Fotó: Pixabay.com
Románia jelenleg rendelkezik a szükséges villamos energiával és földgázzal – jelentette ki a téli felkészülésről szóló csütörtöki prefektusi távértekezleten a miniszterelnök.
2022. október 20., 13:112022. október 20., 13:11
2022. október 20., 13:142022. október 20., 13:14
Nicolae Ciucă közlése szerint a hatóságok további lépéseket tesznek a szükséges tartalékok biztosítására, hogy a hideg évszakban a legnehezebb időjárási körülmények között se legyenek gondok az energiaellátásban. A kormányfő ugyanakkor arra kérte a prefektusokat, hogy kövessék nyomon a téli időszakra való felkészülést célzó intézkedések végrehajtását, jelezzék a kormánynak a központilag megoldható problémákat, az illetékes miniszterekkel együtt koordinálják a cselekvési tervekben foglalt tevékenységeket és biztosítsák és az intézményközi párbeszédet.
A távértekezleten Virgil Popescu energiügyi miniszter is, aki jelezte:
Közölte: a jövő hónap elejére Románia földgázkészlete meghaladja majd a 2,9 milliárd köbmétert. Ez a mennyiség szerinte gond nélkül fedezni fogja a téli szükségleteket – idézte a tárcavezetőt az Agerpres.
A miniszter beszélt ugyanakkor arról is, hogy a hőerőművek is elegendő mennyiségű széntartalékokkal rendelkeznek, az idén kitermelt lignitmennyiség közel 900 ezer tonnával nőtt. Kitért arra, hogy a Román Vasúttársaság teherszállító ágazata (CFR Marfă) a továbbiakban is megfelelő ütemben biztosítja a hőerőművek szénellátását, így télen ezen a téren sem várhatók problémák.
Virgil Popescu elmondta azt is, hogy a gázimportban sincsenek fennakadások, a behozatal a következő hónapokban, februárig folytatódni fog.
Három héttel a hideg időszak beköszönte előtt az energiaügyi minisztérium még nem közölte, milyen vésztervvel készül arra az esetre, ha országos szinten gondok adódnak a gázellátással. Más években mindezt már nyár végén megtette a szaktárca.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
szóljon hozzá!