Tiszta üzlet. Jelentős összegek olynak be az államkasszába a lakásbérbeadások után fizetett adóból
Fotó: Bálint Eszter
Négy év leforgása alatt 1,44 milliárd lej folyt be az államkasszába a lakásbérbeadók adóbevallásai alapján – közölte az Országos Adóhatóság (ANAF) az Economedia.ro hírportállal. Az ANAF közben évente többtucatnyi ellenőrzést is végzett, amelyek nyomán csaknem 2,75 millió lejjel toldották meg az összeget a be nem vallott jövedelem után behajtott adók révén.
2023. október 18., 17:282023. október 18., 17:28
2023. október 18., 17:292023. október 18., 17:29
Mint ismeretes, az ingatlan-bérbeadás „alaposan kiaknázható” terület az adóhatóság szempontjából, hiszen nagyon sokan feketén egyeznek meg bérlőikkel, miközben hivatalos szerződést kellene kötni, az így befolyó jövedelem pedig adóköteles. A lakástulajdonosok azonban egyre inkább szabálykövető magatartásról tesznek tanúbizonyságot: évről évre nő az önként bevallott összeg. Miközben 2020-ban 331 millió lej folyt be az államkasszába, tavaly már több mint 400 millió lej.
2019-hez képest 2022-ben megduplázódott az adóbevallások alapján befolyt összeg, ami tavaly 12,6 millió lejt tett ki. A vizsgált négy évben egyébként összesen 32 millió lejnyi adó érkezett erről a területről. Amely ellenőrzések szempontjából nem túl „érdekes” az ANAF számára, hiszen alig néhány vizsgálatot folytattak le.
A videóchatelők körében viszont már csaknem 100 ellenőrzést végzett az adóhatóság négy és fél év alatt, és ezek nyomán 91 millió lejnyi be nem vallott terhet hajtott be.
Évente többtucat vizsgálatot végeztek, az említett időszakban a legtöbbet tavaly, amikor csaknem 130 esetben kutakodtak. Az ellenőrzések során négy év alatt 64 millió lejnyi be nem vallott adót hajtottak be.
Az Economedia szeretett volna adatokat kapni a közösségi oldalakon folyó aktivitások nyomán szerzett jövedelmek adóügyeiről is, ám az ANAF közölte: ez nem szerepel a hivatalosan elismert foglalkozások listáján, így nem tudnak e téren ellenőrzéseket folytatni.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!