a pályakarbantartásra és -javításra kapott összegek az elmúlt években elenyészőek voltak ahhoz képest, mint amennyire szükség lenne. A digi24.ro hírportál állásfoglalást kért a közlekedési minisztérium vezetőségétől a vasutak aggasztó állapotáról, de egyelőre nem kapott választ. A hírportál beszámolója szerint
Viszont nem ez volt az egyetlen, sokat késő szerelvény, három másik vonat is hosszú késéssel közlekedett. A CFR-nek a digi24 által idézett jelentése rámutatott, hogy nem is kell szélsőséges időjárás ahhoz, hogy a romániai vasútnál problémák üssék fel a fejüket, hiszen tulajdonképpen az 1990-es évek óta nem különítettek el jelentős összegeket a javításokra és karbantartásra. A problémák így sokasodtak, és most már hatalmas összegekre van szükség ahhoz, hogy a vasút újra „sínen legyen”. Idén például a korábbiakhoz képest 4 milliárd lejjel többet kellett volna elkülöníteni javításokra. Ez azért van, mert a vonalak több mint 71%-ánál elmaradt a javítás. Az alagutak közel 54%-a, a töltések és hidak 64%-a, a berendezések és daruk 85%-a van ugyanebben a helyzetben.
Fotó: Kiss Judit
A tragédiák megelőzése érdekében több száz helyen sebességkorlátozás van érvényben, amelyektől úgy tűnik, hogy nem fognak egyhamar megszabadulni az utasok és mozdonyvezetők. Ha nem jut több pénz a vasúthálózat korszerűsítésére, a CFR vezetői ideiglenes lezárásokat javasolnak azokon a vonalakon, ahol a vonatok nem tudnak biztonságosan közlekedni, ezt az ötletet nem utasítják el a vasúti szakszervezet egyes tagjai. Grigore Mare, az egyik vasúti szakszervezet elnöke azt nyilatkozta, el kell dönteniük, hány kilométernyi pályán kell nagymértékű beruházásokat eszközölni. Mások szerint
Rodrigo Maxim, a Romániai Vasúti Fuvarozók Szakszervezetei Szövetségének elnöke úgy nyilatkozott, hogy ő maga Olaszországban 300 km/órás sebességgel utazott Rómából Nápolyba, egy óra és 10 perc alatt 350 kilométert haladt a vonat. „Romániában 350 kilométert minimum 2 óra alatt lehet megtenni vonattal, de az is előfordul, hogy hosszabb idő alatt” – mondta a szövetség elnöke. Az évtizedek alatt leromlott állapotú vasút javításához az európai alapok nem elegendőek – áll a CFR jelentésében. Az állami költségvetésből is nagy összegű juttatásokra van szükség, valamint a saját bevételek növelésére. Az egyik megfontolás tárgyát képező lehetőség, hogy több vonalat adjanak bérbe magánüzemeltetőknek.
Fotó: Kiss Judit
Az állami tulajdonban lévő Román Vasúttársaság személyszállító ágazata (CFR Călători) 2024-re 1,026 milliárd lejes veszteséget becsül, ami 464 százalékkal magasabb a 2023. december 31-i szintnél, elsősorban az állami költségvetésből származó kompenzáció közel 30 százalékos csökkenése és a bérköltségek közel 1,8 milliárd lejre való növekedése miatt.
Az állami tulajdonban lévő Román Vasúttársaság személyszállító ágazata (CFR Călători) 2024-re 1,026 milliárd lejes veszteséget becsül, ami 464 százalékkal magasabb a 2023. december 31-i szintnél.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
szóljon hozzá!