Tiszta üzlet. Jelentős összegek olynak be az államkasszába a lakásbérbeadások után fizetett adóból
Fotó: Bálint Eszter
Négy év leforgása alatt 1,44 milliárd lej folyt be az államkasszába a lakásbérbeadók adóbevallásai alapján – közölte az Országos Adóhatóság (ANAF) az Economedia.ro hírportállal. Az ANAF közben évente többtucatnyi ellenőrzést is végzett, amelyek nyomán csaknem 2,75 millió lejjel toldották meg az összeget a be nem vallott jövedelem után behajtott adók révén.
2023. október 18., 17:282023. október 18., 17:28
2023. október 18., 17:292023. október 18., 17:29
Mint ismeretes, az ingatlan-bérbeadás „alaposan kiaknázható” terület az adóhatóság szempontjából, hiszen nagyon sokan feketén egyeznek meg bérlőikkel, miközben hivatalos szerződést kellene kötni, az így befolyó jövedelem pedig adóköteles. A lakástulajdonosok azonban egyre inkább szabálykövető magatartásról tesznek tanúbizonyságot: évről évre nő az önként bevallott összeg. Miközben 2020-ban 331 millió lej folyt be az államkasszába, tavaly már több mint 400 millió lej.
2019-hez képest 2022-ben megduplázódott az adóbevallások alapján befolyt összeg, ami tavaly 12,6 millió lejt tett ki. A vizsgált négy évben egyébként összesen 32 millió lejnyi adó érkezett erről a területről. Amely ellenőrzések szempontjából nem túl „érdekes” az ANAF számára, hiszen alig néhány vizsgálatot folytattak le.
A videóchatelők körében viszont már csaknem 100 ellenőrzést végzett az adóhatóság négy és fél év alatt, és ezek nyomán 91 millió lejnyi be nem vallott terhet hajtott be.
Évente többtucat vizsgálatot végeztek, az említett időszakban a legtöbbet tavaly, amikor csaknem 130 esetben kutakodtak. Az ellenőrzések során négy év alatt 64 millió lejnyi be nem vallott adót hajtottak be.
Az Economedia szeretett volna adatokat kapni a közösségi oldalakon folyó aktivitások nyomán szerzett jövedelmek adóügyeiről is, ám az ANAF közölte: ez nem szerepel a hivatalosan elismert foglalkozások listáján, így nem tudnak e téren ellenőrzéseket folytatni.
Csütörtökön nyílik meg a forgalom előtt a moldvai (A7-es) autópálya első, 11 kilométer hosszú szakasza – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Különleges reklámhadjárat keretében Nagy-Britanniában népszerűsíti turisztikai célpontként Románát a bukaresti gazdasági minisztérium.
A romániai hiteligénylők 500–800 lejjel, vagyis 100–150 euróval magasabb banki törlesztőrészletet fizetnek, mint a szomszédos európai uniós országokban élők – derül ki a román hitelpiacon működő AVBS Broker de Credite cég elemzéséből.
Elutasította szerdán az Európai Unió Bírósága (EUB) a Wizz Air keresetét, amelyet a Tarom állami légitársaságnak megítélt román állami támogatásról szóló határozat ellen nyújtott be.
A romániai lakosság egyharmada tervezi, hogy legalább 1000 lejt költ a 2024-es fekete pénteken, de több mint 43 százalékuk azt állítja, hogy nincs félretett pénze, hanem a fizetésére vagy a hitelekre támaszkodik – derül ki egy felmérésből.
Az eMAG csoporthoz tartozó futárcég, a Sameday, becslései szerint regionális szinten – Románia, Bulgária, Magyarország – több mint 40 százalékkal nő idén a fekete pénteken kézbesített csomagok száma a tavalyi évhez képest.
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
November 4-étől, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
A japán Itochu Corporation építené meg a tárnicai vízerőművet az Erdélyi-Szigethegységben – írja az Economedia.ro a bukaresti energiaügyi minisztérium közleménye alapján.
Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!